poniedziałek, 25 lutego 2013

20 lat w stolarce

MS więcej niż OKNA obchodzi w tym roku jubileusz. Już od dwudziestu lat firma produkuje stolarkę otworową. Co się zmieniło w ciągu tych dwóch dekad?

Zaczęło się od produkcji okien w roku 1993. Z biegiem czasu gama oferowanych produktów i usług znacząco się rozszerzyła. Dziś MS to rzeczywiście „więcej niż OKNA”. Spółka zmieniła się w grupę zrzeszającą 3 wyspecjalizowane, efektywnie zarządzane według najlepszych standardów firmy z całkowicie polskim kapitałem. MS Pomorska Fabryka Okien produkuje okna PVC – sztandarowy produkt Grupy MS. Tutaj powstaje również ślusarka aluminiowa i wyroby z kamieni naturalnych – parapety, schody, blaty kuchenne. Drugie przedsiębiorstwo to MS Okna i Drzwi. Odpowiada za produkty drewniane – towar eksportowy, w 90 proc. trafiający na rynki zagraniczne. Najmłodsza ze spółek to Projekt + 2000. Firma pozyskuje z Borów Tucholskich surowiec do produkcji okien drewnianych. Łącznie, w pięciu rozlokowanych na Pomorzu zakładach, Grupa zatrudnia ponad 500 pracowników.

Dwudziestoletnia działalność MS więcej niż OKNA to również historia zmian technologicznych. - Branża stolarki otworowej jest niezwykle innowacyjna. Żeby utrzymać przewagę nad konkurencją założyliśmy własną komórkę badawczo-rozwojową - komentuje Artur Głuszcz, ekspert związany z firmą MS więcej niż OKNA od 1994 roku. – Przez lata opatentowaliśmy wiele autorskich rozwiązań. Dzięki nim udało nam się zmniejszyć przenikalność okien do Uw= 0,8 W/m2K. Z naszych domów ucieka dziś 2,5-krotnie mniej ciepła niż dawniej.

Sukcesy w tym zakresie to także zasługa mądrego doboru partnerów i ciągłych inwestycji w rozwój produktów. Inżynierowie oraz technologowie Grupy MS współpracują z najważniejszymi ośrodkami naukowymi
w branży – Instytutem Techniki Budowlanej, Instytutem Szkła i Ceramiki, Polskim Instytutem Budownictwa Pasywnego czy też Instytutem Badań nad Stolarką Otworową w Rosenheim.

Istotnym trendem w działalności Grupy jest zwiększanie w ostatnich latach udziału w rynkach eksportowych. Liczba zagranicznych odbiorców MS więcej niż OKNA ciągle rośnie. Produkty firmy trafiają m.in. do Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz większości krajów europejskich. W ostatnich latach na znaczeniu zyskuje również południe kontynentu. Za granicę trafia obecnie 30proc. okien PVC i 90proc. produktów z drewna. Dzięki nowym rynkom zbytu, przedsiębiorstwo nie odczuło spowolnienia w rodzimym sektorze budowlanym - eksport pozwala skutecznie kompensować zmiany na rynku krajowym.

Jakie będzie następne 20 lat? - Coraz aktywniej działamy za granicą, stale ulepszamy nasze okna i stawiamy na energooszczędne rozwiązania - dodaje Artur Głuszcz. – Robimy więc wszystko, żeby kolejne dwie dekady były jeszcze lepsze. Obserwując trendy rynkowe, rosnące znaczenie ekologii w produkcji oraz sukcesy polskich producentów stolarki na rynkach zagranicznych, są spore szanse, że rzeczywiście tak się stanie.

Źródło: Agencja inPlusPR.pl
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): MS więcej niż OKN
A