wtorek, 23 kwietnia 2013

Oszczędności z powietrza - instalacja z rekuperatorem

Oszczędne gospodarowanie zasobami energii jest koniecznością. Nie jest spowodowane wyłącznie „modą” na ekologię czy regulacjami prawnymi, lecz wynika przede wszystkim z rozsądku. Ponowne wykorzystanie energii już raz użytej chroni nie tylko środowisko, ale zmniejsza również koszty ogrzewania. Możemy to robić także we własnym domu – wystarczy montaż instalacji z rekuperatorem.

W dobrze zaizolowanych domach ciepło, które ucieka przez wentylację to nawet ponad 50proc. strat ciepła ogółem. Jeśli skupimy się na minimalizowaniu tych strat, uda nam się uzyskać oszczędności w ogrzewaniu. Jak to zrobić? Właściwym rozwiązaniem jest rekuperator (czyli inaczej: centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła), który pozwala na wykorzystanie energii z powietrza wywiewanego z domu.

Jak to działa?
Zasada działania rekuperatora jest prosta: odzyskuje on ciepło z powietrza wywiewanego z systemu wentylacyjnego. W wymienniku tego urządzenia następuje wyrównanie temperatur pomiędzy dwoma przepływającymi strumieniami. Dzięki temu wchodzące zimą chłodne powietrze nagrzewa się tym wywiewanym. Główną zaletą takiej instalacji jest to, że strumienie nie mieszają się ze sobą, dzięki czemu do wnętrza dostaje się świeże powietrze. Czym jednak najlepiej ogrzewać budynek, tak by w połączeniu z rekuperatorem stworzyć optymalną instalację grzewczo-wentylacyjną? - Urządzeniem pasującym jako źródło ciepła dla nowoczesnego domu jest pompa ciepła – tłumaczy Andrzej Wicher, ekspert z firmy Fabryka Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o. – Zalety są spore: pompa ciepła wytworzy tanie ekologiczne ciepło (lub chłód latem), a rekuperator zapobiegnie ucieczce tego ciepła (lub chłodu) na zewnątrz dostarczając jednocześnie świeże powietrze.
Pompa ciepła posiada tzw. parowacz, w którym powietrze oddaje ciepło transportowane dalej do wnętrza budynku. Takie rozwiązanie staje się coraz popularniejsze głównie ze względu na wchodzącą w życie dyrektywę Unii Europejskiej, która nakazuje krajom członkowskim po 31 grudnia 2020 r. budowę domów pasywnych i energooszczędnych. Jeśli właśnie budujemy dom, warto zaopatrzyć się w taką instalację już teraz, aby nie trzeba było dokonywać zmian po wspomnianym okresie.

Oszczędności
Ciężko jednoznacznie stwierdzić, o ile niższe będą koszty ogrzewania po montażu rekuperatora, jednak centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła zapewni zmniejszenie strat ciepła powodowanych przez wentylację nawet o 90proc. Oznacza to, że zapotrzebowanie budynku na ciepło może zostać obniżone o ok. 45proc. Można jednak poczynić pewne założenia: jeśli koszt ogrzania 150m2 domu pompą ciepła to średnio ok. 2800 złotych rocznie, to przy zastosowaniu rekuperatora spada on do ok. 1600zł.
- Należy pamiętać również, że pompy ciepła stanowią latem źródło chłodu, który można wykorzystać do zasilenia chłodnicy zainstalowanej w systemie rekuperacji – uzyskamy w ten sposób komfortowy system chłodzenia/klimatyzacji – dodaje ekspert z Fabryki Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o.
Reasumujac, pompa ciepła w instalacji z rekuperatorem daje komfort mieszkania latem i zimą. Taki system nie wymaga dodatkowych nakładów na osobny system klimatyzacji. Jako nowoczesne rozwiązanie pozwala także na duże oszczędności nie tylko w produkcji ciepła, ale także chłodu.

Źródło: Agencja inPlusPR.pl
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): sxc.hu