środa, 6 czerwca 2012

Sezon na owada... Moskitiery.


Owady są jednymi z najbardziej niepożądanych gości w naszych domach. Wystarczy pozostawić otwarte okno, aby skutecznie zakłóciły nasz spokój, utrudniały zaśnięcie. Walkę z komarami, osami i muchami możemy toczyć na dwóch frontach: odstraszyć je przy pomocy środków chemicznych lub uniemożliwić im dostęp do pomieszczeń, montując w oknach moskitiery.

Ładna pogoda i rosnące temperatury na zewnątrz sprawiły, że w tym roku sezon na owady rozpoczął się już w miesiącu maju. Część z nich jest całkiem nieszkodliwa, jednak ukąszenie niektórych gatunków, np. os czy komarów, w skrajnych przypadkach może prowadzić do poważnych konsekwencji. Ochroną powinny zostać objęte przede wszystkim pomieszczenia, w których przebywają dzieci oraz te, gdzie przechowywana jest żywność. Zabezpieczenia przed niepożądanymi insektami konieczne jest również w sypialni, w której coraz chętniej śpimy przy otwartych oknach. Właściwa wentylacja jest podstawą zdrowego snu – sprawia, że nasz organizm jest lepiej dotleniony, a z pomieszczenia pozbywamy się wilgoci i zanieczyszczeń. Niestety wraz ze świeżym powietrzem, do naszych domów dostają się insekty. Jak skutecznie z nimi walczyć?

I mucha nie siada
Moskitiery są jedynym rozwiązaniem, które zapewnia bezpieczeństwo nawet przy oknach otwartych na oścież. Do najbardziej popularnych należą moskitiery ramkowe. Siatki stanowiące ich główną część, produkowane są z włókna szklanego. Materiał ten jest odporny na działanie wilgoci i znakomicie przepuszcza światło, przez co jest prawie niewidoczny. Ramki produkowane są z lekkiego aluminium, dzięki czemu całość można z łatwością zdemontować w razie potrzeby. Dodatkowym atutem tego materiału jest możliwość pomalowania go lub okleinowania, co sprawia, że idealnie komponuje się ze stolarką. - Takie zabezpieczenie przed insektami można zakładać zarówno na oknach, jak i na drzwiach balkonowych czy tarasowych. Moskitiery drzwiowe różnią się nieco konstrukcją od tych okiennych, ponieważ stanowią odrębne skrzydło mocowane na zawiasach - mówi Piotr Nadolny z firmy MS więcej niż OKNA.

Innym rozwiązaniem są moskitiery zintegrowane z roletami zewnętrznymi, które mają odzielne prowadnice dla każdej osłony. Roletę kompaktową montuje się na etapie budowy, gdyż wstawia się ją razem z oknem. W zależności od sposobu zabudowy skrzynka rolety nie jest widoczna na zewnątrz elewacji. Moskitiery ramkowe co pewien czas należy zdjąć i umyć mieszaniną wodą z detergentem. Czyścić powinno się zarówno siatkę, jak i ramę. Aby wydłużyć okres eksploatacji, moskitiery należy demontować na okres zimy i ponownie zakładać dopiero w okresie wiosennym. W wersji zintegrowanej z roletą, konserwacja sprowadza się do mycia siatki.

Zapachem w komara
Owady dostają się do naszych mieszkań wabione zapachem lub oświetleniem. Dla przykładu komary lokalizują swoje ofiary, wyczuwając wydychany przez nie dwutlenek węgla. Stosowanie właściwych substancji zapachowych jest więc skutecznym sposobem na ich odstraszenie. Posadzona w doniczkach lawenda, przekrojona cebula lub naczynie z sokiem z cytryny położone na parapecie – to jedne z najbardziej znanych domowych sposobów na owady. Bardzo popularne stają się także świeczki zapachowe, kadzidełka i różne olejki eteryczne. Jeśli babcine metody zawiodą – pozostają nam jeszcze środki chemiczne. W sklepach dostępny jest szeroka gama preparatów w postaci aerozolów, spirali, świec lub urządzeń podłączanych do gniazdka elektrycznego, czyli tzw. elektrofumigatorów. Niektórych środków chemicznych nie można używać, jeśli w domu przebywają małe dzieci lub zwierzęta. W takim przypadku najlepiej ograniczyć się do bezpiecznych domowych sposobów i montażu moskitier.

Źródło: Agencja inPlusPR.pl
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): MS więcej niż OKNA

MS więcej niż OKNA to lider pośród polskich producentów okien i drzwi oraz jedna z najlepiej rozpoznawalnych marek na rynku.