poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Osłony wewnętrzne – które wybrać? Poradnik część 2.


Roletka wolnowisząca

Przedstawiamy Państwu drugą część porad firmy Vertex S.A. dotyczących wewnętrznych osłon okiennych a także tkanin. Ze względu na zbliżający się okres upalnych dni opisujemy również rodzaje i zastosowania moskitier.


Roleta wolnowisząca
Jest to najpopularniejsza z rolet. Dzięki swojemu estetycznemu wyglądowi, a także prostocie działania rolety wolnowiszące cieszą się dużą popularnością nie tylko w domach prywatnych, ale także w biurach i budynkach użytku publicznego. Stosowane jako ochrona przed słońcem, jako element dekoracyjny, zasłona wszelkich wnęk czy też ekran projekcyjny. Doskonale nadają się do przysłaniania dużych powierzchni nawet do 3 mb szerokości i 4 mb wysokości. Wykonywane w zależności od wymiarów w systemach: mini (Triola, Triola 2), standard (Presto, Legato) i max. (Largo). Roletę w zależności od systemu możemy zamontować do sufitu, nadproża, ściany, wnęki okiennej czy za pomocą bezinwazyjnych uchwytów bezpośrednio do okna. Przy tym ostatnim rozwiązaniu jest możliwość zastosowania prowadzenia żyłkowego, które stanowi doskonałe rozwiązanie dla okien uchylnych. Na życzenie klienta rolety wolnowiszące możemy wykończyć falbanami w kilku wariantach.


Roleta Dzień/Noc
Obecnie największym zainteresowaniem na rynku cieszą się rolety w systemie „dzień-noc“. To specjalny rodzaj rolety z tkaniną w poziome pasy transparentne i zaciemniające, która charakteryzuje się doskonałą jakością wykonania i niecodziennym designem. Naprzemienny układ pasów pozwala na regulację ilości wpadającego światła stwarzając przy tym niepowtarzalny klimat w pomieszczeniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu można w sposób niezwykle prosty stworzyć odpowiedni nastrój, a to wszystko za jednym pociągnięciem łańcuszka lub naciśnięciem pilota. Rolety Dzień/Noc nadają się doskonale do mieszkań czy pomieszczeń biurowych. Dobór koloru tkaniny z naszej palety pozwala na rozjaśnienie czy przyciemnienie ogólnej aranżacji w danym pomieszczeniu. Przy całkowitym zamknięciu rolety możemy uzyskać efekt pełnego zasłonięcia okna bądź uzyskania prześwitu przez firankowe pasy tkaniny.
Rolety Dzień/Noc możemy podzielić na:
- D/N w kasecie – montowane do ściany lub sufitu. Kaseta wygląda z pewnością elegancko, dodatkowo chroni materiał przed kurzem i zabrudzeniami.
- D/N wolnowiszące – montowane do ściany bądź do ramy okiennej.

Roleta materiałowa w kasetce z prowadnicami
Przy montażu rolet w kasetach należy zwrócić uwagę czy szerokość wnęki okiennej pozwala na otwarcie skrzydła z zamocowaną kasetą. W roletach tego typu materiał schowany jest w eleganckiej kasecie, która również chroni go przed kurzem i zabrudzeniami. Prowadnice przytrzymują materiał w płaszczyźnie okna oraz znacznie zmniejszają przenikanie promieni słonecznych. Jest to rozwiązanie eleganckie, materiał nie jest narażony na uszkodzenia mechaniczne podczas zwijania/rozwijania rolety. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej prowadnic, można dobrać je do koloru okien tak, aby były praktycznie niewidoczne. Odpowiedni dobór rodzaju materiału jest także sprawą istotną. Jeżeli chcemy całkowicie zaciemniać pomieszczenia, wybór rolety w kasetce z prowadnicami i materiału typu blackout zapewni nam satysfakcję z produktu.

Rolety materiałowe z prowadnicami


Rolety materiałowe w kasetach możemy podzielić na:
- Półkasety (Passionata) – montowane do listwy przyszybowej. Półkaseta jest przykręcana, a prowadnice klejone. Zaletą jest niewielki rozmiar kasety. Aby mogły zostać zastosowane wymagana jest płaska powierzchnia listwy przyszybowej. Dostępne w kolorach najbardziej popularnych profili okiennych. Możliwość uzyskania dużego stopnia zaciemnienia. Jest to obecnie najbardziej popularny typ rolety montowanej do skrzydła okiennego.
- Pełne Kasety (Suita) – montowane do ramy okiennej. Zarówno kaseta jak i prowadnice są klejone do ramy, montaż jest w 100% bezinwazyjny. Zaletą jest możliwość zastosowania niezależnie od rodzaju listwy przyszybowej. Stopień zaciemnienia podobny jak w Passionacie.

