wtorek, 14 maja 2013

Łazienka z oknem


Okno w łazience

Naturalne oświetlenie, możliwość szybkiego wietrzenia, jasne i przestronne wnętrze. Oto niektóre zalety łazienki z oknem.

Chociaż okno w łazience nie jest niezbędne, warto się na nie zdecydować. Praktyczne funkcje spełni nawet nieduże, wysoko umiejscowione okno. Skutecznie doświetli pomieszczenie i pozwoli na szybką wentylację wnętrza. Umiejscowione zaraz pod sufitem nie zakłóci prywatności i nie utrudni urządzenia nawet malutkiej łazienki. Pod takim oknem bez problemu można ustawić umywalkę, pralkę lub wannę. Wyposażenie warto jednak rozplanować w taki sposób, by nie utrudnić dostępu do okna i móc je swobodnie otworzyć lub umyć.

Współczesne łazienki coraz częściej przypominają eleganckie salony kąpielowe, w których można nie tylko dbać o higienę, ale także relaksować się. Dlatego też w nowoczesnych projektach często pojawiają rozległe przeszklenia, pozwalające napawać się widokiem zza okna nawet podczas kąpieli w wannie.

Okno z funkcją
Niezależnie od wielkości okna w łazience ważne jest zapewnienie prywatności. W tym celu okno można wyposażyć w specjalne szklenie, np. ornamentowe lub mleczne. Dekoracyjna szyba ogranicza widok do wnętrza łazienki, jednocześnie pozwalając przenikać promieniom słonecznym. Innym rozwiązaniem jest instalacja przesłon okiennych. Dopasowane do charakteru pomieszczenia rolety albo żaluzje mogą stanowić także urokliwą ozdobę. Aby okno w łazience było bardziej funkcjonalne, można zdecydować się na wyposażenie go w dodatkowe akcesoria. W tego typu pomieszczeniach bardzo ważna jest właściwa wentylacja, dlatego zaleca się w nich montowanie nawiewników. - Na rynku dostępne są urządzenia, które automatycznie reagują na zmiany zawartości pary wodnej w powietrzu i na tej podstawie regulują stopień wymiany powietrza - mówi Sławomir Dubiela, ekspert z firmy MS więcej niż OKNA. - Nawiewniki higrosterowane wyposażone są w czujnik w postaci taśmy poliamidowej, która zmienia swoją długość przy różnicach w poziomie wilgotności. Im jest ona wyższa, tym szersze jest otwarcie przepustnicy w nawiewniku i większy napływ powietrza do pomieszczenia. Prawidłową wentylację można także wspomagać poprzez wykorzystanie dodatkowych funkcji okuć obwiedniowych w oknach. Istotne znaczenie ma tu zwłaszcza funkcja rozwierno-uchylna, która zredukuje szybko nadmiar pary wodnej, powstałej np. podczas kąpieli. Aby nadmiernie nie wietrzyć pomieszczenia, można wykorzystać funkcję mikrowentylacji. Ustawienie klamki w pozycji ukośnej spowoduje delikatne rozszczelnienie okna pomiędzy ramą i skrzydłem.

Wilgoć drewnu nie straszna
Łazienka to pomieszczenie, w którym często panuje wysoka wilgotność i temperatura. Nie powinno to jednak przesądzać o wyborze materiału, z jakiego wykonane będą okna. Stolarka drewniana jest odporna na warunki, jakie panują w domowej łazience. Niezbędne jest jednak zapewnienie wentylacji i utrzymywanie korzystnej temperatury. Stolarka w łazience rzadko jest narażana na bezpośredni kontakt z wodą, natomiast kąpiel czy pranie, powodują jedynie krótkotrwale podwyższony poziom wilgotności. Nowoczesne metody impregnacji drewna oparte na czterowarstwowych systemach w zupełności zabezpieczają okna przez tego typu czynnikami. – Jest to receptura uniwersalna do różnego rodzaju pomieszczeń, w tym również do łazienki – wyjaśnia Sławomir Dubiela, ekspert z firmy MS więcej niż OKNA. - Pierwszą warstwę stanowi bezbarwny impregnat, na który następnie nakładana jest warstwa gruntująca. W dalszej kolejności stosowany jest preparat określany jako międzywarstwa. Ostatnim etapem jest naniesienie lakieru nawierzchniowego, który dodatkowo nadaje drewnu pożądaną barwę. Poszczególne warstwy głęboko wnikają w jego strukturę, tworząc wytrzymałą, lecz elastyczną i oddychającą powłokę. Dzięki temu dostosowują się do naturalnego pęcznienia i kurczenia się drewna, które może być spowodowane zmianami wilgotności.

Sauna w drewnie
Przy zapewnieniu właściwej wentylacji, typową łazienkę w domu lub mieszkaniu bez obaw można wyposażyć w standardową stolarkę z drewna. Jednak już do urządzenia przydomowej sauny, jacuzzi lub basenu warto zastosować dodatkowe zabezpieczenia. W tego typu pomieszczeniach okna stale będą narażone na wysokie temperatury, dużą wilgotność, skraplanie się pary wodnej oraz bezpośredni kontakt z wodą. Jednak właściwie zaimpregnowane drewno, nawet w takich warunkach może być trwałym materiałem. W tym celu od wewnętrznej strony powierzchnie stolarki zabezpiecza się dodatkową warstwą lakieru nawierzchniowego, a wszelkie elementy, tj. listwy przyszybowe, przekroje poprzeczne, itp., poddaje się gruntownej impregnacji. Dodatkowo stosuje się okucia wykonane z odpornej na korozję stali. Urządzając saunę, jacuzzi lub basen warto poinformować producenta okien o planowanej wilgotności powietrza. Wówczas stolarka dostosowana zostanie do konkretnych wymagań i panujących we wnętrzu warunków.

Okno nad umywalką

Źródło: Agencja inPlusPR.pl
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): MS więcej niż OKNA