czwartek, 4 kwietnia 2013

Montaż rynny ma znaczenie

Rynny Pruszyński
Niedrożne lub przeciekające rynny mogą nie tylko popsuć wygląd domu, ale i obniżyć jego trwałość. Warto więc upewnić się, że zostały one włąściwie zamontowane. 

Główną funkcją rynien jest odprowadzanie wód opadowych z dachu. Prawidłowo zainstalowany system zabezpiecza przed zaciekami na elewacji i zawilgoceniem fundamentów. Poza funkcją praktyczną, rynny pełnią również rolę ozdobną. Powinny być dopasowane kolorystycznie do dachu i współgrać z elewacją budynku. Od prawidłowego doboru i montażu orynnowania zależeć będzie również jak długo instalacja ta będzie na służyć.

Przygotowanie i montaż
Prawidłowy montaż systemu orynnowania zaczyna się już na etapie przygotowania materiału. Elementów wykonanych z blachy nie wolno ciąć urządzeniami takimi, jak popularne szlifierki kątowe. W ten sposób zniszczeniu ulega powłoka ochronna oraz warstwa ocynku. W rezultacie rynna zaczyna rdzewieć. Dlatego do obróbki należy używać, np. nożyc ręcznych lub elektrycznych typu nibbler – wyjaśnia Sławomir Góraj, ekspert z firmy Blachy Pruszyński.

Przycięcie rynien zgodnie z wymiarem to nie wszystko. Należy je jeszcze zamontować w taki sposób, by jak najlepiej pełniły swoją funkcję. Rynny muszą być zamocowane z zachowaniem odpowiedniego spadku. W innym wypadku nie będzie z nich odpływała woda do leja spustowego i dalej do rury. Częstą usterką jest też przelewanie się wody przez rynnę. Dzieje się tak, gdy zostanie ona zainstalowana zbyt nisko w stosunku do krawędzi dachu.

Niewłaściwe zamontowanie orynnowania może nieść ze sobą wiele innych dokuczliwych konsekwencji. Może np. spowodować utratę gwarancji, ponieważ żaden producent nie weźmie odpowiedzialności za błędy ekipy dekarskiej. Istnieje również ryzyko poniesienia dodatkowych kosztów związanych z naprawami oraz poprawkami. Ponadto obniżona zostaje estetyka budynku oraz trwałość samego systemu rynien.

Jak sprawdzić czy system orynnowania został prawidłowo zamontowany?
Istnieje kilka sposobów sprawdzenia poprawności montażu rynien. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na staranność montażu oraz przejrzeć system od kątem uszkodzeń mechanicznych i zarysowań. Ponadto można sprawdzić czy rury odpływowe osadzone są sztywno w obejmach i są dokładnie wypionowane. Ostatecznie należy przetestować drożność. Wykorzystać do tego można np. podłączony do kranu z wodą wąż. – Aby się ustrzec przykrych niespodzianek związanych z montażem rynien warto wybrać wysokiej jakości materiał pochodzący od rzetelnego dostawcy oraz postarać się o solidnego wykonawcę. Pamiętajmy, że zbyt niska cena to zazwyczaj zapowiedź kłopotów – przestrzega Sławomir Góraj z firmy Blachy Pruszyński.

Orynnowanie domu - instalacja rynien

Źródło: Agencja inPlusPR.pl
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Blachy Pruszyński