piątek, 26 lipca 2013

Markizy – praktyczny poradnik

Markiza balkonowa, tarasowa sterowana zdalnie Somfy
Markiza jest produktem nadal mało znanym w Polsce, jednak coraz częściej pojawiającym się w domach jednorodzinnych, na balkonach, tarasach. Coraz częściej komfort termiczny dla każdego z nas staje się na tyle istotny, że nie wahamy się wydać dodatkowych funduszy, żeby poczuć się bardziej komfortowo w upalne dni.Każdy z nas lubi słońce, ale jego nadmiar nie jest zdrowy ani też przyjemny. Dlatego już dawno temu, na południu Europy markizy stały się produktem niezbędnym do normalnego funkcjonowania. Dlaczego markiza ma takie własności a nie inne? Odpowiedź jest zaskakująco prosta - do budowy markizy stosuje się poszycia mające za zadanie taką „selekcję” światła słonecznego, aby jego szkodliwe promieniowanie oraz jego nadmiar zatrzymać.

Wiemy już, że markiza pozwala ochronić się przed słońcem, obniżyć znacząco temperaturę w upalne dni. Ale rodzi się pytanie, który typ markizy wybrać w konkretnych przypadku? Aby przybliżyć Państwu typy markiz i nieco ułatwić wybór, posłużymy się przykładami.
Markizę możemy zamontować na balkonie, na tarasie, w ogródku restauracyjnym, w oknie, w ogrodzie. W każdym z przypadków dobrze jest wybrać odpowiedni model i wielkość tej osłony.

Markiza tarasowa - jak nazwa wskazuje - służy do osłonięcia powierzchni tarasów, tak aby podczas słonecznych dni „ukryć się” w cieniu. Posadzka na tarasie, ale również pomieszczenia bezpośrednio sąsiadujące z wyjściem na taras nie są eksponowane tak mocno, co znacząco obniża temperaturę
w pomieszczeniu.

W markizie tarasowej ważne jest odpowiednie dobranie długości ramion do gabarytów tarasu. W praktyce, w każdym przypadku, firma Vertex S.A. jest w stanie wykonać markizę dostosowaną do potrzeb tak, aby osłonić odpowiednią powierzchnię. Rynek oferuje różne wysięgi, do kilku metrów bieżących, przy szerokościach markizy nawet do kilkunastu metrów. W markizie tarasowej możemy ustawić kąt pochylenia tkaniny w stosunku do podłoża w zakresie od kilkunastu do kilkudziesięciu stopni. Pozwala to skutecznie „przysłonić” żądaną powierzchnię. Dłuższa falbana też zrealizuje po części tę funkcję.

Standardowo markizy wyposażone są w napęd ręczny realizowany za pomocą korby. W dobie elektryczności wskazane jest zainstalowanie automatyki w postaci napędu sterowanego pilotem oraz w przypadku miejsc, gdzie często występuje wiatr, czujnika mającego za zadanie zamknięcie konstrukcji markizy kiedy wystąpią silne podmuchy wiatru. Zapobiegnie to uszkodzeniu konstrukcji markizy. Można także zastosować specjalne podpory które uchronią markizę przed zniszczeniem przy umiarkowanym wietrze.
Aby zabezpieczyć tkaninę markizową przed nadmiernym brudzeniem, można wybrać markizę w tzw. półkasecie bądź pełnej kasecie. Takie rozwiązanie zapewni długoletnie użytkowanie bez konieczności wymiany poszycia. W położeniu zamkniętym tkanina schowana jest wewnątrz kasety i nie jest narażona na czynniki atmosferyczne, kurz czy inne zabrudzenia.

Instalację markizy należy powierzyć firmie, która ma doświadczenie w tym zakresie. Markiza tarasowa, w zależności od gabarytów, waży często aż kilkadziesiąt kilogramów. Dlatego instalacja musi być przeprowadzona zgodnie ze sztuką budowlaną. Istotne jest dobranie odpowiednich materiałów montażowych w zależności od potrzeb: kołków chemicznych, kołków stalowych do betonu bądź innego podłoża, specjalnych podpór, dystansów umożliwiających montaż do ścian ocieplonych styropianem, czy też wieszaków do krokwi. W praktyce do każdego podłoża da się zainstalować markizę, lecz zawsze należy wybrać najlepszy z kilku możliwych sposobów instalacji.

Markiza balkonowa instalowana jest na balkonach. Występuje w dwóch odmianach - z ramionami (bez sprężyn) montowanymi do poręczy oraz ramionami (ze sprężynami ) montowanymi do ściany. Oba typy doskonale spełniają funkcję zacienienia i obniżenia temperatury w pomieszczeniu - identycznie jak w przypadku markiz tarasowych, różnią się jednak wygodą obsługi oraz mają ograniczone gabaryty w stosunku do markiz tarasowych.

W markizie poręczowej każdorazowa obsługa wiąże się z wczepieniem bądź wyczepieniem belki frontowej z ramion zainstalowanych do poręczy i w przypadku rozwinięcia markizy, ręcznym „napięciem” tkaniny za pomocą mechanizmu korbowego. Takiej konieczności nie ma w przypadku markizy balkonowej z ramionami montowanymi do ściany, które są wyposażone w sprężyny cały czas napinające tkaninę. Markizy poręczowej niestety nie wyposażymy w silnik, w przeciwieństwie do markizy z ramionami ze sprężyną.
Tak naprawdę wszystkie zasady instalacji oraz bezpiecznego użytkowania markiz balkonowych są identyczne jak w przypadku markiz tarasowych.
Jeżeli nie jesteśmy pewni wyboru lub pojawiają się dodatkowe pytania – warto zasięgnąć porady fachowców Vertex S.A., którzy służą pomocą w zakresie doboru wielkości markizy, odpowiednich mocowań, a także są wyspecjalizowani w montażu i serwisowaniu markiz.

Więcej informacji na stronie www.vertex.pl


Źródło: Vertex
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Somfy