poniedziałek, 22 lipca 2013

Okno w kuchni. Wygodne i funkcjonalne.


Okno w kuchni powinno optymalnie doświetlać pomieszczenie, wentylować je i zapewniać odpowiedni widok na zewnątrz. Firma Roto radzi, jak dobrać okno do kuchni, aby jak najlepiej spełniało swoje funkcje i pozwalało na ciekawą aranżację.

Wygodna, przestronna kuchnia, nierzadko połączona z salonem, przestała być jedynie miejscem przygotowania posiłków. Coraz częściej jest pomieszczeniem, w którym chętnie przebywają wszyscy domownicy. Dlatego musi być urządzona funkcjonalnie i estetycznie, a jej koncepcję warto przemyśleć już w fazie projektowania domu.

Zalety okna przesuwnego
Okna wpływają na atmosferę w kuchni. Jej wnętrze powinno być odpowiednio doświetlone. Warto też przeanalizować, jaki widok będziemy mieli z miejsca, którym usadowione będzie okno. Ciekawym rozwiązaniem jest np. umieszczenie okna w okolicach zlewozmywaka, należy jednak przemyśleć sposób otwierania. Przy standardowym oknie rozwiernym, skrzydło może kolidować z wyposażeniem kuchni podczas otwierania. Idealnym rozwiązaniem jest okno uchylno-przesuwne np. z systemem Roto Patio S. Okucia te pozwalają na przesuwanie skrzydła na bok, co pozwala wykorzystać i zagospodarować przestrzeń wokół okna. Dużym atutem okuć Roto Patio S w oknie kuchennym jest łatwość wietrzenia. Jeśli wystąpi potrzeba szybkiego pozbycia się wilgoci lub zapachów gotowania z wnętrza, wystarczy odsunąć skrzydło na bok, bez konieczności uprzątania znajdujących się w wokoło przedmiotów i sprzętów. Skrzydło można również uchylić tak jak w standardowych oknach ze rozwierno - uchylnych, zapewniając ciągły dopływ świeżego powietrza.

Komfortowa klamka
Jeśli okno w kuchni jest jednoskrzydłowe i nie ma możliwości wymiany na okno przesuwne, gdy dostęp do niego bywa utrudniony przez szafki lub stół, wówczas sięganie do klamki ułatwi umieszczenie jej w dolnej części skrzydła. Takie położenie umożliwia system okuć Roto NT Komfort. Dłuższy niż standardowy uchwyt oraz zintegrowany mechanizm wspomagający sprawiają, że manipulowanie nawet przy większym oknie jest łatwe i nie wymaga wysiłku. Nie ma konieczności pociągania za skrzydło lub dociskania go – w celu otworzenia lub zamknięcia okna. Wystarczy ustawić klamkę w odpowiednim położeniu.

Właściwie dobrane okno do kuchni zwiększy jej funkcjonalność. W jasnym, dobrze zorganizowanym wnętrzu gotowanie będzie przyjemnością, a nie codziennym obowiązkiem. Taka kuchnia stanie się sercem domu i miejscem spotkań domowników.

Więcej informacji na stronie: www.roto.pl


Źródło: Roto Frank
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Roto Frank