piątek, 19 października 2012

Drewno w nowoczesnej odsłonie

Chociaż drewno zazwyczaj kojarzone jest z klasycznym i rustykalnym stylem, to znakomicie odnajduje się także w nowoczesnych wydaniach. Wykorzystane w aranżacjach dodaje elegancji, komponuje się z innymi materiałami i nawet surowemu wnętrzu, potrafi nadać ciepły klimat.

Nowoczesny styl inspirowany jest głównie modernizmem. Dominują w nim gładkie powierzchnie, umiar i funkcjonalność. I choć może występować w różnych odmianach: od pop-artu i glamour po minimalizm czy industrializm, wyróżniającą go cechą jest prostota. Oszczędność dodatków rekompensowana jest poprzez jakość materiałów i staranny dobór dodatków ozdobnych. To drewno, doceniane za niepowtarzalny charakter i elegancję, często wybierane jest jako akcent dominujący w nowoczesnych wnętrzach. Jak umiejętnie włączyć je w aranżację?

Umiar w cenie
We wnętrzu utrzymanym w nowoczesnym stylu dominuje poczucie przestrzeni oraz umiejętnej gry światłem. Drewno można zastosować jako element, przy pomocą którego wydzielimy w pomieszczeniu różne strefy. Wyłożony nieociosanymi belkami kominek, wykonana z forniru szafa czy odpowiednio ułożony parkiet pomogą dużej przestrzeni osiągnąć wizualny ład. Minimalizm w wystroju przejawia się nie tylko redukcją detali, na których może skupiać się nasz wzrok, lecz także w prostocie formy umeblowania i przedmiotów aranżacyjnych. Widoczne tu są kąty proste, gładkie powierzchnie i brak zbędnych ozdób. Drewno wykorzystywane jest przede wszystkim w postaci elementów wykończeniowych – parkietu, stolarki otworowej, schodów. Wybierając okna i drzwi drewniane utrzymane w nowoczesnej stylistyce, również obowiązuje zasada prostoty. - Zamiast charakterystycznych dla klasycznego stylu frezów i zdobień, wybierzmy okna o opływowym kształcie ram z prostymi listwami przyszybowymi. Oszczędność formy rekompensowana może być przez nietypowy kształt okna: geometryczny czy owalny - radzi Barbara Sarna z firmy MS więcej niż OKNA. Ważny jest także gatunek drewna, z którego wykonana jest stolarka: zazwyczaj stosowane są meranti oraz sosna. Przyjmuje się często, że okna i drzwi powinny mieć odcień o ton ciemniejszy niż podłoga. Z dobraniem odpowiedniej barwy nie powinno być problemu, gdyż współczesna stolarka dostępna jest w szerokiej gamie kolorystycznej. Co jednak gdy charakter wnętrza jest odmienny od architektury samego budynku? - Jeśli szukamy kompromisu dla modernistycznej architektury budynku i jednocześnie zależy nam na zachowaniu przytulnego charakteru we wnętrzu, dobrym rozwiązaniem są okna aluminiowo-drewniane. Zewnętrzna rama wykonana z odpornego na działanie czynników atmosferycznych aluminium dobrze współgra z nowoczesną elewacją, a z kolei drewno zapewnia w pomieszczeniu ciepły, naturalny klimat – dodaje Barbara Sarna z firmy MS więcej niż OKNA.

Od ogółu do szczegółu
Umiejętność połączenia ze sobą poszczególnych elementów jest najtrudniejszą sztuką w urządzaniu mieszkania nowoczesnym w stylu. Aby przełamać monotonię i dodać wnętrzu energii, często łączy się ze sobą materiały na zasadzie kontrastu. Biel przełamuje się wyrazistymi akcentami kolorystycznymi. Beton, metal i szkło łączy się z ciepłem naturalnych materiałów i tkanin. Ta zasada sprawdza się we wszystkich pomieszczeniach. W kuchni fornirowane, gładkie fronty połączmy z kamiennym blatem. Lakierowane na połysk meble w jadalni można zestawić z drewnianym stołem i krzesłami. Również w łazience biel ceramiki i zimno stalowej lub chromowanej armatury doskonale komponuje się z ciepłem drewna. Możemy je zastosować w postaci gładkich frontów szafek lub jako blat, w którym osadzone będą podwieszane umywalki. Tego typu rozwiązanie wymaga jednak odpowiedniej impregnacji drewna, ważny jest także jego gatunek. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności lepiej sprawdzają się drewna egzotyczne, które charakteryzują się małą kurczliwością. Decydując się na nowoczesną aranżację, należy pamiętać, że styl ten wymaga konsekwencji. Przedmioty codziennego użytku powinny być ukryte przed wzrokiem, dlatego warto zadbać o odpowiednie miejsce do ich przechowywania. Jednak zamiast dużej liczby mebli - wybierzmy raczej jednolitą zabudowę w postaci szafy wnękowej lub regału zajmującego całą ścianę. Warto także ograniczyć liczbę elementów dekoracyjnych do minimum - stawiając raczej na ich wyrazistość i jakość wykonania niż na ilość.


Źródło: Agencja inPlusPR.pl
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): MS więcej niż OKNA