poniedziałek, 8 lipca 2013

Czy warto inwestować w okna drewniane?


Lato to nie tylko czas odpoczynku, ale również długo odkładanych remontów, w tym także wymiany stolarki. Jeśli zima ujawniła ich nieszczelność, często decydujemy się na wymianę. Pojawia się wówczas dylemat: popularne PVC czy ekskluzywne drewno? Udzielenie odpowiedzi wymaga dokładnego określenia potrzeb i preferencji.

Kształty
Wytyczne, ważne dla dokonania wyboru pomiędzy oknami z drewna i PCV, to oczekiwania wobec okien. Parametry izolacyjne schodzą na dalszy plan, gdyż oba materiały mogą mieć zbliżone parametry. Warto przeanalizować, czy kształt okien jest na tyle standardowy, by szukać produktu wykonanego z tworzywa. Jeśli okno jest np. okrągłe lub planujemy przeszklenie stanowiące całą ścianę w salonie, lepszym wyborem okaże się okno drewniane.

Okna drewniane nie odkształcają się pod wpływem zmian temperatury tak, jak dzieje się to z tworzywem sztucznym, dlatego idealnie sprawdzają się w wypadku wielkogabarytowych przeszklonych powierzchni” – radzi Dariusz Olszewski, doradca klienta w Internorm. Przy nietypowych kształtach łatwiejsze w wykonaniu i tym samym tańsze są często drewniane. Okna z PCV są dostępne w konkurencyjnych cenach głównie dlatego, że opierają się na masowej produkcji.

Kolory
Decydując się na kupno okien z PVC, trzeba wybrać właściwy kolor, gdyż nie będzie można go później zmienić. Jeśli okaże się, że wybrany kilka lat przed remontem elewacji kolor okien nie pasuje do nowego wyglądu budynku, pozostaje ich wymiana. Okna z drewna pozwalają na zmianę kolorystyki bez utraty walorów wizualnych powierzchni ram i skrzydeł. Stolarka wykonana z naturalnego surowca wymaga konserwacji, ale nie żółknie (a w przypadku kolorów innych niż biel – nie blakną), nie ulegają też odkształceniom, jak to się dzieje czasem z oknami z tworzywa.

Zewnętrzne nakładki aluminiowe
Aluminium samo w sobie nie posiada właściwości ocieplających, jednak w połączeniu z naturalnym, oddychającym drewnem pozwala stworzyć zestaw okienny pozbawiony wad charakterystycznych dla obydwu materiałów. Zewnętrzna nakładka aluminiowa w zasadzie eliminuje konieczność okresowej konserwacji ram okiennych i impregnowania ich środkami chemicznymi, które mogą niekorzystnie działać na osoby skłonne do alergii. Dzięki takiemu rozwiązaniu można cieszyć się naturalnym pięknem drewna wewnątrz pomieszczenia, w którym spędzamy czas. Warto wiedzieć że, istnieje bardzo szeroki wybór dostępnych kolorów nakładek: od standardowych, poprzez metaliczne, aż po dekoracyjne kolory drewna imitujące rysunek słojów.

Więcej informacji na: www.okna-pasywne.pl


Źródło: Toolbox Creative Communications
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Internorm