wtorek, 30 lipca 2013

Okna - jak chronić mieszkanie przed upałem


W okresie letnim okna stają przed dodatkowymi zadaniami. Nasłonecznienie, wysokie temperatury, owady dostające się do wnętrza przez uchylone okna. Jak uniknąć tych problemów?

Podczas upalnych dni, ciepło, w dużym stopniu przez okna, przenika do pomieszczeń. Standardowe rolety i żaluzje nie stanowią optymalnej bariery dla promieni słonecznych.Upał wyłącznie na zewnątrz
Przegrzewanie się pomieszczeń w czasie gorących dni to wynik niedostatecznej izolacji cieplnej budynków oraz niewystarczającej wentylacji. Najwięcej ciepła przenika do wnętrz przez okna. - Budując dom lub wymieniając okna na nowe, warto wybierać stolarkę o niskim współczynniku przenikania ciepła. O wysokiej izolacyjności okien świadczą m.in. parametry wkładów szybowych. Aby skutecznie zatrzymywały ciepło, ich współczynnik Ug powinien wynosić mniej niż 1,0 W/m2K – tłumaczy Sławomir Dubiela z MS więcej niż OKNA. Dodatkową ochronę przed wysokimi temperaturami stanowią szyby przeciwsłoneczne czyli takie, które ograniczają przenikanie promieni słonecznych odpowiedzialnych za nagrzewanie (podczerwień).

Aby zredukować przenikanie promieni słonecznych, warto zainwestować w szyby refleksyjne z naniesioną od zewnątrz warstwą srebra. Szyba z powłoką metalu szlachetnego działa podobnie jak lustro. Odbija promienie słońca, zapobiega ich wnikaniu do wnętrza, ograniczając tym samym przegrzewanie się budynku. Warstwa refleksyjna działa niczym filtr: powstrzymuje promieniowanie cieplne jednocześnie nie zmniejszając zbytnio przepuszczalności światła widzialnego. Pozwala cieszyć się niższą temperaturą oraz słońcem w domu.

Mniejsze nasłonecznienie – większy komfort
Innym sposobem ograniczenia nagrzewania się pomieszczeń przez okna, jest instalacja przesłon zewnętrznych. Promienie słoneczne przenikające przez szyby, nagrzewają wszystko w swoim zasięgu łącznie z wewnętrznymi roletkami i żaluzjami. Dlatego najskuteczniejszym zabezpieczeniem przed wysokimi temperaturami jest zapewnienie cienia od zewnątrz. Rynek oferuje pełna gamę rozwiązań, od standardowych okiennic i markiz, po nowoczesne rolety zewnętrzne oraz żaluzje fasadowe. O ich wyborze powinien przesądzać styl budynku. Markizy chronią przed słońcem nie tylko tarasy czy balkony, ale również sąsiadujące z nimi pomieszczenia. Wykonane z tkanin odbijających promienie słoneczne, skutecznie zacieniają i stanowią ochronę przed promieniowaniem UV. - Z kolei rolety zewnętrzne nie tylko ograniczają ilość światła słonecznego wpadającego do mieszkania, ale także nie pozawalają przedostać się wysokiej temperaturze. – mówi Sławomir Dubiela, ekspert MS więcej niż OKNA. - Przestrzeń pomiędzy roletą a oknem stanowi bowiem dodatkową warstwę izolacyjną, która zapobiega wnikaniu ciepła. Pod względem uniwersalności wygody użytkowania rolety zewnętrzne należą do najbardziej praktycznych przesłon okiennych – dodaje. Umożliwiają regulację stopnia zaciemnienia pomieszczeń, łatwo utrzymać je w czystości, chronią przed nadmiernym hałasem.

Komarom wstęp wzbroniony
Owadami dają o sobie znać szczególnie w okresie letnim. Niektóre gatunki, np. osy i komary, mogą przysporzyć nam nieprzyjemności. Dobrym wyjściem jest montaż moskitier zapewniających ochronę nawet przy oknach otwartych na oścież. Najpopularniejsze są moskitiery ramkowe. Ich siatki wykonane są z włókna szklanego. Są odporne na wilgoć, bardzo dobrze przepuszczają światło. Siatka rozpięta jest na aluminiowej ramce, dzięki czemu całość można szybko zdemontować w razie potrzeby. - Dodatkowym atutem tego materiału jest możliwość pomalowania go lub pokrycia okleiną, co sprawia, że doskonale komponuje się ze stolarką. Wybierając moskitierę warto zwrócić uwagę na jej budowę. Materiał, z którego wykonana jest ramka wpływa na trwałość całej konstrukcji, dlatego im większa powierzchnia moskitiery, tym ramka powinna być grubsza i sztywniejsza, by zachować odpowiednią sprężystość siatki - dodaje Sławomir Dubiela z MS więcej niż OKNA. Estetyczne wykonanie podkreśla łączenie narożników pod kątem 45stopni, tak jak w oknach aluminiowych oraz uszczelka licująca się z profilem ramki. Moskitiery można montować zarówno na oknach, jak i na drzwiach balkonowych i tarasowych.

Więcej informacji na stronie: www.ms.pl


Źródło: inplusPR
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): MS więcej niż Okna