piątek, 28 czerwca 2013

Dobry kierunek dla okna


Jedne pomieszczenia w domu się przegrzewają, podczas gdy w innych panuje chłód? Jest to prawdopodobnie spowodowane różnym rozmieszczeniem okien względem stron świata.

Dobry projekt umiejscowienia okien pomoże doświetlić wnętrza zgodnie z ich funkcją oraz pozwoli na wykorzystanie części energii słonecznej do dogrzewania domu. Aby wykonać go właściwie, trzeba wziąć pod uwagę następujące czynniki: usytuowanie domu względem stron świata, układ pomieszczeń oraz wielkość i ilość okien.

Dom dobrze zorientowany
Natężenie światła zależne jest od orientacji stolarki względem stron świata, a także pory dnia i roku. W okresie letnim promienie słoneczne padają pod większym kątem, niż zimą. W rezultacie do wnętrza przedostaje się zarówno więcej światła, jak i ciepła. Okna mogą więc nie tylko powodować straty energii zimą, ale także generować pewne zyski cieplne. - Aby zyski energii były jak największe, najwięcej okien powinno znajdować się na ścianach najbardziej nasłonecznionych – mówi Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA. Duże znaczenie ma w tym wypadku kąt padania światła – różny w zależności od pory roku. W energooszczędnym domu najwięcej okien powinno znaleźć się od stron: południowej oraz zachodniej. Od północy można nawet w ogóle zrezygnować z przeszkleń lub wybrać okna o mniejszych wymiarach. Strona wschodnia nie ma natomiast, aż tak ważnego znaczenia dla oszczędzania energii.

Pokój z widokiem na słońce
Odpowiednie rozplanowanie w projekcie wybranych pomieszczeń pozwoli oświetlić je zgodnie z ich przeznaczeniem. Elewacja południowa gwarantuje najdłuższy czas nasłonecznienia, dlatego jest optymalna dla pomieszczeń, w których spędzamy najwięcej czasu podczas dnia (np. salon, gabinet, jadalnia, pokoje dziecięce). Duże przeszklenie od południa może jednak prowadzić latem do przegrzewania się wnętrz. Wyjściem z tej sytuacji jest wybór stolarki o niskim współczynniku przenikania ciepła, a także montaż rolet lub żaluzji zewnętrznych. Wschodnia ściana budynku to z kolei dobry pomysł na sypialnie. Słońce o poranku daje energię do rozpoczęcia dnia, a wieczorem nie zakłóci odpoczynku i nie doprowadzi do nadmiernego przegrzania pomieszczenia. Kuchnie warto ulokować od wschodu lub północy. Łazienka, zaplecze domu (np. spiżarnia, kotłownia, garaż) mogą być skierowane na północ. W tego typu pomieszczeniach wystarczy bowiem nieduża, rozproszona ilość światła słonecznego. - Taki modelowy układ, przy racjonalnym rozmieszczeniu okien, pozwala idealnie dopasować poziom naturalnego oświetlenia pomieszczeń do tego, jaką pełnią funkcję – mówi Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA. – Tym samym nasz dom będzie znacznie bardziej komfortowy i przyjazny. - dodaje.

Jedno okno czy dwa?
Dla odpowiedniego oświetlenia wnętrz istotne są obok orientacji względem stron świata - wielkość, umiejscowienie i liczba okien. Według przepisów, w miejscach budynku przeznaczonych na stały pobyt ludzi, czyli np. w sypialni, kuchni czy w salonie, powierzchnia przeszkleń powinna wynosić przynajmniej 1/8 powierzchni podłogi, jednak w nowoczesnych projektach te proporcje są znacznie bardziej korzystne. Im większa liczba okien, tym oświetlenie jest bardziej równomierne. Jedno okno może nie wystarczyć w długich, wąskich pomieszczeniach, gdyż na końcu natężenie światła będzie mniejsze. Jeśli natomiast stolarka zostanie umieszczona zbyt blisko narożnika, zamiast centralnie, to przeciwległa część pokoju może być zbytnio zaciemniona. W przestronnych wnętrzach najlepszym rozwiązaniem są dwa okna na dwóch elewacjach. Przy sporym metrażu, nie utrudniają aranżacji, zapewniając jednocześnie bardzo równomierne oświetlenie przez większą część dnia. Podobny efekt łatwo uzyskać montując okno w narożniku południowo-zachodnim. W kuchni można skusić się na niskie i szerokie okna panoramiczne umieszczone nad blatem, przy którym przyrządzamy potrawy. Natomiast w łazience czy spiżarni (znajdującym się od północy) wystarczą tylko niewielkie okna, świetliki lub nawet luksfery zamontowane w ścianie wewnętrznej. Aby promienie, a wraz z nimi energia mogły wnikać jak najgłębiej do wnętrz, okna nie powinny być zainstalowane zbyt nisko.


Źródło: Agencja inplusPR
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): M&S Pomorska Fabryka Okien Sp. z o.o.