wtorek, 16 lipca 2013

Nie pozwól się podglądać, czyli skuteczne osłony okienne okiem kobiety


Dobrze doświetlone mieszkanie czy dom mają wiele zalet, od walorów estetycznych po aspekty energooszczędne. Jasne kolory i dużo światła wpadającego do wewnątrz sprawiają, że pomieszczenia wydają się większe i bardziej przytulne, a takie cechy powinny przecież posiadać własne „cztery kąty”.

Kiedy jednak nadchodzi zmrok każda kobieta chciałaby poczuć się swobodnie w mieszkaniu, bez obaw że sąsiad zobaczy ją owiniętą w ręcznik po kąpieli, czy sąsiadka będzie miała wgląd co właśnie gotuje na kolację. Ogólne przekonanie, że osłony okienne kupuje się latem, żeby osłonić się przed słońcem jest mocno mylące. Okres zimowy to pora szczególnego osłaniania wnętrza, nie przed słońcem, ale przed sąsiedzkim podglądactwem. Szybciej zapada zmrok, a co za tym idzie wcześniej zapalamy światło. Przez standardowe firany czy cienkie zasłonki widok z zewnątrz do środka mieszkania jest wręcz idealny, zwłaszcza jeżeli nie posiadamy rolet zewnętrznych, które stanowią jedną ze skuteczniejszych barier przed niepożądanym wzrokiem. Odsłaniać powinniśmy przecież wtedy, kiedy chcemy...

Widok do naszego salonu czy kuchni nie jest dla wszystkich krępujący, natomiast jeżeli chodzi o łazienkę, sypialnię czy garderobę to sprawy wyglądają inaczej. Wieczorami w sypialni może nie mamy zapalonej głównej lampy, ale kinkiet, mała lampka czy świece dają poświatę i wgląd do wewnątrz pomieszczenia. Chwile intymne chcemy zachować dla siebie. Tutaj z pomocą przychodzi firma Vertex S.A. i szeroki wybór tkanin z kolekcji podgumowanej lub nie, natomiast z większą grubością materiałów. Pamiętajmy, że materiały cienkie tylko sprawiają wrażenie całkowitego osłonięcia, natomiast z zewnątrz widać np. cienie domowników padające na roletę. Dodatkowo jeżeli zastosujemy materiał podgumowany oraz prowadnice, dzięki którym materiał będzie przylegał do szyby, szanse na podglądanie spadną niemalże do zera. Okna dachowe również nie stanowią problemu, o nie także należy zadbać. Przeważnie umieszczamy je w łazience czy w sypialni usytuowanej na poddaszu. Może wydawać się że to tylko dach, ale sąsiad z piętra naprzeciwko wizję miałby idealną. W takiej sytuacji można wybrać materiały podgumowane lub subtelne i eleganckie plisy, ale z grubszego materiału typu np. Porto. Dodatkowo, aby zabezpieczyć tkaninę przed odbarwieniami spowodowanymi silniejszym promieniowaniem słonecznym powinno się zastosować bezbarwną folię ochronną na szybę.

Kobieta w kuchni charakteryzuje się tym, że nie lubi kiedy ktoś zagląda do garnków czy piekarnika, nieproszonych gości, w tym partnera, wyprasza chcąc w spokoju oddać się kulinarnym eksperymentom. Okno w tym pomieszczeniu jest w większości przypadków duże, dobrze nasłonecznione. Jak zatem skutecznie je osłonić aby nie zaciemnić całkowicie wnętrza? Można kupić żaluzje drewniane lub aluminiowe, w których można regulować pozycję lamel i tym samym ilość światła wpadającego do wewnątrz. Jednocześnie regulujemy wizję z zewnątrz i żaluzja z łatwością utrudni podglądanie. Kiedy nie zależy nam na takiej regulacji wystarczy zamontować roletę materiałową, której wykończenie stanowi falbana u dołu – wówczas nawet pomimo grubszego materiału będzie wyglądała bardziej subtelnie.

Salon także można osłonić przed niepożądanym wzrokiem, sąsiedzi nie muszą widzieć co aktualnie oglądamy w telewizji. Mnogość osłon okiennych pozwala dokonać trafnego wyboru, od żaluzji aluminiowych, drewnianych, po panel track czy rolety materiałowe. Wszystko zależy od tego, jaki materiał wybierzemy – czy taki, przez który nie będzie nas widać w ogóle, czy bardziej delikatny przez który będzie widać cień padający na tkaninę, pozostawiający małe niedopowiedzenie dla sąsiadów i budzący ich wyobraźnię...

Więcej materiałów na www.facebook.com/VertexSunProtectionŹródło: Vertex S.A.
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Vertex S.A.