czwartek, 21 marca 2013

Drewniane oblicze domu


Dom z drewna
Drewno ma w sobie coś wyjątkowego. Budowano z niego budynki tysiące lat wstecz, a obecnie powraca do łask jako prestiżowy i szlachetny materiał. Nawiązuje do natury i naszych korzeni, będąc równocześnie ucieleśnieniem nowoczesności. Nic dziwnego, że jest coraz częściej wykorzystywanym materiałem w budownictwie jednorodzinnym. Drewno z pozwala projektować budynki charakteryzujące się odważnymi projektami i unikalnymi połączeniami materiałów. Umożliwia również nawiązanie do architektonicznych tradycji i idealne wkomponowanie w otoczenie. Daje poczucie obcowania z naturą i czymś wyjątkowym.

Naturalna konstrukcja
Jest wiele technologii konstrukcyjnych, w których głównym materiałem wykorzystywanym do budowy jest drewno. Najbardziej do dawnych tradycji odwołują się domy z bali, jednak w naszym kraju jest to nadal stosunkowo mało popularne rozwiązanie w budownictwie jednorodzinnym. Ich zaletą jest estetyka, przywodząca na myśl górską zabudowę. Bale dostępne są w różnych rozmiarach i przekrojach: okrągłym, prostokątnym, zaokrąglonym. Użyta technologia oraz wybór materiału mają bardzo duży wpływ na trwałość i funkcjonalność takiego rozwiązania. Budownictwo drewniane to także domy o konstrukcji szkieletowej (technologia kanadyjska) oraz domy gotowe lub modułowe. Do ich budowy wykorzystuje się prefabrykowany szkielet drewniany. Największą zaletą budownictwa drewnianego jest szybki czas budowy, wadą natomiast konieczność konserwacji. Przy tego typu rozwiązaniach bardzo duże znaczenie ma również zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej. - Aby ograniczyć straty ciepła, warto zwrócić uwagę na skuteczną izolację przegród, a także zainwestować w energooszczędną stolarkę. Według naszych badań w domu jednorodzinnym nieszczelne okna mogą być odpowiedzialne za utratę od 15 do 25 proc. energii - mówi Sławomir Dubiela, ekspert z firmy MS więcej niż OKNA.

Bal z szalówkami
Alternatywą dla zwolenników drewna, którzy wolą wybudować dom w tradycyjnej technologii, jest szalówka. W Polsce najczęściej wykonuje się ją z desek sosnowych lub świerkowych. Stale jednak rośnie popularność drzew egzotycznych, takich jak tatajuba, okume czy meranti. Siding można zastosować na ścianie wykonanej z dowolnych materiałów. Niezależnie od rodzaju wykorzystanego drewna, oblicówkę drewnianą mocuje się tak samo. Przed montażem należy zaimpregnować ją farbą kryjącą, lakierem, impregnatem bądź lakierobejcą. Deski przybija się do przytwierdzonego do muru podkładu. Istotne jest, by mocować je co najmniej 2 centymetry od muru, by umożliwić właściwe obsychanie materiału. W grę wchodzi zarówno pokrycie całej elewacji, jak i jej części. Z jednej strony oblicówka pozwala na zbudowanie domu imitującego budynek drewniany, z drugiej umożliwia łączenie desek z kamieniem i tynkiem, urzeczywistniając nawet najśmielsze projekty architektoniczne.

Drewno tkwi w szczegółach
Dopełnieniem elewacji z drewna jest wybór stolarki wykonanej z tego samego surowca. Spójny wygląd całego domu, jednakowa praca materiału, a także naturalne piękno okien, to główne argumenty skłaniające do wyboru stolarki drewnianej.

- Największą popularnością cieszą się okna sosnowe – mówi Sławomir Dubiela, ekspert z firmy MS więcej niż OKNA. – Doskonale pasują one do wykonanych z tego samego surowca domów z bali. Ich jasna barwa pozwala również na zastosowanie dowolnych lakierów kryjących. Nie bez znaczenia jest również atrakcyjna cena i wysoka trwałość. Obok dowolności w kwestii kolorów, pod względem estetyki okna z drewna pozwalają na wybór linii, kształtu listwy przyszybowe, rodzaju frezowania ozdobnego. W klasycznych, rustykalnych domach stosuje się ramy o zaokrąglonych krawędziach. W nowoczesnych aranżacjach dominują ostre linie.

W ujęciu świeżych, nietypowych projektów, okna drewniane mają jeszcze jedną zaletę. Mogą mieć praktycznie dowolny kształt (np. tradycyjne prostokąty, okręgi i zwieńczone łukiem konstrukcje). Stolarka otworowa z naturalnego tworzywa jest bardziej stabilna niż odpowiednik z tworzywa sztucznego, dlatego sprawdza się w modelach o dużej powierzchni. Ma to znaczenie szczególnie obecnie, gdy stawia się na ogromne przeszklenia i budynki pełne naturalnego światła. - Wizję architekta dobrze jest skonsultować z doradcą handlowym bądź producentem – ostrzega jednak Sławomir Dubiela. – Trzeba upewnić się, że okno będzie nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne. Powinno umożliwiać płynne zamykanie i otwieranie skrzydła oraz jego prostą regulację. Jeśli o to nie zadbamy, codzienna eksploatacja domu zbudowanego w oparciu o fantazyjny projekt może być po prostu niekomfortowa.

Decyzja o wykończeniu domu drewnem musi być przemyslanym wyborem. Zastosowanie surowców naturalnych wymaga więcej dbałości o szczegóły niż otynkowany mur. Należy zadbać o dobrą impregnację materiałów, co kilka lat trzeba je nieco odświeżyć. Jednak jeśli chcemy stworzyć dom wyjątkowy, inny, naturalny i ciepły, to warto rozważyć wykończenie stolarką.

Źródło: Agencja inPlusPR.pl
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): MS więcej niż OKNA