poniedziałek, 8 lipca 2013

Dom w stylu rustykalnym


Coraz więcej osób postanawia opuścić miasto i powrócić do tradycyjnych rozwiązań. Ten trend ujawnia się nie tylko w popularności działek w miejscowościach wiejskich, ale także w architekturze budowanych tam domów.

Wieś jako miejsce zamieszkania wraca do łask. Według ostatnich statystyk GUS dotyczących ilości mieszkańców Polski, w ubiegłym roku z miast wyemigrowało 49 tys. mieszkańców. Natomiast od 2000r. polskie miasta zmniejszyły się o ponad 330 tys. osób. W tym ujęciu nie dziwi wzrost zainteresowania nawiązującym do tradycji stylem rustykalnym. Przeważają w nim proste bryły oparte na mocnych, kamiennych fundamentach. Istotne są równie funkcjonalność oraz użycie naturalnych materiałów. Czym jeszcze wyróżnia się współczesna wiejska architektura?

Cztery ściany
Jeśli chodzi o wybór materiału budowlanego oraz sposób ocieplenia ścian, to panuje tu duża dowolność. W pełni tradycyjne rozwiązania zazwyczaj nie spełniają wszystkich współczesnych wymagań termicznych. Warto więc zastosować nowoczesne, energooszczędne materiały i nadać im rustykalny charakter podczas prac wykończeniowych. Zależnie od miejsca, w którym stanie dom, elewację można ozdobić szalówką drewnianą przywodzącą na myśl charakterystyczne domy góralskie lub mieszanym ręcznie cementowo-wapiennym tynkiem wykorzystywanym niegdyś np. na Mazowszu. Jest jednak parę wyznaczników, które spotyka się w wiejskich budynkach niezależnie od regionu.

Po pierwsze – stolarka z drewna. Trudno wyobrazić sobie dom rustykalny z popularnymi w miejskich budynkach oknami z tworzywa. W czasach, do których ma nawiązywać budynek, nikt nie słyszał przecież o PVC. Okna z naturalnych materiałów są więc oczywistym dopełnieniem wiejskiej architektury.

Charakterystyczne dla rustykalnej stolarki okiennej i drzwiowej są ozdobne listwy dzielące szklane powierzchnie. – Dawniej szprosy były powszechnie używane ze względu na małą dostępność dużych tafli szkła. – mówi Sławomir Dubiela z MS więcej niż OKNA. – Dziś stosuje się je, by wizualnie nawiązać do budynków z tamtych czasów. Zmieniła się jednak technologia. Mając na uwadze izolacyjność termiczną, nie dzielimy szyby. Naklejamy na nią listwy imitujące podział tafli na mniejsze części – dodaje ekspert.

Powszechnym motywem w tradycyjnych domach całej Polski są kamienne cokoły. Wykonuje się je z piaskowca lub innych grubo łamanych kamieni. Ze względu na nieregularne kształty materiału, trzeba zwrócić uwagę, by był cofnięty o 2-3cm względem elewacji i umożliwiał swobodny spływ deszczówki. Jego wysokość powinna być uzależniona od warunków klimatycznych regionu. By ochronić ściany przed zwykłymi opadami, wystarczy 30-40cm. W regionach, gdzie zalega śnieg, warto by cokół mierzył powyżej 1m.

Pod prostym dachem
Także dach w wiejskim domu podlega podobnym regułom dotyczącym stylistyki. Tu także ważne są tradycyjne materiały i prostota. Do pokrycia wykorzystuje się strzechę lub gonty (osikowe lub modrzewiowe). Dopuszcza się jednak trochę większą dowolność form. Akceptowalne są elementy wzbogacające klasyczną dwuspadową konstrukcję. – W wiejskim budownictwie dach był bardzo prostą strukturą, bez dodatkowych doświetleń – mówi Sławomir Dubiela z MS więcej niż OKNA. – Dziś często urozmaica się go przy pomocy lukarn i wolich oczek. Tego typu rozwiązania najlepiej sprawdzają się w budynkach o nachyleniu dachu przekraczającym 45°, w których wysokość ścianek kolankowych wynosi co najmniej 1 m – dodaje.
Mimo że styl rustykalny nawiązuje do przeszłości, wciąż ewoluuje. Na jego potrzeby adaptuje się nowe elementy architektoniczne i technologie pozwalające na ekonomiczne użytkowanie budynku. Dzięki temu udaje się połączyć tradycję i nowoczesność.


Źródło: Agencja inplusPR
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): MS więcej niż OKNA