środa, 7 listopada 2012

Czym kierować się przy wyborze okna dachowego?


Zakup okna dachowego może się wiązać z niemałym dylematem, zwłaszcza dla osoby, która nie jest fachowcem. Aby dokonać właściwego wyboru pośród wielu produktów dostępnych na rynku należy kierować się kilkoma wytycznymi. Jakimi?
Odpowiada ekspert z firmy Blachy Pruszyński – Małgorzata Lubczyńska.


Istnieje parę obiektywnych parametrów, dzięki którym można zweryfikować czy mamy do czynienia z produktem wysokiej jakości.

Pierwszy z parametrów to współczynnik przenikania ciepła. Mówi on, w jakim stopniu okno będzie chroniło budynek przed stratami ciepła zimą i przenikaniem ciepła do wnętrza latem. Współczynnik ten (UW)– dla całego okna w dobrej jakości wyrobach powinien być mniejszy niż 1,5. Wartość tego współczynnika dla samej szyby (UG) nie powinna natomiast przekraczać 1,2.

Innym ważnym parametrem, który należy brać pod uwagę podczas wyboru okna dachowego, jest klasa przepuszczalności powietrza. Dla dobrych produktów wynosi ona 3, a dla bardzo dobrych – 4.

Znaczenie ma też wodoszczelność okna. Wyrażana jest ona ciśnieniem, z jakim woda (np. deszcz) napiera na okno. W przyzwoitej jakości stolarce ciśnienie powinno wynosić 900 Paskali, a w dobrych – 1100 Paskali. Wzorcowe parametry to przedział od 1200 do 1250 Paskali.

Są jeszcze dwa wskaźniki, o których warto pamiętać planując zakup okna dachowego. Pierwszy to wytrzymałość na obciążenie wiatrem (optymalny wybór to klasa 3 lub 4), drugi to współczynnik oporu akustycznego, opisujący, w jakim stopniu okno tłumi hałas. Powinien on wynosić co najmniej 30 – 32 decybele.
W przypadku produktów renomowanych producentów wszystkie parametry publikowane są tak, aby były ogólnie dostępne – zazwyczaj na opakowaniu towaru.

Poza ogólnymi wskaźnikami odnoszącymi się do okien dachowych, warto też zwrócić uwagę na kilka jego specyficznych cech. Mowa tu np. o kształcie okna (najlepiej, gdy odpowiada on specyfice więźby dachowej), wielkości ościeżnicy czy materiale, z jakiego jest wykonane (drewno – najbardziej popularne lub PVC – zalecane do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, jak kuchnia czy łazienka).

O tym czy dokonaliśmy właściwego wyboru przekonujemy się najczęściej dopiero, gdy okno jest już zamontowane i z niego korzystamy. Jednak dysponując odpowiednią wiedzą jeszcze przed wybraniem się do punktu sdprzedaży, zwiększamy szansę, że będziemy zadowoleni z podjętej decyzji.

Źródło: Agencja inPlusPR.pl
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): Blachy Pruszyński