wtorek, 11 czerwca 2013

O krok od ogrodu - rozwiązania w drzwiach tarasowych


Patio HST przesuwne - MS Okna
Salon otwarty na ogród jest niewątpliwą zaletą mieszkania w domu jednorodzinnym, zwłaszcza podczas słonecznych dni. Dzięki wielu nowoczesnym rozwiązaniom w technologii drzwi tarasowych, przeszklenie może być funkcjonalną i efektowną ozdobą budynku i wnętrza.

Od wyboru drzwi tarasowych zależeć będzie nie tylko estetyka, ale również bezpieczeństwo, straty ciepła, komfort komunikacji między salonem a tarasem. Jakie rozwiązania oferują w tym zakresie producenci stolarki?

Standardowe drzwi rozwierane
Drzwi tarasowe mają konstrukcję zbliżoną do typowych okien, posiadają jednak szerszy profil skrzydła oraz wyposażone są w solidniejsze zawiasy
i często klamkę drzwiową. Ważnym elementem ich budowy jest próg. Zbyt wysoki, może utrudniać przejście na taras lub przejeżdzanie przez niego wózkiem. Drzwi tarasowe mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe ze słupkiem ruchomym.
W przeciwieństwie do konstrukcji ze słupkiem stałym, słupek ruchomy jest elementem konstrukcyjnym jednego ze skrzydeł i otwiera się razem z nim, dzięki czemu dostęp na taras lub balkon nie będzie utrudniony. Standardowe drzwi tarasowe otwierają się do wewnątrz pomieszczenia, jednak niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie wersję drzwi otwieranych na zewnątrz.
- To bardzo praktyczne rozwiązanie, bowiem pozwala uniknąć pewnych trudności w aranżacji pomieszczenia. W przypadku drzwi otwieranych do wewnątrz powinniśmy zaplanować rozmieszczenie mebli tak, aby nie kolidowały z otwieranym skrzydłem drzwi - mówi Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA. Między innymi dlatego rosnącą popularnością cieszą się systemy przesuwne. Także i w tym zakresie dostępne są różne rozwiązania.

Drzwi przesuwne
Mechanizm przesuwania skrzydeł po równoległych płaszczyznach pozwala oszczędzić przestrzeń, którą trzeba by wygospodarować dla typowych drzwi rozwieranych. Do wyboru są systemy: uchylno-przesuwny i podnoszono-przesuwny. W funkcji uchylno-przesuwnej skrzydło wysuwa się z ramy przy odpowiednim ustawieniu klamki, co umożliwia płynne przesunięcie go wzdłuż prowadnicy. Dzięki opcji wspomaganego uchyłu i domykania, drzwi można łatwo otworzyć jedną ręką. W systemie podnoszono-przesuwnym, drzwi najpierw unoszą się do góry, a następnie przesuwają po prowadnicy. Zastosowane okucie pozwala swobodnie otwierać i zamykać skrzydło ważące nawet 300kg. Mimo masywnej konstrukcji drzwi są komfortowe w użytkowaniu nawet dla dzieci i osób starszych. Maksymalna długość takich drzwi może wynieść nawet 6m, a wymiar taki można osiągnąć przy użyciu zaledwie dwóch tafli szkła. Jest to najbardziej zaawansowane rozwiązanie dostępne na rynku, które pozwala na przeszklenie prawie całej ściany. Drzwi podnoszono-przesuwne zapewniają także szerokie światło przejścia, równe blisko połowie całkowitej szerokości zestawu.
- Aby wyjście na taras było jeszcze bardziej komfortowe, drzwi takie standardowo są wyposażone w niski próg, którego wysokość nad poziomem podłogi wynosi zaledwie 19 mm - tłumaczy Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA. – Ponieważ próg ma wpływ na parametry izolacyjne całej przegrody, energooszczędne konstrukcje powinny być wyposażone w ciepły próg z aluminium z przekładką termiczną. Zmniejsza ona straty ciepła i zapobiega przemarzaniu. Aby zwiększyć energooszczędność stolarki, można wybrać także szyby z odpowiednio niskim współczynnikiem przenikania ciepła – dodaje ekspert.
Przy wyborze drzwi tarasowych szczególną uwagę warto zwrócić na zabezpieczenia antywłamaniowe, m.in. takie jak wielopunktowa zasuwnica sterowana klamką, dodatkowe zawiasy z zabezpieczeniem przeciwwyważeniowym, kontaktrony czy bezpieczne szyby. To ważne, ponieważ jak donoszą statystyki, blisko połowa włamań do budynków jednorodzinnych dokonywana jest przez drzwi od ogrodu.

Źródło: Agencja inPlusPR.pl
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): MS więcej niż OKNA