piątek, 9 listopada 2012

Cała prawda o wspołczynniku Uw

Coraz niższe temperatury sprawiają, że parametry izolacyjne stolarki nabierają większego znaczenia. Współczynnik Uw informuje nas ile ciepła ucieka przez okna, a w konsekwencji decyduje o kosztach ogrzewania. Co warto o nim wiedzieć?

Wraz z początkiem sezonu grzewczego często zastanawiamy się jak zmiejszyć straty ciepła w naszych domach. Szacunkowo przez nieszczelną stolarkę tracimy aż 30-45 procent energii, co przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie. Można temu zapobiec montując okna o niskim współczynniku przenikalności cieplnej (Uw).
Miarą czego jest współczynnik?

Współczynnik Uw określa ilość energii (a właściwie mocy) przenikającej przez okno o powierzchni 1m2 przy jednoczesnej różnicy temperatur 1K wewnątrz i na zewnątrz budynku. - Uw jest wypadkowym współczynnikiem przenikania ciepła dla całego okna, ale na jego wysokość mają wpływ parametry poszczególnych elementów: pakietu szybowego (Ug), profili (Uf) oraz rodzaju ramki miedzy szybami (Ψ). W praktyce parametry izolacyjne stolarki zależą od zastosowanych przez producenta rozwiązań i części składowych okna: m.in. rodzaju wzmocnień, liczby i szerokości komór w profilu, liczby tafli szkła oraz rodzaju ramki dystansowej w pakiecie szybowym. Duże znaczenie ma także poprawny montaż – tłumaczy Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA. O energooszczędnych oknach mówimy, jeśli współczynnik Uw dla okna referencyjnego wynosi mniej niż 1,3 W/(m2K). W przypadku budownictwa pasywnego wymagania są jeszcze wyższe i Uw powinien wynosić 0,8 W/m2K lub mniej. Dla ułatwienia większość producentów podaje parametry termiczne dla okna referencyjnego: jednoskrzydłowego o wymiarach 123x148cm. Teoretycznie, aby rozstrzygnąć, który z dwóch modeli stolarki jest bardziej energooszczędny, wystarczy porównać ich współczynniki Uw. W praktyce jednak warto dokładniej przyjrzeć się specyfikacji technicznej, aby nie zostać wprowadzonym w błąd.

Nie daj się oszukać
Producenci wiedzą, że parametry izolacyjne okien są bardzo ważne dla klientów, a niski współczynnik Uw często przeważa o zakupie. Zdarza się czasami, że informacje są podawane w sposób nierzetelny lub stosuje się zabiegi, by sztucznie obniżyć współczynnik. Przykładów złych praktyk można wymieniać wiele. Często współczynnik Uw zamiast dla okna referencyjnego podawany jest dla okna o zawyżonych wymiarach 150cm x 150cm. W takim przypadku uzyskany wskaźnik jest korzystniejszy, gdyż większa jest powierzchnia szyby, której parametry termiczne są lepsze, w stosunku do powierzchni profili. Niektórzy sprzedawcy fałszują dane podając współczynnik dla okna z roletą. Trzeba mieć także świadomość, że dobre właściwości izolacyjne nie mogą być poniesione kosztem wytrzymałości i komfortu użytkowania stolarki. Dla okna jednoskrzydłowego łatwe jest uzyskanie parametrów Uw poniżej 0.8 W/(m2K), stosując np. szerokie systemy profilowe bez wzmocnień, wypełniane pianą PU czy z szybami wypełnionymi kryptonem. Są to jednak wersje, których nie da się produkować seryjnie. Profile kolorowe wypełnione pianą czy z wklejonymi na taśmę szybami będą się bowiem odkształcać pod wpływem działania promieni słonecznych.

Zaoszczędzę, ale ile?
Jeżeli nabywamy okno o innych wymiarach niż referencyjne, jego parametry będą się różnić od tych podanych w katalogu. Jak sprawdzić jaki jest rzeczywisty współczynnik Uw dla okna, które wybraliśmy? W tym celu pomocne mogą być kalkulatory energetyczne dostępne w Internecie. Dla przykładu korzystając ze strony internetowej www.uvalue.ms.pl można obliczyć parametry termiczne dla okien jedno- i dwuskrzydłowych, balkonu z przewiązką czy też ramy bez skrzydła. Wystarczy wpisać szerokość i wysokość stolarki, a system wygeneruje wartość Uw oraz Ug. Dodatkowo podając informacje takie jak powierzchnia pokoju czy temperatura w budynku, kalkulator na podstawie obecnych kosztów ogrzewania obliczy, ile można zaoszczędzić w ciągu dwudziestu lat.


Źródło: Agencja inPlusPR.pl
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): MS więcej niż OKNA