czwartek, 22 sierpnia 2013

Okna w domach pasywnych i energooszczędnych


Budownictwo niskoenergetyczne oraz pasywne rozwija się także w sektorze domów jednorodzinnych. Aby zredukować straty energii, istotny będzie wybór okien o właściwych parametrach izolacyjnych.

Wzrasta świadomość ekologiczna Polaków. Jak donoszą badania Millward Brown SMG/KRC, w 2012r. 64 procent mieszkańców Polski ociepliła ściany, wymieniła stolarkę otworową lub urządzenia AGD na bardziej oszczędne. Coraz więcej mówi się również o domach pasywnych i energooszczędnych. Te pierwsze, nazywane są również „budynkami o blisko zerowym zużyciu energii”, gdyż ich ogrzanie wymaga tylko 15kWh/(m²•rok). Domy energooszczędne, potrzebują trochę więcej energii - od 30 -60 kWh/(m²•rok), ale pozwalają znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania w porównaniu do tradycyjnych budynków (te zużywają od 90-120kWh/m² na rok).
Wzrost popularności rozwiązań ekologicznych w budownictwie wiąże się ze wzrostem cen paliw oraz z wprowadzeniem przepisów promujących ochronę środowiska. WFOŚiGW wspiera inwestycje, które spełniają wymogi, a Unia Europejska zakłada, że wszystkie domy wzniesione po 31.12.2020r. będą musiały spełniać wymogi energetyczne. Ich spełnienie łączy się z koniecznością wyboru materiałów gwarantujących najwyższą izolację termiczną.

Wszystko przez okno?
Analizy termograficzne budynków pokazują, że newralgicznymi punktami izolacji termicznej są okna. Nieszczelność stolarki okiennej może prowadzić do ok. 15-25 procent strat cieplnych. To sporo, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę ich niewielką powierzchnię w stosunku do ścian oraz dachu. Dlatego bardzo ważny jest wybór okien o jak najlepszych parametrach.

- O energooszczędnych oknach możemy mówić, jeśli współczynnik Uw dla okna referencyjnego wynosi mniej niż 1,3 W/(m2K). W przypadku budownictwa pasywnego wymagania są wyższe. Uw powinien być na poziomie 0,8 W/m2K lub niższym - wyjaśnia Artur Głuszcz z MS więcej niż OKNA.

Współczynnik Uw opisuje ilość energii (mocy) przenikającej przez okno o powierzchni 1m2 przy różnicy temperatur 1K wewnątrz i na zewnątrz budynku. Uw jest wypadkowym współczynnikiem przenikania ciepła dla całego okna, ale na jego wielkość wpływają właściwości danych części: pakietu szybowego (Ug), profili (Uf), rodzaju ramki miedzy szybami (Ψ). W praktyce parametry izolacyjne okien zależne są od użytych przez producenta rozwiązań i elementów składowych: m.in. typu wzmocnień, liczby i szerokości komór profilu, liczby tafli szyb oraz ramki dystansowej w pakiecie szybowym.

- Najnowszym osiągnięciem w zakresie izolacji okien PVC są wzmocnienia termiczne SteelPUR wykonane z dwóch kawałków stali, wypełnione pianką poliuretanową z rozpórką z kompozytu poliestrowo-szklanego – tłumaczy Artur Głuszcz z MS więcej niż OKNA. – Pozwalają one wyeliminować powstawanie mostków termicznych i znacząco obniżyć współczynnik Uw. Rozwiązanie to stosowane jest w MS evolution, które uznane zostały za „prawdopodobnie najcieplejsze okna w Polsce” wg Infookno w 2013r. – dodaje.

Tajniki przenikalności
Dla uproszczenia znaczna część producentów podaje parametry termiczne dla okna referencyjnego: jednoskrzydłowego o wym. 123x148cm. Aby rozstrzygnąć, który z modeli stolarki jest bardziej energooszczędny, wystarczy teoretycznie sprawdzić ich współczynniki Uw. Jednak analizując parametry trzeba być ostrożnym. Producenci wiedzą, że właściwości izolacyjne okien są ważne dla nabywców, a niski współczynnik Uw często decyduje o wyborze. Stąd zdarza się, że informacje podawane są w sposób nierzetelny albo stosowane są zabiegi, by sztucznie obniżyć współczynnik. Przykładów złych praktyk można wymienić sporo. Niektórzy sprzedawcy zawyżają dane podając współczynnik dla okna wraz z roletą. Przez innych współczynnik Uw podawany jest dla okna o zawyżonych wymiarach 150x150cm. W takim przypadku wskaźnik jest korzystniejszy, ponieważ większa jest powierzchnia szyby, której parametry termiczne są lepsze w porównaniu do powierzchni profili. Najlepiej sprawdzić samodzielnie Uw dla danego modelu okna w takim wymiarze, jaki chcemy zamontować.

Współczynnik przenikalności cieplnej można szybko oszacować wykorzystując dostępne w sieci kalkulatory energetyczne. Korzystając np. z www.uvalue.ms.pl można łatwo obliczyć parametry termiczne dla okien jedno- i dwuskrzydłowych, balkonu z przewiązką lub ramy bez skrzydła. Wystarczy wpisać szerokość i wysokość stolarki, a system wygeneruje wartość Uw i Ug. Wskaźniki te mają istotne znaczenie dla parametrów izolacyjnych okna i tego, czy budynek będzie spełniał wymogi domu pasywnego. Wybierając okna warto dokładnie zaznajomić się z ofertą najbardziej oszczędnej stolarki i sprawdzić parametry poszczególnych modeli.

Więcej informacji na stronie: www.ms.plŹródło: inplusPR
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): MS więcej niż Okna