Rolety dachowe
Oferowane przez nas rolety mogą być zastosowane do zarówno typowych jak i nietypowych okien dachowych dostępnych na rynku. Na okna, które są najbardziej narażone na działanie słońca proponujemy materiały odbijające promienie słoneczne, które z jednej strony skutecznie zaciemniają, a z drugiej dodatkowo redukują nagrzewanie się pomieszczeń. Mechanizmy sprężynowe powodują, że roleta prawidłowo funkcjonuje przy różnym nachyleniu okna, pozwalają także na zatrzymanie rolety w dowolnym położeniu. Jest to bardzo istotna kwestia w przypadku rolet dachowych. Rozwiązanie w postaci maskownicy i prowadnic niweluje prześwity, które stanowią problem przy innego rodzaju osłonach do okien dachowych, często sprzedawanych bez prowadnic i zapinanych u dołu na mało funkcjonalny rzep. Wysoka estetyka (kasetki w kolorach: anoda, beż, biały, złoty dąb, jasny dąb, orzech) sprawiają, że rolety dachowe cieszą się wielką popularnością wśród klientów.

Moskitiery
Stanowią najprostsze zabezpieczenie wnętrz przed insektami. Siatka z włókna szklanego pozwala na swobodną cyrkulację powietrza nie zaciemniając pomieszczenia. Moskitiery ramowe i kołnierzowe montowane są bezinwazyjnie na hakach w szybki i łatwy sposób bez użycia narzędzi, co pozwala również na bezproblemowy demontaż. Dzięki odpowiednio ukształtowanym profilom idealnie licują się z ramą okna nie zasłaniając światła. Moskitiera ramowa dzięki zastosowaniu opcjonalnie zawiasów pozwala na swobodne otwieranie okna. Kolejnym typem moskitiery jest Vertica, czyli moskitiera rolowana w kasecie z prowadnicami z PCV lub aluminium. Mechanizm sprężynowy zapewnia komfortową obsługę moskitiery. Stosowana może być zarówno do okien jak i drzwi balkonowych. Zestaw uszczelek szczotkowych maksymalnie zabezpiecza wnętrze pomieszczenia przed insektami. W miejscach gdzie nie ma możliwości zastosowania Vertici pionowej można zastosować Verticę poziomą pojedynczą bądź podwójną do większych powierzchni.
Moskitiery drzwiowe to system umożliwiający osłonę przed insektami otworów drzwiowych. Skrzydła drzwi moskitier zbudowane są ze specjalnych profili aluminiowych z naciągniętą siatką i uszczelnione od dołu uszczelką szczotkową. W przypadku drzwi pojedynczych należy zastosować moskitierę zawiasową pojedynczą, a w przypadku drzwi podwójnych (wnęka szersza niż 160 cm) można zastosować drzwi zawiasowe podwójne lub przesuwne. Moskitiery Plisse stanowią najnowsze rozwiązanie. Charakterystycznie ułożona siatka w formie plisowanej po złożeniu całkowicie chowa się w profilu bocznym, a brak progu poprawia funkcjonalność moskitiery. Łączenia plisy w segmenty daje możliwość zasłonięcia dużych powierzchni.

Moskitiery to doskonałe rozwiązanie do domów i mieszkań prywatnych, zwłaszcza jeżeli mieszkańcami są także małe dzieci, poza tym ułatwiają również pracę w biurach w upalne dni, kiedy insekty atakują ze zdwojoną siłą.

Moskitiera Plisse

Jeszcze trochę o tkaninach...
Elementem wspólnym, który można stosować w prawie każdym typie rolety materiałowej jest tkanina. Prawie, gdyż istnieją tkaniny dedykowane do rolet o dużych wymiarach, które nie będą pracowały w systemach typu mini ze względu na zbyt dużą sztywność tkaniny.

Najczęściej używaną do produkcji rolet jest tkanina poliestrowa. Tkanina może być transparentna bądź zaciemniająca. Do zasłonięcia okien narażonych na duże promieniowanie słoneczne polecamy tkaniny całkowicie zaciemniające (blackout). Z naszych doświadczeń wynika, że Polacy najchętniej wybierają tkaniny jednobarwne, zaciemniające ale nie podgumowane. Wybór jest powodowany funkcjonalnością takiej tkaniny. W ciągu dnia zasłaniamy się przed słońcem, ale nie zaciemniamy całkowicie pomieszczenia. Wieczorem zamykamy roletę aby nie być widzianym z zewnątrz. Pomimo szerokiej gamy transparentnych tkanin dekoracyjnych, ich sprzedaż pozostaje wciąż na niskim poziomie. Wyjątkiem są rolety do okien dachowych gdzie tkaniny całkowicie zaciemniające są używane najczęściej i jest to jak najbardziej uzasadnione. W ofercie naszej firmy posiadamy obecnie tkaninę Euro blackout dedykowaną do rolet dachowych. We współpracy z naszym systemem rolet dachowych Vivo jesteśmy w stanie zasłonić okno każdego z producentów i zagwarantować pełne zadowolenie Klienta. Dlaczego Euro blackout? Jest to tkanina, w której efekt całkowitego zaciemnienia jest uzyskany bez użycia gumy. Ma to największe znaczenie w przypadku szerokich rolet - nie występuje efekt obwisania tkaniny.
W ostatnich latach dużą popularność zyskują również tkaniny typu screen. Stosowane głównie w biurach, lokalach gastronomicznych oraz wszędzie tam gdzie chcemy osłonić się przed słońcem przy równoczesnej możliwości oglądania tego, co dzieje się na zewnątrz. Taką właśnie funkcjonalność posiada screen. Należy pamiętać, że przy zapalonym świetle sytuacja jest odwrotna. To z zewnątrz widać co się dzieje w środku.

Więcej na stronie: www.vertex.pl

Źródło: Vertex.pl
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto: Vertex S.A.