wtorek, 15 maja 2012

Na zakupy po okna

Oferowane obecnie okna to zazwyczaj produkty wykonywane na indywidualne zamówienie, dlatego decydować możemy nie tylko o ich rozmiarze i kolorze, ale również o rozwiązaniach technicznych. Przed zakupem warto się dobrze przygotować, gdyż wybrana przez nas stolarka będzie nam służyć przez lata.

Podstawowa wiedza na temat typów i właściwości okien pozwoli nam właściwie ocenić ofertę i wybrać najlepszy dla naszego domu wariant. Przed wizytą w punkcie sprzedaży warto zapoznać się z podstawowymi parametrami, charakteryzującymi właściwości użytkowe stolarki, porównać oferty producentów w zakresie warunków gwarancji oraz przemyśleć własne potrzeby oraz oczekiwania. Budując dom, należy ocenić, że wartość samych okien prawdopodobnie wynosić będzie mniej niż 5 procent kosztów całej inwestycji. Od ich jakości zależeć będzie nie tylko wygoda użytkowników, ale również wysokość rachunków za ogrzewanie.

Po pierwsze materiał
Jednym z podstawowych dylematów związanych z kupnem okien jest wybór pomiędzy drewnem a PCV.
-Wbrew przyjętym stereotypom, pod względem najważniejszych parametrów użytkowych m.in. izolacyjności termicznej czy akustycznej, ale także bezpieczeństwa, dobrej jakości okna wykonane z PVC i drewna są do siebie niezwykle podobne – mówi Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA - Wybór materiału to zatem decyzja wynikająca po części z obowiązujących trendów, gustu czy naszych indywidualnych upodobań.

Istnieją jednak pewne różnice, wynikające z cech materiałów, z których wykonane są profile.
Okna PVC charakteryzują się odpornością na wahania temperatury, wilgoć i promieniowanie UV, nie ulęgają też korozji biologicznej ani chemicznej. Są ponadto bardzo łatwe w pielęgnacji, głównie z uwagi na gładką, łatwą w utrzymaniu w czystości powierzchnię profili. Nowoczesne okna drewniane, dzięki nowoczesnym powłokom lakierniczym, są także odporne na działania czynników atmosferycznych oraz grzybów i pleśni, wymagają jednak regularnej konserwacji. Z drugiej strony możliwość usunięcia drobnych wad, powstających w wyniku użytkowania i uzyskania z powrotem pierwotnego wyglądu produktu jest dużą zaletą. Drobne pęknięcia i rysy można łatwo zmatowić przy pomocy papieru ściernego i na nowo pomalowa warstwą lakieru. Stolarka drewniana ma także korzystniejszy wskaźnik naturalnej infiltracji powietrza, co zapewnia jego lepszą wymianę przy zamkniętych oknach.

Rozszyfrować współczynniki
Innym ważnym krokiem w wyborze stolarki jest analiza ofert pod względem parametrów technicznych i wybranie rozwiązań dopasowanych do indywidualnych. Dla przykładu, w obszarach zlokalizowanych przy drogach o dużym natężeniu ruchu oraz innych źródłach hałasu musimy położyć większy nacisk na współczynnik izolacyjności akustycznej Rw. Im wyzsza wartość tego współczynnika, tym lepsza izolacyjność akustyczna. Kolejną ważną cechą okien jest ich energooszczędność. Izolację termiczną określa współczynnik przenikania ciepła o symbolu U. Im jest on mniejszy, tym stolarka ma lepsze parametry i gwarantuje mniejsze straty energii. Pamiętajmy, aby zapytać sprzedawcę o współczynnik U całego okna, a nie tylko parametr szyby, gdyż jest on zawsze niższy.
Liczba komór w stolarce z tworzywa sztucznego jest jedną z najczęściej podkreślanych przez sprzedawców i producentów różnic. Generalnie im jest ich więcej, tym okno jest bardziej energooszczędne, jednak w praktyce o energooszczędności często decyduje nie tyle liczba komór, co szerokość samego profilu.

Pewność gwarancji
Kupując stolarkę okienną, liczymy, że zachowa ona swoją trwałość i właściwości przez wiele lat. Bez względu jednak na renomę i prestiż producenta oraz jakość wykonania produktu, zawsze istnieje ewentualność otrzymania wadliwego wyrobu lub pojawienia się usterki. Dlatego istotne jest zwrócenie szczególnej uwagi na warunki gwarancyjne. Jedną z ważniejszych informacji jest zakres gwarancji. Niektórzy producenci różnicują okres gwarancji, przyznając dłuższy czas na wybrane elementy, a chwaląc się jedynie tym najdłuższym. Atrakcyjna oferta powinna obejmować cały produkt, a więc konstrukcję, okucia, szczelność pakietów szybowych, powłoki lakiernicze i uszczelki. Przed odbiorem warto przyjrzeć się wykonaniu produktu oraz dostarczonym elementom, ponieważ niektóre wady, takie jak zarysowania powierzchni szyb, nie będą uwzględnione po zakupie. Pamiętajmy, że producenci są odpowiedzialni za wady konstrukcyjne swoich wyrobów, więc koszty usterek poniesionych na przykład w wyniku niewłaściwego użytkowania lub zdarzeń Klient będzie musiał ponieść sam. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z zasadami poprawnego przechowywania okien, montażu i konserwacji.

Źródło: Agencja inPlusPR.pl
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): MS więcej niż OKNA

MS więcej niż OKNA to lider pośród polskich producentów okien i drzwi oraz jedna z najlepiej rozpoznawalnych marek na rynku.