wtorek, 5 marca 2013

Uroki lukarny

Lukarna, podobnie jak okno połaciowe, jest jednym z najbardziej popularnych sposobów na doświetlenie poddasza. Wybór pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami wpływa na bryłę budynku, architekturę wnętrza oraz ilość światła wpadającego do wnętrza. Jakie są wady i zalety lukarny?

Lukarna jest czymś w rodzaju nadbudówki w dachu budynku z oknem doświetlającym poddasze. Ten element architektoniczny może przybierać różnorakie formy. Lukarny mogą się różnić wielkością, ilością i kształtem zamontowanych okien oraz konstrukcją osadzonego nad nią dachu (np. dach płaski, dwu- oraz trzyspadowy).
Charakterystycznym i bardzo efektownym typem lukarny jest wole oko. Prawidłowe wykonanie tego elementu jest dość trudne i wymaga od wykonawcy doświadczenia oraz precyzji. Wiąże się to także z wyższymi kosztami. W odróżnieniu od tradycyjnej lukarny, zadaszenie bawolego oka płynnie przechodzi w pokrycie całego dachu tworząc łukowaty kształt. We frontowej części wolego oka zazwyczaj umieszcza się okna okrągłe, owalne lub łukowe.

Lukarna stanowi ciekawe urozmaicenie połaci dachu, pozwalając jednocześnie na większe możliwości aranżacji poddasza. W porównaniu do okien połaciowych jest jednak wybierana rzadziej, przede wszystkim ze względu na stosunkowo wysoką cenę montażu oraz mniejszą uniwersalność zastosowania. - Z reguły wstawia się je w budynkach o stromych dachach (kąt nachylenia powyżej 45°), w których wysokość ścianek kolankowych wynosi co najmniej 1m - wyjaśnia Szymon Spoczyński, partner firmy MS więcej niż OKNA. W porównaniu do okien połaciowych, lukarny przepuszczają prawie dwa razy mniej światła, jednak inwestorzy kierują się w tym przypadku głównie estetycznym wyglądem. Dzięki lukarnom można wzbogacić fasadę obiektu, nadając jej niepowtarzalny charakter. Gwarantuje to m.in. dużą dowolność w zakresie doboru gabarytów czy kształtu okien, na co nie pozwalają inne rozwiązania na poddaszach. Lukarny pozwalają także na bardziej efektywne zagospodarowanie powierzchni użytkowej poddasza w porównaniu do okien połaciowych.

Decyzję o wyborze lukarny należy podejmować na etapie projektu, ponieważ ewentualne późniejsze jej wstawienie będzie wymagać nowego pozwolenia na budowę, a w niektórych przypadkach także podwyższenia dachu. Ważną kwestią jest funkcja pomieszczenia. Jeżeli nie będzie ono wykorzystywane na co dzień i istotniejszy niż dobre oświetlenie okaże się wygląd budynku, to jest to słuszne rozwiązanie. - Chcąc uzyskać jak najlepsze warunki oświetleniowe, należy maksymalnie zmniejszyć liczbę lukarn, jednocześnie zwiększając ich powierzchnię przeszklenia – mówi Szymon Spoczyński, partner firmy MS więcej niż OKNA. - To znacznie tańsze rozwiązanie, a przy tym pozwala nam zagospodarować dodatkową przestrzeń. Wielkość szyb w świetle ościeżnicy powinna być równa min. 1/8 metrażu podłogi. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku poddaszy stosuje się nieco inny sposób mierzenia, bo uwzględniamy tylko te części pomieszczenia, gdzie wysokość sufitu wynosi co najmniej 190 cm – dodaje ekspert.


Źródło: Agencja inPlusPR.pl
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): MS więcej niż OKNA