środa, 24 lipca 2013

Moskitiera w oknie, komary za próg


Podczas upalnych dni otwieramy balkony, śpimy przy otwartych oknach. Razem z przyjemnym wiaterkiem i zapachami lata, do wnętrza niestety dostają się również komary i inne owady. Te dokuczliwe stworzenia dają się we znaki zwłaszcza wieczorem, gdy temperatura w pomieszczeniach jest wyższa niż na zewnątrz, a pokoje rozświetla sztuczne światło. Na szczęście są metody na wyeliminowanie niepożądanych gości.

Często sięgamy po chemiczne preparaty odstraszające. Niestety nie są one zawsze obojętne dla zdrowia oraz środowiska, a ich skuteczność także pozostawia czasami dużo do życzenia. Łatwiejszym i co ważne niezawodnym rozwiązaniem są moskitiery. Zainstalowana na oknie nie zatrzymuje przepływu powietrza, nie zaciemnia też pomieszczeń. Właściwie przymocowana, na stałe zapobiegnie nieprzespanym nocom z powodu brzęczenia owadów nad uchem. Jaką więc moskitierę wybrać?

Od potrzeb do decyzji
Jest kilka wariantów założenia moskitiery. Jej wybór zależny jest od sposobu użytkowania okna lub drzwi balkonowych. Producenci oferują m.in. moskitiery zintegrowane z ramą okienną. - Klienci mogą wybrać między moskitierą zwijaną, wyposażoną w ramę rozwierną lub przesuwną. Dostępna jest także opcja ramy stałej – mówi Dariusz Olszewski z firmy Internorm. Ta pierwsza jest instalowana na zasadzie rolety i nadaje się praktycznie do większości okien. Rama stała sprawdzi się natomiast na piętrze.

Moskitiery z ramami rozwiernymi są przeznaczone do okien i przeszklonych drzwi, które są często otwierane (np. taras). Otwiera się je na zewnątrz, są wyposażone w zamek magnetyczny, działają jak dodatkowe skrzydło. Dla okien wielkogabarytowych zaleca się moskitiery z ramą przesuwną. Na tego typu przeszkleniach moskitiera działająca na zasadzie rolety byłaby kłopotliwa.

Moskitiera + roleta
- Założenie szczelnej bariery przed insektami nie musi wykluczać korzystania z innych funkcjonalności lub ozdób okiennych. Odpowiednio dopasowana do okna i własnych potrzeb moskitiera nie utrudni korzystania z rolet zewnętrznych czy też okiennic, które chronią przed gorącem i wzrokiem ciekawskich – tłumaczy Dariusz Olszewski. – Posiadamy w swojej ofercie także okiennice z wbudowaną moskitierą, a dzięki różnorodnym opcjom jesteśmy w stanie dopasować siatkę przeciw owadom do każdej ramy okiennej – dodaje.

Ciepłe noce i wieczory dobrze jest wykorzystać w pełni. Jeśli ukąszenia i nerwowe wypatrywanie komarów nam w tym przeszkadzają, montaż ochrony przed owadami będzie najlepszym wyjściem.

Więcej informacji na: www.okna-pasywne.pl


Źródło: Toolbox Creative Communications
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Internorm