piątek, 26 kwietnia 2013

Okno w pokoju dziecięcym


Okno łukowe w pokoju dziecięcym
Pokój dla dzieci to miejsce zabaw, rozwoju i nauki. Przezorni rodzice powinni urządzić go tak, aby pociecha czuła się w nim dobrze i bezpiecznie.

Ciekawość to naturalny etap rozwoju dzieci. Poprzez zabawę maluch poznaje świat, uczy się i zdobywa doświadczenia. Jednak dzieci często nie są świadome konsekwencji niektórych swoich pomysłów. Dlatego należy zatroszczyć się o to, by ich pokoje były zarówno przytulne, jak i bezpieczne. Wybierając okna do pokoju dziecięcego, oprócz estetyki i funkcjonalności, należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Zabezpieczenia w stolarce powinny być dostosowane do wieku dziecka. Producenci proponują obecnie wiele rozwiązań, które zapewniają skuteczną ochronę. Na co powinno się zwrócić uwagę?

Klamki
Sposób otwierania okien ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa. Jeśli pociecha ma poniżej dwóch lat, warto zamontować klamki z przyciskiem. Wówczas, aby otworzyć okno, należy nacisnąć guzik, aby umożliwić ruch klamki. W pokojach starszych dzieci można zainstalować tzw. „zamek woźnego”, który spowoduje, że możliwe będzie jedynie uchylenie okna. Innym rozwiązaniem jest klamka zamykana na klucz.

Szyby
Kolejny element bezpieczeństwa w stolarce to szyby. Najmłodsi mają mnóstwo niespożytej energii, więc zdarza się, że podczas zabawy uderzają w okno np. piłką lub same wpadają w nie z impetem. Aby zapobiec takim wypadkom, należy zastosować szyby bezpieczne.

Są to szyby, które posiadają od wewnątrz grubszą i odporniejszą na uderzenia taflę szkła – mówi Michał Mucha z MS więcej niż OKNA. – Dodatkową zaletą szyb bezpiecznych jest to, że zapobiegają one ewentualnym skaleczeniom w razie ich stłuczenia, ponieważ rozbijają się na drobne kawałki pozbawione ostrych krawędzi. Takie rozwiązanie stosuje się np. w szybach samochodowych.

Nieco droższym rozwiązaniem może być użycie szyb antywłamaniowych, w których dwie tafle szkła są trwale połączone ze sobą specjalną folią. Dzięki niej rozbita szyba nie rozpada się i pozostaje w ramie okiennej.

Osłony
Warto również pomyśleć o odpowiednich osłonach okiennych. Wybierając roletę lub żaluzje najlepiej zainstalować system pozbawiony ostrych krawędzi. Ważny jest także mechanizm sterujący. Należy unikać wszelkiego rodzaju sznurków i linek. Dziecko może się w nie zaplątać i zrobić sobie krzywdę. Dobrym rozwiązaniem jest w mechanizm sterowania przy pomocy przycisku.

Źródło: Agencja inPlusPR.pl
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): MS więcej niż OKNA