poniedziałek, 15 lipca 2013

Jak dbać o automatyczną bramę?

Brama garażowa - automatyka
Automatyczna brama wjazdowa lub garażowa to wygoda, do której zdążyliśmy się przyzwyczaić. Co robić, aby jak najdłużej cieszyć się funkcjonalnością automatyki do bram oraz ich właściwym funkcjonowaniem przez długie lata?

Właściwy montaż
O bezawaryjności bramy przez długie lata decyduje właściwie przeprowadzony montaż, wykonany przez specjalistyczną firmę. Wybór odpowiedniego rozwiązania dla danego garażu jest głównie uzależniony od konstrukcji garażu i dobrze wyprofilowanego otworu bramy. Prace instalacyjne i wykorzystanie elementów mocujących uzależnione są od struktury ścian garażu i wykorzystanych materiałów budowlanych do konstrukcji wokół otworu bramy. Jesli do budowy garażu wykorzystano beton, kamień lub pełną cegłę to części bramy powinny być zamontowane metalowymi kotwami rozporowymi oraz nylonowymi kołkami ze śrubami. W przypadku garażu o ścianach wykonanych z betonu lekkiego, bloczków silikatowych lub cegły dziurawki to powinno się użyć podłużnych kołków plastikowych ze śrubą. Do bram mocowanych do konstrukcji metalowej należy wybrać wkręty samogwintujące. Należy także pamiętać, że elementy mocujące muszą być wykonane z nierdzewnych materiałów. Bezproblemowe funkcjonowanie bramy zależy także od dobrze wyprofilowanego otworu bramy, nawet najmniejsze nierówności i niedopracowania mogą źle wpływać na pracę napędu. Najlepszym wyborem, który zmniejsza ryzyko nieodpowiedniej pracy elementów, są bramy garażowe segmentowe górne. Składają się one z poziomych modułów łączonych specjalnymi zawiasami, które podczas otwierania są podnoszone przez napęd i wciągane pod sufit.

Brama garażowa segmentowa górna charakteryzuje się dodatkowym atutem – można do jej zamontowania wykorzystać niemal każdy rodzaj napędu, głównym ograniczeniem jest tutaj dostępna powierzchnia w garażu wymagana do zainstalowania danego układu. Należy pamiętać, że dla większych garaży, przeznaczonych np. dla dwóch samochodów, wybrany układ napędowy musi mieć odpowiednio większą moc ciągnięcia i pchania – tłumaczy Andrzej Kłósek z firmy Ideal z Wrocławia specjalizującej się w montażu bram automatycznych.

Pielęgnacja bramy garażowej
Sami możemy również dbać o sprawne i bezpieczne funkcjonowanie bramy. Pielęgnację bramy garażowej należy zacząć od regulacji. Okresowe przeglądy bramy pozwolą uniknąć całkowitego zużycia elementów wyposażenia (np. uszczelek). Sprawdzenie funkcjonowania automatyki wymaga jednak profesjonalnej wiedzy, dlatego warto zgłosić się do fachowca, który przetestuje poszczególne części systemu. Samodzielnie można zadbać o czystość, wokół bramy jak i jej elementów. Najwięcej nieczystości gromadzi się w prowadnicach, jednak można je z łatwością usunąć przy pomocy miękkiej szczoteczki lub suchej ściereczki a nawet zwyczajnego wydmuchiwania. Innym elementem wymagającym systematycznego oczyszczania jest płaszcz bramy. Odświeżanie i nadania intensywności koloru segmentów można osiągnąć przy pomocy wody z odrobiną preparatu czyszczącego. Podczas konserwacji bramy nie należy zapomnieć o jej ruchomych częściach. Smarowanie zawiasów i sprężyn bramy garażowej zdecydowanie wydłuży żywotność zestawu. Należy wiedzieć, że nie wolno smarować plastikowych rolek. O tym, jakiego środka i jak często należy użyć do pielęgnacji tych elementów mówią zalecenia producenta bramy, dołączone do instrukcji.

Ważnym elementem pielęgnacji bramy jest kontrola działania zabezpieczeń przeciążeniowych i fotokomórki. To, czy brama zatrzyma się i cofnie napotykając na przeszkodę zależy od właściwej pracy tych zabezpieczeń. Testu możemy też dokonać na bramie w stanie rozblokowanym, jeżeli brama przesuwa się po prowadnicach płynnie i nie wymaga dużo siły do jej otwarcia lub zamknięcia to znaczy, że funkcjonuje prawidłowo. Niezależnie od samodzielnej kontroli powinniśmy raz na rok lub dwa lata skorzystać z pomocy specjalisty – doradza Krzysztof Nowak z firmy Ideal z Wrocławia.

Jak zadbać o bramę wjazdową?
Automatyka nie dotyczy wyłącznie bram garażowych. Coraz popularniejsze stają się automatyczne bramy wjazdowe. Podobnie jak w przypadku bramy garażowej istotny dla przyszłej pracy i eksploatacji jest montaż, tak w przypadku systemu bramy wjazdowej ważne jest odpowiednie osadzenie jej słupków w fundamencie. Słupki powinny znajdować się poniżej poziomu przemarzania gruntu nawet wówczas, gdy nie jest on wysadzinowy. Zbyt płytki fundament może zostać wysadzony pod wpływem mrozu, co sprawi, że brama utraci geometrię, a to zakłóci jej sprawne działanie.

Kolejnym ważnym elementem jest konstrukcja skrzydeł bramy. Najkorzystniejszym materiałem dla najczęściej wybieranych bram dwuskrzydłowych jest stal z ocynkowaniem ogniowym malowana proszkowo. Stal jest zdecydowanie bardziej odporna na zmiany pogody i nie potrzebuje odnawiania przez wiele lat – wyjaśnia Krzysztof Nowak z firmy Ideal z Wrocławia.

Aby uniknąć trudności z dostaniem się na teren posesji należy również zadbać o konserwację. Awarii bramy wjazdowej można uniknąć dzięki okresowym przeglądom automatyki. Zaleca się czyścić wszystkie elektroniczne elementy, ponieważ często dostają się do nich owady, a czasem nawet myszy. W przypadku bramy przesuwnej należy często czyścić szyny, po której się porusza. Piasek, błoto, liście i śnieg mogą źle wpływać na działanie bramy przyśpieszając jej zużycie. Z tego samego powodu właściciele bram dwuskrzydłowych nie powinni wykorzystywać skrzydeł bramy do odśnieżania podjazdu w czasie zimy.

Regularne sprawdzanie napędu i systemu zabezpieczeń przyniosą wymierne oszczędności. Systematyczna konserwacja jest tańszym rozwiązaniem niż naprawa zaniedbanego napędu, a może się okazać, że po latach użytkowania, jest on na tyle zniszczony, że nadaje się do wymiany.


Źródło: Clearsense
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Ideal Wrocław