wtorek, 16 kwietnia 2013

Firma FAKRO promuje młodych adeptów budownictwa


Olimpiada Budowlana
Barteczko Adam i Ewelina Langrzyk z Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim oraz Tomasz Sołtys z Zespołu Szkół Budowlanych Nr 1 w Krakowie są laureatami współorganizowanej i sponsorowanej przez FAKRO XXVI Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych zorganizowanej 12.04.2013 w Nowym Sączu.
W klasyfikacji zespołowej zwyciężył Zespól Szkół Technicznych z Wodzisławia Śląskiego, drugie miejsce zajął Zespół Szkół nr 1 z Limanowej trzecie Zespół Szkół Budowlano-Informatycznych z Żor. W Finale Centralnym brało udział 49 szkół. Gospodarze olimpijskich zmagań, Zespół Szkół Budowlanych w Nowym Sączu, uzyskali wysoką, szóstą lokatę.

Dorocznym spotkaniom najlepszych uczniów polskich „budowlanek” od lat patronuje Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Spotkania młodych adeptów budownictwa z całej Polski, od lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Uczestnicy są oceniani przez pracowników naukowych i wykładowców najlepszych polskich uczelni politechnicznych, którzy są także autorami pytań i zadań z jakimi muszą zmierzyć się przyszli budowlańcy.

- Składające się z trzech części zadania nie były proste i wymagały naprawdę solidnego przygotowania – zgodnie przyznawali olimpijczycy - Musieliśmy na przykład zaprojektować strop międzypiętrowy w budynku mieszkalnym, a na schemacie konstrukcji katedry gotyckiej trzeba było wskazywać elementy konstrukcji umożliwiające przekrycie dużych rozpiętości. Jeszcze inne pytania obejmowały cechy fizyczne materiałów jakie należy brać pod uwagę dobierając tynki i farby do wykończenie elewacji.

Jednak Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych to nie tylko forma współzawodnictwa między szkołami. To przede wszystkim okazja dla młodzieży do poznawania najnowszych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych w dziedzinie budownictwa – podkreślali jurorzy - To także praca na rzecz twórczych relacji w pracy nauczycieli z młodzieżą.

Finały kolejnych edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych co roku odbywają się w innym regionie Polski. Po raz pierwszy gospodarzem spotkania była Małopolska i Nowy Sącz.

Wielką atrakcją dla finalistów była wizyta w Firmie FAKRO. Przyszli budowlańcy i ich opiekunowie nie kryli wrażenia, jakie zrobiło na nich nowosądeckie przedsiębiorstwo.

- Po raz pierwszy widzieliśmy prezentacje produktów przeznaczonych dla budownictwa z wykorzystaniem techniki 3D – mówili uczniowie. To niesamowite, że rysunki zamieniają się w interaktywne modele przestrzenne, co umożliwia oglądającym szczegółowe poznanie zastosowanych w oknach dachowych FAKRO rozwiązań konstrukcyjnych i szczegółów technicznych. W przypadku tradycyjnych prezentacji jest to nieosiągalne.

Uroczyste podsumowanie olimpiady i wręczenie nagród odbyło się w sobotę, 13 kwietnia, w sali reprezentacyjnej sądeckiego Ratusza. W spotkaniu, obok laureatów, uczestniczyli członkowie Komitetu Głównego olimpiady, wykładowcy polskich uczelni technicznych, oraz przedstawiciele władz samorządu Małopolski. Gościem finalistów był także JM Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak.
Fakro - Olimpiada

Źródło: Fakro.pl
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): FAKRO