wtorek, 27 sierpnia 2013

Inoutic Eforte – technologia i ekologia dla przyszłości


Intensywna eksploatacja naturalnego środowiska niesie ze sobą skutki, których jesteśmy coraz bardziej świadomi. Szybki rozwój przemysłu przyczynia się do wzrostu zużycia energii w przeliczeniu na 1 osobę w ogromnym tempie. Znaczną część, bo blisko 70 procent zapotrzebowania energetycznego budynków przeznacza się na zagwarantowanie komfortu termicznego ich użytkownikom (ogrzewanie oraz klimatyzacja). Redukcja energochłonności budynków jest sporym wyzwaniem dla technologii wykorzystywanych w budownictwie i stanowi kluczowy element strategii zrównoważonego rozwoju.

Przyszłość należy do rozwiązań i materiałów, które pozwolą na budowę budynków zero- czy wręcz dodatnio energetycznych, czyli wytwarzających więcej energii niż jej pobierających. Stawianie budynków pasywnych wymaga maksymalnego wykorzystania bioenergii. Ergonomiczna, zwarta bryła powinna być wkomponowana w naturalne ukształtowanie terenu. Duże przeszklenia od strony południowej pozwalają na optymalne wykorzystanie energii słonecznej, a zamknięta strona północna ogranicza straty. Ważnym elementem w domach energooszczędnych są również systemy zacieniające, które chronią latem przed nadmiernym nagrzaniem, a zimą przed chłodem. Istotne jest także rozmieszczenie pomieszczeń: salony, pokoje dla dzieci, kuchnie projektuje się od strony południowej, pomieszczenia gospodarcze, garaże, garderoby od północnej.

Ponieważ przez stolarkę okienną może uciekać do 30 procent ciepła, odgrywa ona w ząłożeniach architektury energooszczędnej kluczową rolę. Nawet na najprostsze okno jednoskrzydłowe składa się sporo części, z których każda powinna pozwalać na osiągnięcie najwyższych parametrów termoizolacji. Większa część powierzchni okien to szyba, która w dużym stopniu wpływa na parametry przenikania ciepła. Użycie zestawów trzyszybowych oraz ciepłej ramki (z PVC, a nie aluminiowej) pozwala przy użyciu energooszczędnych profili osiągnąć pasywny współczynnik przenikania ciepła nie większy niż Uw=0,8 W/m2K.

- Profile okienne i drzwiowe Eforte są rozwiązaniem dedykowanym budownictwu o najwyższych standardach energooszczędności, co zostało potwierdzone szeregiem specjalistycznych badań w laboratorium IFT Rosenheim. Wartość współczynnika przenikania ciepła profili Uf na poziomie 0,95 W/m2K została uzyskana bez konieczności stosowania dodatkowych – kosztownych i uciążliwych w produkcji okien – wypełnień profili pianką, przy zastosowaniu standardowych stalowych wzmocnień. – wyjaśnia Agnieszka Chocaj, koordynator ds. komunikacji i promocji w firmie Inoutic / Deceuninck.

Sześciokomorowy profil Eforte i głębokość zabudowy 84mm gwarantuje bardzo dobre parametry statyczne. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku przeszkleń o dużych rozmiarach, wykorzystujących energię słoneczną jako źródło ciepła oraz światła. Mimo narażenia na zmiany temperatur, powinny one być odporne na odkształcenia. Eforte posiada potrójne, obwodowe uszczelki maksymalnie doszczelniające nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych. System pozwala ponadto na zainstalowanie ciepłych pakietów z trzema taflami szyb o szerokości do 56mm.

Obok parametrów okna istotny jest prawidłowy montaż. Najważniejszy wymóg montażowy to połączenia okien z ościeżami w taki sposób, by uzyskać całkowitą szczelność. Okna energooszczędne wymagają tzw. ciepłego montażu, aby prawidłowo spełniać swoje funkcje. Ciepły montaż pozwala na wyeliminowanie niekorzystnych zjawisk, których wynikiem jest zawilgocenie warstwy izolacyjnej i przemarzanie ścian. Ciepły montaż warstwowy polega na zastosowaniu trzech warstw o określonych właściwościach. Warstwę zewnętrzną stanowi taśma paroprzepuszczalna zabezpieczająca środkową warstwę izolacyjną przed opadami z zewnątrz i pozwalająca na wyprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Warstwę środkową stanowi pianka poliuretanowa o wysokich parametrach izolacji termicznej i akustycznej. Trzecią warstwę - wewnętrzną stanowi taśma paroszczelna, która nie pozwala na wnikanie do warstwy izolacyjnej wilgoci z pomieszczeń. Należy pamiętać, że tylko przy ścisłym spełnieniu wyżej opisanych wymagań można oczekiwać, że okna energooszczędne będą inwestycją, która stosunkowo szybko się zwróci i zaprocentuje w przyszłości.

Więcej informacji na stronie: www.inoutic.pl


Źródło: Profundo PR
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Inoutic