poniedziałek, 6 maja 2013

Wykorzystanie pompy ciepła w domu pasywnym


Pompa ciepła w domu - koszty, plusy i minusy

Myślisz o budowie domu, a terminy „pompa ciepła” i „budynek pasywny” nic Ci nie mówią? Wkrótce może się to zmienić. Rząd właśnie przyjął założenia do projektu ustawy o charakterystyce energetycznej. W świetle nowych przepisów, znajomość tych pojęć będzie istotna.

Idea budynjków pasywnych powatała z myślą o oszczędnościach. Najważniejszym założeniem jest wykorzystanie izolacji o najniższej przepuszczalności termicznej oraz odzysk energii. Rozwiązania tego typu pozwalają zredukować zapotrzebowanie na ciepło do 15kWh/m2 rocznie i zrezygnować z konwencjonalnych systemów ogrzewania oraz chłodzenia.

Zamiast pieca, zamiast klimatyzacji
Urządzeniami doskonale spełniającymi potrzeby energooszczędnych budynków są pompy ciepła. Mechanizm ich funkcjonowania przypomina sposób działania lodówki, której zadaniem jest pobieranie ciepła z komory, w której znajduje się żywność i wypromieniowanie go na zewnątrz. Podobnie jest w przypadku pomp ciepła, w których energia termiczna pobierana z gruntu, wody lub powietrza jest przekazywana do cieczy w zbiorniku. Energia ta może być wykorzystana zarówno w systemach C.O. jak i w celach użytkowych (np. łazience, kuchni). – Praca pompy, polegająca na dogrzaniu i przetłoczeniu wody, wymaga zewnętrznego źródła zasilana – mówi Andrzej Wicher, ekspert z firmy Fabryka Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o. – Jednak dzięki efektywności jego wykorzystania kwalifikuje się ją jako urządzenie działające w oparciu o odnawialne źródła energii. Z 1kW prądu pozwala bowiem wytworzyć od 3 do 6 kW ciepła – dodaje.
Innym zastosowaniem pompy jest chłodzenie pomieszczeń w upalne dni. Podłączony do urządzenia system rur rozprowadza po pmomieszczeniach tzw. wodę lodową. Jest to eksploatacja dużo tańsza i zdrowsza od klimatyzacji. Nie występuje tu problem rozwoju grzybów i bakterii w filtrach ani kwestia głośnej pracy urządzenia.

Ile to kosztuje?
Duża efektywność oraz wiele funkcji jakie spełnia pompa ciepła nie oznacza, że jej zakup wiąże się z ogromnymi kosztami. – Ceny urządzeń, w zależności od wielkości domu, plasują się w przedziale od kilkunastu do dwudziestu kilku tysięcy złotych – tłumaczy Andrzej Wicher z Fabryki Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o. – Powierzchnia budynku wpływa oczywiście na koszt całej instalacji. Dla powierzchni 150 m2 nie powinien on jednak przekroczyć 40 tys. zł.
Wydatek należy traktować jak inwestycję – oszczędzimy na ogrzewaniu, a koszty zwrócą się już po 4-6 latach. Dzięki pompie nie trzeba martwić się o zapas oleju opałowego, gazu czy węgla. Zapewniamy sobie tym samym niezależność od cen paliw i eksploatację kilkukrotnie tańszą niż przy zastosowaniu tradycyjnych źródeł energii. Co najważniejsze, budując dom pasywny, można liczyć na dofinansowanie w wysokości zblizonej do wartości całego systemu grzewczego.

Dyrektywy i pieniądze
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej postawił sobie za cel zwiększenia ilości „zielonych” domów. Pozytywnie wpłynie to na środowisko – pozwoli zredukować ilości emitowanego dwutlenku węgla oraz innych spalin. Ponadto przygotuje branżę nieruchomości na wdrożenie Dyrektywy UE i dostosowującej ją do polskiego prawa ustawy, wg której wszystkie budowane lub gruntownie remontowane po 31 grudnia 2020r. budynki będą musiały charakteryzować się niemal zerowym zużyciem energii.
Aby zachęcić do stosowania ekologicznej technologii, NFOŚIGW wypłaci inwestorom indywidualnym bezzwrotne dofinansowanie. Decydując się do końca 2018 r. na stawianie domu pasywnego, można otrzymać do 50 tys. zł – a więc mniej więcej tyle, ile wykosi koszt instalacji pompy ciepła i związanej z nią infrastruktury. Warto skorzystac z tej możliwości.

Źródło: Agencja inPlusPR.pl
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): sxc.hu