wtorek, 18 czerwca 2013

Zowosan Pflegeset (Zobel) - zestaw do czyszczenia, pielęgnacji, naprawy okien i drzwi drewnianych.

Pielęgnacyjny zestaw do stolarki drewnianej Zobel - mleczko, zmywacz, lazura, gąbka
Firma DETIKO, specjalizująca się w produktach do pielęgnacji stolarki otworowej wprowadziła do swojej oferty Zowosan® Pflegeset - zestaw pielęgnacyjny do okien i drzwi z drewna. Produkt renomowanej niemieckiej firmy Zobel Chemie GmbH dzięki przystępnej cenie i wysokiej jakości stanowi ciekawą propozycję na rynku tego typu preparatów.

Zowosan® Pflegeset to czteroelementowy zestaw, w skład którego wchodzą: środek czyszczący, emulsja ochronna, lazura do naprawy drobnych rys i odprysków lakieru, gąbka. Aby okna i drzwi drewniane zachowały wysoką jakość powierzchni lakierniczych, zaleca się przeprowadzenie co najmniej jednego, a najlepiej dwóch zabiegów konserwacyjnych w roku. Najlepszymi okresami na przeprowadzenie pielęgnacji stolarki z drewna są wiosna i jesień. Pierwszy zabieg zabezpiecza powierzchnie lakiernicze przed działaniem promieni UV, utlenianiem lakieru, gradobiciami, osadami z pyłków roślin i owadów, drugi natomiast przed nadmiernym działaniem wilgoci, uszkodzeniami mechanicznych, itp. Nie bez znaczenia są również temperatury. Zbyt wysoka lub niska wykluczają możliwość przeprowadzenia konserwacji. Pamiętajmy również, że zabiegi z użyciem tego typu produktów należy przeprowadzać najwcześniej po 6-8 tygodniach od malowania stolarki, by nie zakłócić procesu twardnienia powłok lakierniczych.

Zabieg pielęgnacji rozpoczynamy od umycia okien ciepła wodą. Następnie należy spryskać powierzchnie ram i skrzydeł środkiem czyszczącym Zowosan® i pozostawić aby zadziałał. Przy użyciu załączonej do zestawu gąbki i wody, należy dokładnie zmyć środek.
Kolejno zewnętrzne powierzchnie stolarki spryskujemy emulsją ochronną Zowosan® i przy użyciu niestrzępiącej szmatki lub gąbki rozprowadzamy wzdłuż słoi drewna. Przy nakładaniu należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Emulsja odświeża połysk na wyblakłym i zmatowionym lakierze, zamyka mikropęknięcia i pozostawia ochronna warstwę ułatwiającą utrzymanie okien w czystości. Kolor naszych okien nie ma znaczenia, gdyż emulsja nadaje się zarówno do farb kryjących jak i lazurów.
Niewielkie uszkodzenia i zadrapania lakieru o wielkości do ok. 2cm, możemy zabezpieczyć przy użyciu dołączonej bezbarwnej lazury Zowosan®. Ma ona właściwości oddychające i charakteryzuje się wysokim stopniem ochrony przed promieniowaniem UV. Miejsce naprawy należy delikatnie wygładzić, a następnie pokryć lazurą przy użyciu pędzelka.

Pamiętajmy, że systematyczna konserwacja pozwoli nam utrzymać przez długi czas nasze okna i drzwi drewniane w dobrej kondycji i efektownym wyglądzie. Zestawy pielęgnacyjne znacząco wydłużają okresy międzyrenowacyjne, pozwalając tym samym odsunąć w czasie konieczność kosztownej i czasochłonnej regeneracji powłok wymalowań (szlifowanie, malowanie, itp.).

Źródło: Detiko
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Zobel Chemie GmbH