czwartek, 18 kwietnia 2013

Osłony wewnętrzne – które wybrać? Poradnik część 1.


Wystrój i planowanie wnętrza to swego rodzaju sztuka, dobrze skomponowana przestrzeń ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Dzięki bogatej ofercie systemów osłon okiennych oraz kolorystyki i rodzajów materiałów produkty firmy Vertex S.A. dopasują się idealnie do każdej aranżacji.

Postaramy się przybliżyć Państwu temat wewnętrznych osłon okiennych, których jak sami Państwo zauważycie jest na rynku wiele i nie zawsze od razu wiadomo na który system się zdecydować planując zmianę wystroju wnętrza czy też urządzając nowe mieszkanie lub dom. Jeżeli chcemy być zadowoleni z użytkowania wybranego produktu wybór ten powinien być poprzedzony analizą dostępnych rozwiązań i dobrze dopasowany nie tylko kolorystycznie, ale również pod kątem funkcjonalności i możliwości montażowych.

Żaluzja pozioma aluminiowa
To tradycyjna i najpopularniejsza forma przysłaniania okien, kiedyś masowo wymieniana na rolety materiałowe, obecnie powracająca w nowej, ulepszonej formie. Wykonana ze stopu aluminium w nowym designie, jednak ze starą funkcjonalnością, pozostaje najprostszą i przy okazji najtańszą barierą przed nasłonecznieniem. Żaluzje posiadają piórka o szerokości 16 mm, 25 mm w szerokiej gamie kolorystycznej (taśmy jednobarwne, drewnopodobne, perforowane) co daje możliwość dopasowania ich do każdego wnętrza. Wybór szerokości piórek zwykle idzie w parze z wielkością żaluzji. Żaluzje poziome możemy zamontować na dowolnym rodzaju okna (PVC, aluminium, drewno), do wnęki lub na ścianie dzięki odpowiednio dobranym wieszakom. Opcjonalne zastosowane prowadzenia żyłkowego sprawia, iż żaluzja pozostaje przy szybie nawet przy uchylonym oknie. Podstawową zaletą żaluzji poziomych jest dowolne ustawianie kąta nachylenia piór przez co sami określamy stopień zaciemnienia i widoczność. Ustawienie piórek poprzez obsługę ręczną (pokrętło lub łańcuszek) bądź elektryczną reguluje dopływ światła w płynny sposób. Zaletą żaluzji aluminiowej, oprócz niedoścignionej dotąd przez żadna inną osłonę wewnętrzną funkcjonalności, jest niewielki pakiet listew przy całkowitym podniesieniu jak również atrakcyjna cena niezależnie od koloru.Żaluzja pozioma 50 mm
Idealnie nadaje się do zasłaniania dużych okien, powierzchni szklanych, witryn i wnęk okiennych nawet do 9 m². Polecana w biurach, budynkach administracji i nowoczesnych wnętrzach - stanowi konkurencję dla żaluzji pionowych. Szerokie pióra nadają wnętrzu niepowtarzalny klimat. Na ogół montowana do ścian lub sufitów, a w szczególnych przypadkach, gdy skrzydło okienne jest odpowiedniej wielkości również na okno.

Żaluzja drewniana 25 i 50mm
To oryginalna, stylowa i ekskluzywna forma dekoracji okna, mająca ekologiczny charakter. Jest doskonałą osłoną przed słońcem. Dzięki bogatej kolorystyce znakomicie komponuje się we wnętrzach, w których przeważa stylistyka retro z dużą ilością drewna, ale również we wnętrzach nowoczesnych z zastosowaniem chromu i szkła. Sposób mocowania pozwala zamontować żaluzję bezpośrednio na skrzydle okna (inwazyjnie bądź bezinwazyjnie) jak również na ścianie. Płynną regulację zapewnia zastosowanie mechanizmu ręcznego lub elektrycznego. Trzeba jednak zaznaczyć, że drewno jako naturalny materiał może się różnie zachowywać w zmiennych warunkach. Listwy żaluzji drewnianej mogą ulegać zdeformowaniu w zależności od miejsca w którym żaluzja jest użytkowana. Sytuacja taka jest najczęściej spotykana w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (łazienka, kuchnia) oraz tam gdzie następują duże wahania temperatury (ogrody zimowe). Jeżeli chcemy zasłonić dużą powierzchnię, piórka o szerokości 50 mm będą najlepszym wyborem. Istotnym aspektem, którym należy się kierować podczas wyboru żaluzji drewnianej jest fakt, że po złożeniu zajmuje ona około 20% wysokości całej żaluzji – montowana na oknie będzie zasłaniała część szyby, natomiast montowana na ścianie może ograniczyć otwieranie i uchylanie skrzydła okna. W przypadku montażu do ściany w celu zasłonięcia wnęki należy więc zamontować ją odpowiednio wyżej, tak aby po podniesieniu można było otworzyć okno.


