piątek, 6 lipca 2012

Zatrzymać upał za oknem


Gdy na zewnątrz gorąco i parno, chętnie szukamy schronienia w zaciszu własnego domu. Aby bez pomocy klimatyzatora cieszyć się niższą temperaturą, powinniśmy zastosować rozwiązania, które zredukują ilość promieni słonecznych wpadających przez okna.

Zbytnie nagrzewanie się pomieszczeń w czasie gorących dni to efekt nieefektywnej izolacji cieplnej budynku oraz niewystarczającej wentylacji. Najwięcej ciepła dostaje się do naszych mieszkań przez okna. Nawet przesłonięcie żaluzjami, firanami lub roletami, nie gwarantuje zapobiegania przenikaniu energii promieniowania słonecznego do wnętrza. O tym, czy stolarka będzie skutecznie zabezpieczała przed wysoką temperaturą panującą na zewnątrz, możemy zadecydować już na etapie jej zakupu, wybierając odpowiednie rozwiązania techniczne. Jeśli natomiast nie planujemy wymiany stolarki w najbliższym czasie, dobrym pomysłem okaże się montaż rolet zewnętrznych, markiz lub okiennic.

Szklana pułapka

Budując dom lub wymieniając okna na nowe, warto wybierać stolarkę o niskim współczynniku przenikania energii. Stanowi ona skuteczną ochronę nie tylko przed utratą ciepła zimą, ale także przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń latem. O izolacyjności okien świadczą m.in. parametry wkładów szybowych. Aby skutecznie zatrzymywały ciepło, ich współczynnik Ug powinien wynosić mniej niż 1,0 W/m2K. Dodatkową barierę przed wysokimi temperaturami stanowią szyby przeciwsłoneczne. – Chcąc ograniczyć przenikanie promieni słonecznych do naszego domu, powinniśmy wybierać szyby refleksyjne z naniesioną od zewnętrznej strony warstwą srebra – mówi Sławomir Dubiela z firmy MS więcej niż OKNA - Szkło ze specjalną powłoką metalu szlachetnego działa niczym lustro. Odbijając promienie słoneczne, nie pozwala im wniknąć do wnętrza i ogranicza w ten sposób przegrzewanie się pomieszczeń – tłumaczy ekspert. Jeśli warstwa refleksyjna jest cienka, zatrzymuje promieniowanie cieplne jednocześnie nie zmniejszając przepuszczalności światła widzialnego. Dlatego pozwala cieszyć się zarówno niższą temperaturą, jak i słońcem w domu. Na rynku dostępne są również szyby absorpcyjne barwione w masach na różne kolory. Tego typu szkło posiada zdolność kumulowania ciepła, ale jednocześnie zmienia odcień światła wpadającego do wnętrza.

Okno w cieniu

Kolejnym sposobem na zmniejszenie nadmiernego nagrzewania się mieszkania, jest montaż zewnętrznych przesłon. Zawieszone od wewnętrznej strony rolety czy żaluzje – nawet te z powłoką refleksyjną – nie są w stanie zapobiec nagrzewaniu się pokoi latem. Promienie słoneczne, które wnikną do mieszkania przez okna, już się z niego nie wydostaną, dlatego najskuteczniejszą ochroną przed nadmiernymi temperaturami jest zapewnienie zacienienia od zewnątrz. Obecnie dostępnych jest sporo rozwiązań, począwszy od tradycyjnych okiennic i markiz, po nowoczesne rolety zewnętrzne lub żaluzje fasadowe. Ich wybór powinien być uzależniony od stylu budynku oraz preferencji mieszkańców. Okiennice, wybierane głównie ze względu na wyjątkową, rustykalną estetykę, posiadają najmniejszy zakres regulacji dostępu światła. Otwierane ręcznie lub za pomocą korbki, dobrze chronią przed upałami panującymi za oknem, jednocześnie zaciemniając pomieszczenie. Markizy używane są nie tylko dla ochrony przed słońcem tarasów czy balkonów, ale i sąsiadujących z nimi pomieszczeń. Wykonane z tkanin odbijających energię słoneczną, zapewniają cień i stanowią barierę dla promieniowania UV. Z kolei rolety zewnętrzne nie tylko zmniejszają ilość światła słonecznego wpadającego do mieszkania, ale również nie pozawalają przenikać wysokiej temperaturze. Przestrzeń pomiędzy roletą a oknem stanowi dodatkową warstwę izolacyjną. Ze względu na uniwersalność i wygodę użytkowania rolety zewnętrzne należą do najbardziej praktycznych przesłon okiennych. Pozwalają regulować stopień zaciemnienia pomieszczeń, są łatwe w utrzymaniu czystości oraz chronią przed hałasem. Warto wiedzieć, że pełnią także istotną rolę w zakresie ochrony przed włamaniami. Najprostsze modele regulowane są ręcznie, jednak coraz większa popularność zyskują rolety sterowane za pomocą umieszczonego przy ścianie panelu bądź pilota. Tego typu rozwiązanie umożliwia zasłonięcie wszystkich rolet w domu jednym przyciskiem, a także takie zaprogramowanie, by otwierały się samoczynnie o określonych godzinach. Podobnie sterowane mogą być żaluzje fasadowe. Składająca się z poziomych, aluminiowych lameli przesłona pozwala na dowolną regulację ilości wpadającego do pomieszczeń światła.

Źródło: Agencja inPlusPR.pl
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): MS więcej niż OKNA