środa, 17 lipca 2013

Czy już czas na wymianę okien?


Na powierzchni ram lub szyb pojawiły się uszkodzenia, w pomieszczeniach panuje przewiew, a rachunki za ogrzewanie są wyższe? To może być znak, że nadszedł czas na wymianę okien. Wysokiej jakości okna PVC mogą pozostać w bardzo dobrym stanie przez długie lata. Zdarza się jednak, że niewłaściwie dobrana lub zamontowana stolarka wymaga szybszej wymiany. Jakie są najczęstsze oznaki zużycia stolarki?Zimą za zimno, latem za gorąco
Wysokie rachunki za ogrzewanie w zimie i przegrzewanie się pomieszczeń w upalne dni mogą sugerować, że okna w niedostateczny sposób izolują ciepło. Nowoczesna stolarka jest bardziej zaawansowana technologicznie, i generuje mniejsze straty energii niż ta, stosowana jeszcze kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu. - Przykładowo stare, drewniane okna często posiadają współczynnik Uw wyższy nawet niż 3 W/m²K. W przypadku nowych energooszczędnych produktów parametr ten wynosi mniej niż 1,3 W/m²K, a pasywnych poniżej niż 0,8 W/m²K dla okna referencyjnego. Stolarka o niskim współczynniku przenikania energii uchroni nas przed nadmiernym przegrzewaniem się wnętrza budynku latem i utratą ciepła zimą – wyjaśnia Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA. Aby lepiej zapoznać się z zaletami energooszczędnych okien i drzwi, wystarczy skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów energetycznych np. www.uvalue.ms.pl, które obliczą, ile można zaoszczędzić w ciągu 20lat użytkowania nowych okien.

Uszkodzona rama lub szyba
Zbita szyba, uszkodzenia ramy lub zupełnie zniszczone okno? Do tego typu usterek dochodzi najczęściej w skutek wypadku, zdarzenia losowego, aktu wandalizmu lub włamania. Jeżeli uszkodzenie jest niewielkie, można skontaktować się z producentem stolarki, który oceni czy możliwa jest wymiana danej części, czy konieczna będzie wymiana okna. W przypadku pękniętej szyby, nawet jeśli druga tafla szkła została nienaruszona, konieczna będzie instalacja całego zestawu szybowego. Może to być okazja do polepszenia komfortu cieplnego i wybrania pakietu o lepszych właściwościach termoizolacyjnych. Stolarka, szczególnie ta starsza i niższej jakości, czasami podlega zjawisku paczenia. Jeśli skrzydło nie przylega ściśle do ramy, okno traci swoją szczelność. Problem ten spotyka się czasami w stolarce PVC produkowanej jeszcze w latach 90-tych. Wówczas w naszym kraju rozpoczynała się produkcja na szerszą skalę, a materiały, z których wykonywano okna nie były tak wytrzymałe jak obecnie. Dzisiaj, nabywając okna u renomowanych wytwórców mamy pewność, że taka usterka nie wystąpi.

Okno już nie cieszy oka
Częstym powodem rozważań nad wymianą stolarki są aspekty estetyczne. Z biegiem lat, szczególnie jeśli okna były niższej jakości lub użytkowane i pielęgnowane niewłaściwie, może zdarzyć się, że na powierzchni profili pojawią się szpecące przebarwienia, plamy lub zarysowania. Chociaż na rynku dostępne są folie renowacyjne, to często okazuje się, że bardziej opłacalna jest wymiana okien.
- Ze względu na wysokie koszty stosowane są one głównie przez producentów do napraw gwarancyjnych, gdzie odnowienia wymaga jedynie np. jeden z elementów – tłumaczy Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA. - Egzaminu nie zda również samodzielne przemalowanie okien. Do pokrywania stolarki odpowiednim kolorem wykorzystuje się profesjonalne środki, które są przeznaczone do nakładania natryskowego w warunkach przemysłowych. Chałupnicza metoda nie przyniesie więc zadowalającego efektu. Dlatego aby zachować piękny wygląd nowych okien przez wiele lat tak istotne jest, aby we właściwy sposób je pielęgnować i nie używać agresywnych środków czyszczących. Kupując stolarkę, warto wybierać tą o estetycznej, ułatwiającej czyszczenie konstrukcji – dodaje ekspert.

Hałas spędza sen z powiek
Gdy okna w niewystarczający sposób tłumią dźwięki i hałas z zewnątrz, najlepszym wyjściem będzie wymiana na stolarkę wyposażoną w szyby dźwiękoszczelne. Izolacyjność akustyczną określa współczynnik Rw. Im jego wartość jest wyższa, tym lepiej. Przed nabyciem okien warto rozeznać, z jakim natężeniem hałasu mamy do czynienia w naszej okolicy. W spokojnej dzielnicy wystarczą okna o Rw na poziomie od 30 do 32dB. Gdy mieszkamy w centrum miasta, warto zainwestować w szyby o Rw nie mniejszym niż 35dB.


Źródło: inplusPR
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): MS więcej niż Okna