wtorek, 27 marca 2012

Przywitaj wiosnę na tarasie

To tu możemy cieszyć się poranną kawą w sąsiedztwie kwiatów, zapraszać przyjaciół oraz spędzać czas z rodziną na świeżym powietrzu. Wraz z nadejściem ciepłych dni coraz chętniej przebywamy na balkonach oraz tarasach, korzystając ze słońca w otoczeniu roślinności. Jak zaaranżować tę przestrzeń, by nie tylko cieszyła oczy, ale również była funkcjonalna?

Wraz z rozpoczęciem wiosny warto rozpocząć gruntowne porządki, odnowić po zimie meble i wystawić donice z roślinami. Aby stworzyć nastrojową i przytulną przestrzeń niezbędny jest dobry pomysł. Zarówno roślinność, meble jak i dodatki powinny tworzyć spójną całość i odpowiadać upodobaniom mieszkańców. Podobnie jak przy aranżacji wnętrz, tak i przy urządzaniu tarasów czy balkonów, warto poszukiwać inspiracji i podążać za trendami.

Prywatny zakątek świata
W nowoczesnym budownictwie modne są obecnie tarasy zaprojektowane w stylu minimalistycznym, inspirowane stylistyką ogrodów japońskich. Przeważa tu drewno połączone z kolorem białym, czarnym lub czerwonym. Dodatkiem mogą być proste gliniane lub polerowane na wysoki połysk donice z bukszpanem formowanym w kule oraz z kwiatami egzotycznymi. Odpoczywać tu można na wygodnych siedziskach wykonanych z drewna lub plecionki, obitych materiałem. Z nowoczesnym tarasem znakomicie komponują się duże przeszkleniami okien oraz drzwi.
Odmiennie prezentują się tarasy, balkony i loggie w stylu rustykalnym lub prowansalskim. Zachwycają one bogactwem roślin i elementów ozdobnych. Zdobi się je niewielkimi doniczkami poustawianymi na stołkach lub wiszącymi kwietnikami pełnymi ziół i pachnących kwiatów. Na takim tarasie doskonale wyglądają maciejki, surfinie, dalie, niecierpki, pelargonie, a także bardzo aromatyczna lawenda. Całość uzupełnią krzesła z metalu lub fotele z wikliny z poduchami, a także dodatki: ustawiona w kącie konewka, świeczki lub zawieszone na ścianach figurki. - Taki styl doskonale podkreślają także okna o nietypowych kształtach, ozdobione dekoracyjnymi listwami i podzielone szprosami - mówi Barbara Sarna z firmy MS więcej niż OKNA.

Uwaga próg
Bez względu na styl w jakim postanowimy urządzić nasz taras lub balkon, najważniejszym kryterium powinna być funkcjonalność oraz bezpieczeństwo. Kupując meble i dodatki, wybierajmy te, wykonane z odpornych na wilgoć materiałów. Bardzo ważny jest również wybór odpowiednich okien i drzwi prowadzących na taras. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się drzwi podnoszono-przesuwne z niskim progiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej jest wyjechać na taras wózkiem czy też pokonać próg osobom starszym i małym dzieciom. Drzwi podnoszono-przesuwne to również sposób na uzyskanie szerokiego przejścia oraz dużych niedzielonych przeszkleń (szerokość dwóch skrzydeł sięgać może nawet 6m). Jeżeli w domu mieszkają małe dzieci, konieczne może okazać się także usunięcie z trujących roślin oraz odsunięcie od barierek mebli, po których nasza pociecha mogłaby się wspiąć. Pomimo tych środków ostrożności nie wolno pozostawiać bawiącego się kilkulatka bez nadzoru oraz należy upewnić się, że nie wejdzie ono na balkon bez naszej wiedzy. – Aby zabezpieczyć okna i drzwi przed otwarciem przez dziecko można zastosować klamki wyposażone w kluczyk lub w specjalny przycisk - radzi Barbara Sarna z firmy MS więcej niż OKNA – Tego typu blokady wymagają jednoczesnego naciśnięcia guzika i przekręcenia klamki, co skutecznie uniemożliwia sforsowanie ich przez kilkulatka.

Od strony słońca
Od kształtu oraz wymiaru tarasu zależy wybór i rozmieszczenie na nim mebli i dodatków. Dla prostokątnych powierzchni praktycznym rozwiązaniem może okazać się ławka lub huśtawka ogrodowa ustawiona przy ścianie. Na tych opartych na planie kwadratu warto z kolei ustawić stół. Okrągły, zajmuje najmniej miejsca i pozwala dostawić więcej krzeseł w razie wizyty gości. Taras można także wyposażyć w parasol lub markizę. Słońce, choć zazwyczaj pożądane, może okazać się czasem uciążliwe dla niektórych roślin, jak i dla domowników. Nie można także zapomnieć o oświetleniu. Dzięki temu będzie można przebywać na tarasie także w ciepłe wieczory. Na koniec warto dodać, że położenie względem stron świata jest kluczowe podczas planowania uprawy konkretnych roślin. I tak, od strony południowej sprawdzą się rośliny odporne na silne nasłonecznienie, np. pelargonie, begonie, werbeny czy petunie. Kwiaty lubiące półcień najlepiej sadzić na tarasach wschodnich oraz zachodnich. Będą to m.in. maciejki, fuksje i bratki. Dobrze urządzony taras i balkon powinien być łatwy w utrzymaniu i funkcjonalny. Przede wszystkim jednak powinien być go zaaranżowany tak, by z przyjemnością spędzać na nim wolne chwile.

Źródło: Agencja inPlusPR.pl
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto (c): MS więcej niż OKNA


MS więcej niż OKNA to lider pośród polskich producentów okien i drzwi oraz jedna z najlepiej rozpoznawalnych marek na rynku.