czwartek, 11 kwietnia 2013

Dom zaprogramowany - inteligentne systemy zarządzania

Innowacyjne technologie wykorzystuje się również w budownictwie, by zapewnić użytkownikom komfort, bezpieczeństwo oraz oszczędności. Sterowanie oświetleniem, roletami czy ogrzewaniem staje się coraz bardziej popularne. Kiedy takie rozwiązania są naprawdę przydatne? Jakie są najnowsze możliwości?


Technologie oszczędzają
Inteligentne systemy sterowania urządzeniami w budynkach przynoszą wymierne oszczędności. Zmniejszone koszty energii zapewnią czujniki obecności osób i natężenia światła w pomieszczeniach. Możliwe jest także sterowanie systemami za pomocą pilota, co pozwala np. wyłączyć instalację w określonej części domu. Na zewnątrz można zamontować czujnik zmierzchowy, który będzie dostosowywał oświetlenie do pory dnia i warunków pogodowych. Podobnie wygląda to w przypadku ogrzewania pomieszczeń i wody. Ręczne nastawienia pieca przestają być konieczne, gdyż można zastąpić je sterowaniem elektronicznym, które chociażby podczas nieobecności domowników będzie utrzymywał obniżoną temperaturę. – Dobrym rozwiązaniem są także rolety kompaktowe sterowane radiowo – mówi Artur Głuszcz ekspert z firmy MS więcej niż OKNA – Umożliwiają one dodatkową ochronę przed stratami energii zimą, a w przypadku słonecznych dni korzystanie w pełni z ciepła z zewnątrz. System ten pozwala nie tylko na ręczne sterowanie wszystkimi roletami w domu, ale też na automatyczne sterowanie czasowe – zamykamy na noc, otwieramy na dzień – dodaje.

Dobra atmosfera
Innowacyjne technologie w domach zapewniają użytkownikom również komfort i poczucie bezpieczeństwa. Dostosowanie pracy urządzeń do potrzeb domowników zapewnia wygodę użytkowania. Automatycznie otwierająca się brama, samoczynnie włączające się nawadnianie roślin w ogrodzie czy klimatyzacja uruchamiana po przekroczeniu określonej temperatury to tylko niektóre z funkcji, które dają nowoczesne rozwiązania. Jednocześnie bardzo istotnym aspektem jest bezpieczeństwo użytkowników i całej instalacji. W czasie nieobecności właścicieli oświetlenie w pomieszczeniach może się co wieczór zapalać, a rolety każdego ranka odsłaniać, co będzie sugerowało obecność lokatorów. Aby zwiększyć funkcje antywłamaniowe rolet można oprócz silnika ze sterowaniem zainstalować także wieszaki przegubowe lub rygle automatyczne. Dzięki nim można skutecznie zamknąć rolety, tym samym uniemożliwiając podniesienie jej z zewnątrz. Warto pamiętać również, że sterowanie radiowe powyższymi instalacjami jest bezpieczne, a osoby nie posiadające haseł dostępowych nie mają możliwości zarządzania nimi. Częstotliwość wykorzystywana w systemach obsługi inteligentnych urządzeń domowych nie jest wykorzystywana przez pozostałe sprzęty domowe, dzięki czemu nie zakłócają one wzajemnie swojej pracy.

Jak to zrobić?
Systemy sterowania inteligentnym sprzętem w domu mogą być przewodowe lub bezprzewodowe. Te pierwsze funkcjonują dzięki magistrali zamontowanej wokół domu. To przez nią do konkretnych urządzeń docierają informacje o tym, w jaki sposób mają pracować. Wszystkie sprzęty muszą jednak posiadać mikroprocesor oraz pamięć, co pozwoli na odbieranie i wykonywanie zadanych czynności. Urządzenia takie powinny być połączone równolegle, aby w przypadku awarii jednego z nich nie doszło do zakłócenia pracy pozostałych. - Wdrażanie systemów bezprzewodowych należy do zdecydowanie najłatwiejszych rozwiązań – mówi Artur Głuszcz ekspert z firmy MS więcej niż OKNA – Chociaż zaprogramowanie czy sterowanie systemem radiowym nie powinno sprawić żadnego kłopotu, warto jednak podczas decyzji zakupowych poświęcić chwilę czasu, aby właściwie zaplanować funkcje, które sterowanie będzie realizować i dobrać do nich odpowiednie moduły. Niektóre sterowniki umożliwiają nawigację nie tylko pojedynczym sprzętem, ale także całymi grupami (choćby według piętra), a do tego pozwalają uzależnić ich działanie od pory dnia. Dla ułatwienia istnieje też możliwość nadawania urządzeniom czy ich grupom nazw, zależnie od pomieszczeń ich użytkowania, np. „kuchnia”, „salon” czy „sypialnie” – dodaje.

Warto więc podczas planowania budowy lub remontu domu przemyśleć, czy nie wyposażyć go w system inteligentnego zarządzania.


Źródło: Agencja inPlusPR.pl
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): MS więcej niż OKNA