wtorek, 21 sierpnia 2012

Będą dopłaty do ciepłych okien


Nawet do 40.000 złotych dofinansowania będzie można uzyskać z programu dopłat do energooszczędnego budownictwa mieszkaniowego. To kolejny argument, aby zainwestować w stolarkę o niskim współczynniku przenikania ciepła.

Wsparcie, które Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje uruchomić w 2013r., ma zastąpić popularny program „Rodzina na swoim”. Z puli 300mln złotych będą mogły skorzystać osoby fizyczne, finansujące za pomocą kredytu budowę lub zakup energooszczędnej nieruchomości. Według prognozy NFOŚiGW z programu mogłoby skorzystać nawet 16tys. rodzin.

Niższe raty kredytu to nie jedyny powód, dla którego warto wybrać energooszczędne materiały budowlane. Poza troską o środowisko naturalne, zyska na tym także nasz portfel, w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Największe straty ciepła generowane są przez nieszczelną stolarkę okienną. W domach jednorodzinnych mogą one wynosić od 15 do 25 proc. energii, natomiast w budownictwie wielorodzinnym nawet 45proc. Straty ciepła można zredukować wybierając stolarkę o podwyzszonej izolacyjności termicznej.

Ciepło tkwi w szybie
Okna energooszczędne są głównym elementem konstrukcji, który wpływa na izolację budynku. Decydując się na tego typu stolarkę, powinno się zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła zapisany symbolem Uw. Warto pamiętać, że im niższa jego wartość, tym lepsze właściwości termiczne ma okno. Na jego wartość największy wpływ mają parametry szyby, które zależą od jej konstrukcji, użytych materiałów oraz jakości wykonania. Aby skutecznie zatrzymywały ciepło, ich współczynnik Ug powinien wynosić mniej niż 1,0 W/m2K. Standardowo w oknach stosuje się wkłady dwuszybowe, w których dwie szyby oddzielone są specjalną ciepłą ramką dystansową, a powstała w ten sposób przestrzeń międzyszybowa wypełniona jest gazem argonem lub innym szlachetnym.
- Dla budownictwa energooszczędnego lub pasywnego zaleca się wybierać wkłady składające się z pakietu trzech tafli szkła, pokryte od zewnątrz powłokami niskoemisyjnymi oraz rozdzielone szerszymi niż standardowo ramkami dystansowymi – 16 mm. Tego typu rozwiązania pozwalają obniżyć współczynnik przenikania energii Ug do wartości nawet 0,5 W/m2K – mówi Piotr Nadolny z firmy MS więcej niż OKNA.

Szeroki profil
O energooszczędności okna decyduje także izolacyjność ramy okiennej, która stanowi nawet 40 proc. jego całkowitej powierzchni. W oknach PVC kluczowymi elementami decydującym o tym, czy będzie ona skutecznie chroniła przed utratą energii jest zarówno szerokość profilu, jak i materiał, z którego wykonano wzmocnienie wewnątrz ramy. Do zbrojenia ramy najczęściej wykorzystuje się stal, która niestety jest słabym izolatorem ciepła. Dlatego w produktach energooszczędnych zastępuje się ją wzmocnieniami termicznymi, które wykonane są ze specjalnych kompozytów poliestrowo-szklanych, wypełnionych pianką poliuretanową. Istotne znaczenie ma również szerokość i głębokość profilu skrzydła okiennego oraz liczba znajdujących się w nim komór. Teoretycznie im jest ich więcej, tym straty energii są mniejsze, jednak jedynie jeśli szerokość każdej z nich wynosi ok. 7 do 8mm. Sztuczne dzielenie profilu na większą liczbę komór, nie zwiększając jednocześnie jego szerokości, nie przynosi spodziewanych efektów. Przykładowo profil 5-komorowy o szerokości 60mm będzie miał gorsze parametry niż 4-komorowy profil o szerokości 70mm.

Źródło: Agencja inPlusPR.pl
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): MS więcej niż OKNA