poniedziałek, 18 marca 2013

Fakty i mity o powietrznych pompach ciepła

Ciepłe i szczelne okna to nie wszystko. Coraz częściej mówi się o konieczności pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Unormowania w zakresie zmian polityki energetycznej narzuca nam prawo Unii Europejskiej. Przejście na „czystą” energię wiąże się jednak z możliwością uzyskania dofinansowania. Pompy ciepła to urządzenia jeszcze niezbyt popularne, jednak w kontekście „zielonej” energetyki stanowią alternatywę dla konwencjonalnych źródeł ciepła. Warto zatem poznać kilka informacji dotyczących tych urządzeń, a jednocześnie obalić kilka mylnych przekonań.

MIT: Pompa ciepła jest droga
Koszt budowy instalacji z powietrzną pompą ciepła jest niższy od innych rozwiązań grzewczych. Dla domu o pow. 200 m2, w którym mieszkają cztery osoby, nakład inwestycyjny mieści się w granicach 25-30 tys. zł. Budowa kotłowni gazowej w takim samym obiekcie to wydatek rzędu 55 tys. zł, a kotłowni olejowej nawet 70 tys. zł. Należy pamiętać, że dzięki tej technologii oszczędzamy na budowie dodatkowego źródła ciepła (energia pochodzi z powietrza) a czas zwrotu w postaci oszczędności w sezonie grzewczym wynosi ok. 4 lat.

MIT: Pompa pracuje wyłącznie w dodatnich temperaturach
Pompa powietrzna może pracować w bardzo szerokim zakresie temperatur: od -25 st. C do +45 st.C. Do niedawna pompy przestawały funkcjonować poniżej -50 st. C, ale wdrożenie nowego typu sprężarek rozwiązało ten problem. – Uzyskanie tak dobrego wyniku, porównywalnego z gruntowymi pompami ciepła, możliwe jest dzięki nowoczesnej konstrukcji, zaprojektowanej specjalnie do warunków zimowych – mówi Andrzej Wicher, ekspert z Fabryki Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o. Główne elementy konstrukcji to: zautomatyzowane sterowanie, sprężarka EVI oraz programator zintegrowany z elektronicznym zaworem.

FAKT: Moc grzewcza spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej
Taki typ pompy osiąga największą wydajność wtedy, gdy jest ciepło. Należy jednak pamiętać, że ciepła w powietrzu nie ma dopiero przy temperaturze -273 st. C (zero bezwzględne). Przy mrozach spada więc efektywność energetyczna pompy (tzw. COP), jednak bilans wciąż jest dodatni: z 1kW włożonego na wyprodukowanie energii uzyskujemy więcej niż 1kW energii końcowej. Dzięki takiej nadwyżce możemy np. ogrzać wodę.

MIT: Może działać tylko w łagodnym klimacie
Pompy od wielu lat są używane i z powodzeniem działają w krajach o surowym klimacie, m.in. w Szwecji. W naszym kraju, gdzie poważne mrozy są rzadkością, tymbardziej nie powinniśmy mieć obaw o działanie instalacji. Wg danych statystycznych podanych przez Atlas Klimatu Polski wydanym przez IMiGW: średnia temperatura w miesiącu styczniu, za ostatnie 30 lat, wynosi od -1 do 0 st. C dla Polski zachodniej, a ilość dni bardzo mroźnych (poniżej -10 st.C) to łącznie 1 dzień w roku.

FAKT: Powietrzna pompa ciepła podgrzewa wodę, a w lecie może służyć jako klimatyzacja
Konstrukcja pomp została opracowana z myślą o surowym, skandynawskim klimacie. Tam urządzenia te ogrzewają nie tylko mieszkania, ale również wodę. Dedykowane powietrznej pompie ciepła sprężarka czy wentylator o są wykonane z odpornych na mrozy materiałów. Do pomp dodaje się także funkcję chłodzenia, dzięki czemu latem można schłodzić mieszkanie niskim kosztem.

MIT: Pompy ciepła zużywają dużo prądu, przez co koszty są zbliżone do ogrzewania elektrycznego
Energia elektryczna pobierana przez pompę ciepła służy przede wszystkim do zasilania sprężarki. Z każdego zużytego kilowata zyskujemy nawet do 5kW. Istnieje także możliwość konfiguracji urządzenia, by pracowało podczas tańszej taryfy nocnej, a nadwyżka energii wykorzystywana była w ciągu dnia.

FAKT: Jest prostsza w montażu i mniej awaryjna niż pompa gruntowa
Pompa powietrzna nie wymaga instalacji dolnego źródła ciepła, dzięki czemu uniknąć można wielu błędów związanych z jej wykonaniem i działaniem. Mniejsza jest również ilość elementów mogących w przyszłości ulec awarii. Montaż powietrznej pompy jest również korzystny finansowo (koszt budowy dolnego źródła przy pompie gruntowej waha się od 15 do nawet 30 tys. zł) i nie wymaga ingerencji w naszą działkę, na której mamy już np. zagospodarowaną przestrzeń.

MIT: Gdy długo będzie utrzymywał się znaczny mróz, pompa przestanie działać i nie będziemy mieli czym ogrzewać mieszkania
Powietrzne pompy ciepła to urządzenia wyposażone w grzałki elektryczne. Gdy temperatura spada poniżej -25 st. C. urządzenie automatycznie przechodzi na ogrzewanie za ich pomocą. Nie powinniśmy więc obawiać się o to, czy pompa jest jedynym źródłem ogrzewania domu, ponieważ wyposażona jest ona w szereg elementów zabezpieczających.

Źródło: Agencja inPlusPR.pl
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): NTS-Energy sp. z o.o.