piątek, 29 czerwca 2012

Otworzyć się na wnętrze


Okna stanowią punkt odniesienia do aranżacji wnętrz. Podkreślają charakter pomieszczeń, wpływają na ich wygląd oraz narzucają rozmieszczenie mebli. Jak wykorzystać okna do stworzenia wyjątkowej atmosfery w naszym domu?

Chociaż główną funkcją stolarki jest zapewnienie właściwej izolacji i wentylacji, wybierając okna, należy pamiętać także o ich walorach estetycznych. Typ oraz wielkość przeszkleń maja decydujący wpływ na architekturę budynku oraz charakter wnętrza. Wykorzystując światło możemy kształtować przestrzeń: powiększyć optycznie niewielkie pomieszczenie, ożywić je i rozjaśnić, podkreślić ciekawą aranżację. Co więcej, atrakcyjny design współczesnych okien sprawia, że same w sobie są efektowną dekoracją.

Gra światła
Pierwszym etapem w urządzaniu wnętrza jest dopasowanie aranżacji do planu pomieszczenia. Od układu i rozmiaru okien zależeć będzie rozmieszczenie mebli i sprzętów, wydzielenie stref komunikacji czy montaż dodatkowego oświetlenia. Bardzo modne ostatnio duże przeszklenia, będą wymagały starannego przemyślenia. W przypadku niedużych pokoi problematyczne może okazać się rozstawienie mebli tak, aby nie stały w świetle okien i nie utrudniały wyjścia na taras lub balkon. W pomieszczeniach o znacznej kubaturze pamiętać warto natomiast o wydzieleniu strefy komunikacji oraz o przewidzeniu wolnej, zacienionej ściany na telewizor. Odpowiednie rozmieszczenie mebli względem znajdujących się w pokoju okien jest kluczowe także w gabinecie lub pokoju, który służyć będzie za miejsce pracy lub nauki. - Ważne jest, aby wydzielić strefę, która zapewni odpowiednią ilość światła słonecznego. Biurko powinno być umieszczone w pobliżu okna, ale nie naprzeciwko niego, ponieważ wpadające promienie słoneczne będą utrudni pracę na komputerze - radzi Piotr Nadolny z firmy MS więcej niż OKNA. Z kolei stolarka znajdująca się w wykuszach lub lukarnach doskonale nadaje się do urządzenia urokliwego miejsca odpoczynku. Wystarczy ustawić przy nich kanapę lub umieścić poduchy na nisko zawieszonym parapecie. Zasłonki i kwiaty w wazonie będą stanowiły znakomite uzupełnienie nastrojowego wystroju. Również w nowoczesnym budownictwie okna są elementem, za pomocą którego podkreśla się charakterystykę wnętrza. Spore przeszklenia podkreślają nowoczesną stylistykę i pozwalają otworzyć dom na otaczający je widok na zewnątrz.

Przyciąga spojrzenia
Producenci stolarki okiennej coraz większą wagę przykładają do atrakcyjnego wzornictwa swoich wyrobów. Kupując okna, mamy do wyboru różnorakie rozwiązania: od zaokrąglonych listew przyszybowych i opływowych konstrukcji profili, do prostych, surowych skrzydeł. Coraz szersze możliwości wyboru dotyczą również gamy kolorystycznej. – Folie wykorzystywane w oknach PVC dostępne są w szerokim wachlarzu barw imitujących strukturę drewna oraz w palecie kolorów jednorodnych, jednak niezmiennie największą popularnością w Polsce cieszą się złoty dąb i orzech - mówi Piotr Nadolny z firmy MS więcej niż OKNA. – Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby zamówić okna w różnych kolorach od strony wewnętrznej i zewnętrznej. Takie rozwiązanie pozwala dopasować stolarkę zarówno do elewacji domu, jak i do wystroju konkretnego pomieszczenia – dodaje ekspert. Charakter domu można podkreślić nie tylko nietypowym kolorem stolarki, ale i kształtem. Współczesne możliwości technologiczne są tutaj niemal nieograniczone, a projektanci mają do dyspozycji okna okrągłe, trapezowe czy trójkątne. Stolarka o nietypowych kształtach wytwarzana jest na indywidualne zamówienie, więc przy pomocy ekspertów można stworzyć wymarzone okno według własnego pomysłu. To wszystko sprawia, że nawet bez firan czy zasłon okno może być ciekawą dekoracją mieszkania.

Źródło: Agencja inPlusPR.pl
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): MS więcej niż OKNA