wtorek, 3 kwietnia 2012

Świąteczne porządki zacznijmy od okien

Mycie okien najczęściej znajduje się na początku naszej listy przedświątecznych porządków. Wyczyszczenie stolarki po zimie, gdy pokryta jest ona warstwą kurzu i brudu, może okazać się dość czasochłonnym zajęciem. Jak więc zrobić to szybko i skutecznie?

Wykurzyć kurz
Rodzaj środka myjącego oraz sposób czyszczenia zależne są od okien, jakie posiadamy w domu. Okna drewniane wystarczy przetrzeć z kurzu wilgotną ściereczką, a przy bardziej uciążliwych zabrudzeniach można użyć delikatnego detergentu. Ważne jest także, aby regularnie stosować preparaty do pielęgnacji drewna oraz okresowo sprawdzać stan powłok lakierniczych. Właściwej pielęgnacji wymagają także okna z PVC. Używanie niewłaściwych preparatów czyszczących może doprowadzić do zmatowienia powierzchni stolarki. W rezultacie prowadzi to do powstania mikroporów, w których gromadzą się zabrudzenia.

– Wybierając detergenty należy zwracać uwagę na ich skład. Powinniśmy unikać tych, które zawierają: substancje ścierne (np. proszek do czyszczenia), rozpuszczalniki (np. chlor czy aceton) oraz kwasy. Mogą one uszkodzić nie tylko strukturę ramy, ale także uszczelki, które stwardnieją i zaczną się kruszyć – mówi Artur Głuszcz, dyrektor ds. produkcji MS więcej niż OKNA. - Warto natomiast korzystać ze środków o właściwościach antystatycznych. PVC jest bowiem materiałem, który się elektryzuje, przez co przyciąga kurz – dodaje Głuszcz.

Bez smug
Sporo wysiłku musimy włożyć w dokładne umycie szyb. Na szczęście nowoczesne okna wyposażone są w szyby zespolone, które czyści się znacznie szybciej i łatwiej niż te sprzed lat. Warto pamiętać, że szyby powinno się myć z góry na dół, natomiast wycierać w kierunku odwrotnym. Nie należy ich czyścić, gdy są silnie nasłonecznione, gdyż płyn odparowuje wówczas zbyt szybko, pozostawiając widoczne smugi. Powinno się również unikać wszystkiego, co mogłoby porysować powierzchnię szyb – jej wymiana w oknie nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać. Istotny jest dobór odpowiednich akcesoriów do czyszczenia. Powinny być one dobierane przede wszystkim do rodzaju zabrudzenia. Na przykład pozostałości zaschniętej farby po malowaniu ścian czy elewacji można delikatnie usunąć plastikową szpachelką, a uporczywe substancje (np. tłuszcze) – za pomocą ściereczki nasączonej roztworem wody z detergentem. Bezwzględnie należy unikać wszystkiego, co mogłoby doprowadzić do zarysowania powierzchni ram lub szyb (np. szorstkie zmywaki czy druciaki wykorzystywane na co dzień w kuchni).

Świąteczne dekoracje
Aby podkreślić wyjątkową atmosferę Świąt Wielkanocnych, warto wprowadzić do naszego mieszkania parę świątecznych akcentów. Na stole umieśćmy stroik lub koszyczek z pisankami, w ozdobnym naczyniu posadźmy rzeżuchę. Do przygotowania dekoracji można namówić także dzieci. Wykonane z solnej masy figurki baranków czy kurczaczków zawieśmy w oknach na barwnych wstążkach. Na parapecie postawmy wazonik wypełniony gałązkami wierzbowych bazi oraz żonkile w doniczkach. Tak przygotowane i udekorowane okna tylko czekają na rozpoczęcie świąt i wizytę gości.


Źródło: Agencja inPlusPR.pl
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): MS więcej niż OKNA

MS więcej niż OKNA to lider pośród polskich producentów okien i drzwi oraz jedna z najlepiej rozpoznawalnych marek na rynku.