czwartek, 31 maja 2012

Zapach drewna w domu


Drewno to materiał ekologiczny, trwały, tworzący niepowtarzalny klimat. Jest jednym z najbardziej uniwersalnych surowców wykorzystywanych w wystroju wnętrz.

Od konstrukcji i elewacji, poprzez stolarkę okienną i drzwiową, po elementy wykończeniowe, meble i bibeloty - drewno można znaleźć w prawie wszystkich płaszczyznach domu. Możliwości stosowania go w różnych wnętrzach oraz trend na powrót do materiałów naturalnych sprawiają, że coraz więcej osób sięga po drewno przy urządzaniu własnego domu. Do łask powracają tradycyjne stropy belkowe, parkiety oraz deski podłogowe. Rosnącą popularnością cieszą się drewniane okna, drzwi, schody i meble. Dzięki zaawansowanym technologiom obróbki drewno zdobywa coraz to nowe obszary i nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystywać je chociażby w łazience.

Wachlarz możliwości
Drewno znajduje szerokie zastosowanie w architekturze i w wystroju wnętrz. Naturalne różnice usłojenia oraz barw, szerokie możliwości obrabiania sprawiają, że idealnie komponuje się w różnorodnych aranżacjach. W stylach skandynawskich występuje w surowej i prostej postaci. Tutaj podłoga, jak i meble, są olejowane na biały kolor i pozbawione zbędnych zdobień. We wnętrzach rustykalnych zachowuje swoje naturalne barwy, natomiast przyjmuje bardziej dekoracyjne formy. Styl orientalny to z kolei przewaga egzotycznych gatunków drewna w ciemnych lub wiśniowych odcieniach, malowanych na wysoki połysk. W nowoczesnej, modernistycznej odsłonie podkreslany jest jego surowy charakter, połączony na zasadzie kontrastu z chłodem metalu, kamienia czy nawet betonu.

Co kryje drewno
Wprowadzając do wnętrza elementy drewniane, należy mieć na uwadze również względy praktyczne. Podstawową zasadą jest dostosowanie gatunków drewna do warunków eksploatacji. W pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgotności powinno się stosować gatunki o niskiej kurczliwości – dobrze sprawdza się tu m.in. egzotyczny teak, merbau i iroko. W przypadku okien najczęściej stosowanymi gatunkami są sosna, meranti i dąb. Poza różnicami w usłojeniu i barwie, każdy z nich charakteryzuje się również innymi właściwościami.
- Dąb jest materiałem szczególnie trwałym i odpornym na działanie warunków atmosferycznych, a gęstość na poziomie 700 kg/m3 zapewnia dobrą izolację akustyczną – mówi Sławomir Dubiela z firmy MS więcej niż OKNA - Z kolei sosna, dzięki dużej zawartości żywicy, wykazuje się znaczną odpornością na działanie wilgoci. Jest wytrzymała i sprężysta, a jako jeden z najbardziej popularnych, rodzimych gatunków drewna, zapewnia korzystny stosunek ceny do jakości. Miłośnicy egzotycznych materiałów mogą zdecydować się na pochodzące z Indonezji meranti. Posiadając podobne do sosny właściwości i parametry, wyróżnia się oryginalną, wiśniową barwą. Przy wyborze okien należy jednak zwrócić uwagę na parametry: wysokogatunkowe meranti powinno mieć gęstość powyżej 450 kg/m3 – dodaje Dubiela.

Sztuka wyboru
Przy aranżacji pomieszczeń z użyciem drewna, trudność może sprawić umiejętne łączenie poszczególnych elementów. Zestawienie ze sobą odmiennych odcieni parkietu, stolarki czy mebli może zaburzyć całą kompozycję i zniweczyć wysiłek włożony w stworzenie estetycznego wnętrza. Bezpiecznym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na jeden gatunek drewna, który stanie się dominującym materiałem w całym domu. Warto pamiętać, że poszczególne jego odmiany mogą różnić się między sobą tonacją ubarwienia czy usłojeniem. Dobrym pomysłem jest zamówienie kilku produktów u jednego producenta np. listew przypodłogowych oraz parkietu czy okien i drzwi wejściowych. Modne staje się także łączenie różnych gatunków drewna na zasadzie kontrastu. Jasna podłoga w połączeniu z ciemnymi drzwiami będzie stanowić ciekawe zestawienie, pod warunkiem, że reszta wystroju nie będzie zakłócała tej kompozycji.

Źródło: Agencja inPlusPR.pl
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): MS więcej niż OKNA

MS więcej niż OKNA to lider pośród polskich producentów okien i drzwi oraz jedna z najlepiej rozpoznawalnych marek na rynku.