poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Montaż okiennic aluminiowych


Okiennice są ważnym elementem wyposażenia oraz dekoracji budynków. Pełnią wiele funkcji użytkowych. Zabezpieczają przed włamaniami, chronią wnętrza przed zbytnim nasłonecznieniem lub wychłodzeniem. Osłaniają przed wiatrami, tłumią hałas. Okiennice niezmiennie pozostają popularne na południu Europy, a w ostatnich latach również w naszym kraju powracają do łask.

Sposoby montażu
Okiennice są zazwyczaj montowane jako jeden z ostatnich elementów wykończenia. Coraz częściej w naszym klimacie, mamy do czynienia z budynkami uprzednio ocieplonymi, nieraz izolacją o sporej grubości. Przy takim wykończeniu budynku najlepiej sprawdzi się montaż okiennic bezpośrednio do muru. W miejscu mocowania trzeba wyciąć otwory pod odpowiednie wsporniki, których długość zależna jest od grubości ocieplenia. Należy przymocować je tak, by były zakotwione w warstwie nośnej ściany. Powszechnie stosuje się dwie metody montażu.
W pierwszej skrzydła okiennic po zamknięciu licują się z elewacją budynku, w drugiej zakrywają otwór okienny, zachodząc ok. 2cm na mur. Wsporniki wykonane są zazwyczaj z metalowego kątownika. Gotowe, montuje się do ściany przy pomocy kołków rozporowych. Ubytki w ociepleniu powstałe w czasie wykonywanych czynności, trzeba wypełnić styropianem oraz pianką montażową, aby uniknąć zjawiska tzw. mostków cieplnych.

Montaż właściwy
Montaż właściwy rozpoczyna się od otwarcia skrzydła na szer. 90st. W takiej pozycji, aby zdjąć cały element z zawiasów, wystarczy delikatnie unieść go do góry. Następnie należy wywiercić w ramie otwory w miejscu mocowania zawiasów. Tak przygotowaną umieszcza się w otworze okiennym, oraz poziomuje. Trzeba zwrócić uwagę, aby wolna przestrzeń między ramą a otworem wynosiła nie więcej niż 5mm szerokości. Następnie należy wywiercić otwory we wspornikach i przykręcić obramowanie do wsporników. Po zakończeniu tych czynności warto sprawdzić, czy położenie ramy jest odpowiednie, a w razie konieczności je skorygować. Gdy wszystko jest poprawnie osadzone, można założyć skrzydła na zawiasy. Prawidłowe funkcjonowanie okuć weryfikuje się wielokrotnie zamykając i
otwierając skrzydło. Ostatecznie należy otworzyć skrzydło na całą szerokość i przymocować do muru blokadę antywiatrową, a przestrzeń od strony okna, między ramą okiennicy a murem, uszczelnić silikonem. Do otwierania i zamykania okiennic służą metalowe skoble lub metalowy pręt o odpowiedniej długości. Okiennice mogą być także wyposażone w funkcję sterowania zdalnego.

Atuty okiennic z aluminium
Okiennice wykonane z aluminium mają wiele zalet. Konstrukcja z tego materiału jest bardzo trwała i stabilna. Powierzchnia może być wykończona w dowolnym kolorze z palety RAL oraz w imitacji drewna. Koszt okiennic aluminiowych, jest zbliżony do tych wykonanych z drewna i trochę wyższy od wyrobów z PVC. Warto pamiętać, że ta różnica zmniejsza się w czasie użytkowania okiennic, gdyż aluminium nie wymaga szczególnej konserwacji.

Więcej informacji na stronie www.effector.com.pl


Źródło: Effector
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Effector