poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Jak dobrać okna do pomieszczeń

Chociaż okna w domu powinny się wzajemnie ze sobą komponować, nie znaczy to, że każde z nich musi być takie samo. Wybór stolarki warto dostosować do funkcji pomieszczenia oraz potrzeb i preferencji mieszkańców.

Zróżnicowane wymiary oraz kształt okien są często podyktowane zamysłem architektonicznym i uwzględniają nie tylko estetykę budynku, ale i optymalne doświetlenie pomieszczeń. Warto pamiętać, że w tym zakresie możemy decydować się na odmienne rozwiązania technologiczne. Wybierając parametry wkładów szybowych oraz profili, mamy duży wpływ na izolację cieplną czy wentylację. Poniżej kilka wskazówek: jak wybrać okna ze względu na pomieszczenie, w którym zostaną zamontowane.

Reprezentacyjne w salonie
Szczególne znaczenie przy wyborze stolarki ma to, jak często korzystamy z danego pomieszczenia oraz jakie jest jego przeznaczenie. W przypadku pokoi, w których domownicy przebywają wiele godzin w ciągu dnia, niezbędne będzie zastosowanie większych przeszkleń, które zapewnią optymalną ilość naturalnego światła. W pomieszczeniach reprezentacyjnych, takich jak salon, jadalnia czy gabinet, nie tylko wykorzystuje się stolarkę o znacznych rozmiarach, ale wręcz szkli całe ściany. Nie należy jednak zapominać o plusach i minusach takiego rozwiązania. - Duża powierzchnia przeszkleń może powodować nadmierne przegrzewanie się pomieszczenia latem oraz utratę ciepła zimą, dlatego warto wybierać okna o zwiększonej izolacyjności termicznej – podpowiada Piotr Nadolny z firmy MS więcej niż OKNA – Aby skutecznie ograniczyć straty energii, stosowane są 3-szybowe wkłady, w których przestrzeń wypełniona jest gazem szlachetnym, wzmocnienia termiczne oraz wielokomorowe profile. Tego typu rozwiązania przekładają się na niższe rachunki za ogrzewanie.
Jeśli pomieszczenie znajduje się na parterze – należy pamiętać, że tutaj okna są łatwiejsze do sforsowania przez włamywacza, Szczególne zastosowanie znajdą tu szyby, rolety i okucia antywłamaniowe.

Komfortowe w sypialniach
W sypialniach spędzamy zazwyczaj mniej czasu niż w pokojach dziennych, dlatego rzadziej stosowane są tutaj okna o kształtach i wymiarach niestandardowych. Większy nacisk kładzie się na ich właściwości techniczne. Wybór profili i szyb o właściwych parametrach pozwoli zapewnić optymalne warunki w pomieszczeniach, a tym samym przełoży się na komfort naszego snu. Ciepłe okna - ze względu na niższe straty energii - zalecane są do wszelkich pomieszczeń użytkowych. Poza niższymi rachunkami ułatwiają utrzymanie pożądanej temperatury i nie powodują odczuwania chłodu, dzięki czemu bez wahania można postawić w ich pobliżu łóżko. Jeśli dom umiejscowiony jest w pobliżu ulicy o dużym natężeniu ruchu, bardzo ważny jest także wybór okien o wysokim współczynniku izolacyjności akustycznej. Dla zdrowego snu istotne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji, co w prosty sposób można uzyskać przez montaż nawiewników. Okna do pokoju dziecięcego powinny być wybierane analogicznie jak w przypadku sypialni dorosłych, ale dodatkową kwestią, o jaką należy zadbać, jest bezpieczeństwo. Aby zapobiec przypadkowemu otwarciu okna przez kilkulatka, należy zamontować klamki z kluczykiem. Warto rozważyć także zakup szyb bezpiecznych, które w razie stłuczenia rozbijają się na drobne kawałeczki, pozbawione ostrych krawędzi.

Praktyczne w strefie gospodarczej
W pomieszczeniach gospodarczych znacznie większy nacisk niż na estetykę, kładzie się na funkcjonalność i wygodę użytkowania okien. Doświetlenie światłem naturalnym garderoby, spiżarni czy kotłowni nie jest niezbędne, jednak warto się na nie zdecydować ze względów praktycznych. Kluczowa w takiej przestrzeni jest właściwa wentylacja i możliwość wietrzania, dlatego najczęściej stosuje się tu okna rozwierano-uchylne. W pomieszczeniach technicznych okna powinny być zamontowane wysoko oraz mieć podłużny kształt. Dzięki temu zyskuje się więcej przestrzeni, umieszczając meble oraz inne sprzęty przy ścianie. Niewielkie rozmiary stolarki wpływają na bezpieczeństwo, gdyż utrudniają potencjalnemu złodziejowi wejście do budynku. W przypadku większych okien zawsze warto zdecydować się na okucia przeciwwyważeniowe i szyby antywłamaniowe, a w pomieszczeniach piwnicznych zamontować kraty. Jeśli nie wymaga tego koncepcja elewacji: w spiżarni czy garderobie zazwyczaj wystarczą niewielkie okna, które nie powodują strat ciepła.


Źródło: Agencja inPlusPR.pl
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): MS więcej niż OKNA

MS więcej niż OKNA to lider pośród polskich producentów okien i drzwi oraz jedna z najlepiej rozpoznawalnych marek na rynku.