Plisy
Materiałowe zasłony okienne z charakterystycznie ukształtowanym, zaginanym materiałem. Istotną i jedną z najważniejszych zalet plis jest możliwość stosowania ich nie tylko do okien w kształcie prostokątnym ale również ukośnych, owalnych, okrągłych i innych o nietypowych kształtach, dzięki różnorodności modeli i możliwościom wykonania. Obsługa może odbywać się za pomocą estetycznych uchwytów lub sznurka. Materiały o różnej strukturze i kolorystyce pozwalają na dopasowanie osłony do każdego wnętrza, a światło padające na tkaninę tworzy niepowtarzalne odbicia, czasami do złudzenia przypominające żaluzję. Plisy polecane są między innymi do mieszkań znajdujących się np. na parterze, ponieważ z łatwością pozwalają osłonić okno od dołu do góry chroniąc wnętrze mieszkania przed niepożądanym wzrokiem z zewnątrz. Jest to niezwykle ważny aspekt odróżniający plisę od żaluzji czy rolet, poza tym możliwości jest więcej - zasłonięcie tylko środkowej lub innej wybranej części szyby, a w przypadku kilku okien sąsiadujących ze sobą stworzenie własnej kompozycji. Mieszkania czy pomieszczenia urządzone w subtelnym, kobiecym wręcz stylu są idealnym miejscem na delikatne osłony jakimi są plisy.


Żaluzje pionowe materiałowe bądź PCV
Najczęściej stosowane w biurach, budynkach użyteczności publicznej ale i coraz częściej w budynkach mieszkalnych. Oferujemy pasy o szerokości 127 mm lub 89 mm (przy PCV 89 mm), które szczególnie polecane są do pomieszczeń o dużej wilgotności. Pozwalają na zasłonięcie dużych powierzchni jak np. witryny, przeszklenia itp. Istnieje możliwość wykonania dowolnego nadruku na lamelach z materiału co pozwala na spersonalizowanie wyrobu nadając mu indywidualny charakter. Montowane mogą być do wnęki, na ścianie do sufitu lub skośnie na poddaszach. Istotną zaletą jest możliwość stworzenia charakteru reklamowego żaluzji pionowych w pomieszczeniach firmowych, zwłaszcza znajdujących się na niższych kondygnacjach budynków. Głównie nadruki wykonywane są od wewnątrz, jednak nasze możliwości pozwalają na wykonanie wysokiej jakości obrazów na zewnętrznej stronie pasów – wówczas nadruk reklamowy będzie widoczny dla przechodniów.

Panel Track
System składa się z szyny prowadzącej oraz mocowanych do niej pionowych, przesuwnych pasów tkanin o szerokości od 25 do 150cm . Dzięki możliwości dowolnego montowania zasłon: we wnęce okna, na ścianie lub suficie, system zasłon panelowych dedykowany jest do każdego wnętrza.
Dekoracyjność paneli i możliwości zastosowania wielu rozwiązań kolorystycznych m.in.: łączenie różnych typów tkanin w tym kolorów i wzorów, mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjny sposób przesłaniania okien. Dostępna w ofercie naszej firmy szeroka gama kolorystyczna pozwala na wybór materiału zgodnie z aranżacją wnętrza i pełnioną przez niego funkcją.
Panele zasłon możemy swobodnie zestawiać kolorystycznie, jak również w dowolnym momencie zmienić kolejność miejsca ich zawieszenia w systemie, tym samym zyskując dodatkową funkcję aranżacyjną.
Dzięki możliwości wykonania nadruku na panelach można uzyskać niepowtarzalny i wyróżniający się efekt nowoczesności a nawet nośnik reklamy.


A może napęd?
Rolety materiałowe możemy sterować ręcznie łańcuszkiem bądź elektrycznie. Silnikiem zasilanym tradycyjnie bądź bateryjnie. Zastosowanie napędu bateryjnego nie wymaga przygotowania instalacji elektrycznej, co stanowi istotną zaletę. Ładowanie przebiega raz na 4 miesiące za pomocą dołączonej w komplecie ładowarki, bez demontażu rolety. Funkcjonalnie, prosto, wygodnie!

Wiecej informacji na stronie www.vertex.pl

Źródło: Vertex S.A.
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Vertex S.A.