wtorek, 21 lutego 2012

Jak budować i nie zbankrutować?

Na jakości materiałów budowlanych oraz elementów wykończeniowych nie warto oszczędzać. Co więc zrobić, by nie przeinwestować i zredukować wydatki tak, aby wystarczyło nam pieniędzy na zakończenie budowy domu?

Znalezienie kompromisu pomiędzy realizacją projektu i zastosowaniem odpowiednich technologii, a naszymi możliwościami finansowymi nie jest łatwe. Niespodziewane wydatki wynikające z popełnianych błędów, przedłużenie prac związane z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy też wzrost cen materiałów budowlanych - to tylko niektóre czynniki, które mogą utrudniać sfinalizowanie inwestycji. Rozwiązaniem jest sporządzenie rzetelnego kosztorysu oraz poszukiwanie oszczędności na każdym etapie budowy.

Projekt z zyskiem dla portfela
Jeżeli cięcie kosztów jest konieczne, najlepiej przystąpić do niego na etapie projektu. Wddrożenie zmian w rozmieszczeniu oraz liczbie pomieszczeń, rezygnacja z balkonów czy też piwnicy przyniosą widoczne oszczędności. Warto pamiętać, że prostsze rozwiązanie jest najczęściej bardziej ekonomiczne. Wielospadowy dach z dużą liczbą załamań będzie trudniejszy w wykonaniu i jest znacznie droższym rozwiązaniem niż dwuspadowa konstrukcja. Podobnie bryła domu oparta na planie prostokąta lub kwadratu powinna być tańsza niż ta, o nietypowym kształcie. Przy wyborze określonego projektu, bardzo istotna jest analiza potrzeb domowników i dostosowanie do nich metrażu. - W Polsce wyraźna jest tendencja do wyboru budynków o większej powierzchni użytkowej niż wynikałoby to z rzeczywistych potrzeb danej rodziny - mówi Piotr Nadolny z firmy MS więcej niż OKNA - Tymczasem zrezygnowanie z dodatkowych łazienek, pokoju gościnnego czy obszernej garderoby nie obniży komfortu użytkowania, a znacząco zmniejszy koszty budowy i utrzymania domu.

Zima dobrym czasem na zakupy

Materiały budowlane największy koszt całej inwestycji, więc to na nich zazwyczaj poszukuje się oszczędności. Przed zakupem należy dokładnie porównać oferty sprzedawców, zwracając szczególną uwagę na parametry techniczne, długość i zakres gwarancji oraz opinie specjalistów. Należy jednak pamiętać, że najtańsze rozwiązania mogą okazać się jedynie pozornym zyskiem, jeśli weźmie się pod uwagę ich niską jakość i problemy, jakie mogą dostarczyć w przyszłości. Jeśli produkt nie będzie spełniał naszych oczekiwań, jego wymiana może okazać się bardzo pracochłonna lub wręcz niemożliwa. Okazuje się jednak, że na materiałach budowlanych można zaoszczędzić bez uszczerbku dla ich jakości, np. kupując poza sezonem. Specjalne oferty w okresie zimowym są metodą na utrzymanie płynności finansowej dla firmy, a dla jej klientów możliwością zakupu wysokiej jakości produktu w obnizonej cenie. - Tego typu promocje przeprowadzamy w naszej firmie cyklicznie – zdradza Piotr Nadolny z firmy MS więcej niż OKNA – W bieżącym roku z obniżek można skorzystać do końca marca. W zależności od produktu, sięgają one nawet do 15% i obejmują najwyższej jakości produkty m.in. energooszczędne okna TYTANOWEtermo czy drzwi podnoszono-przesuwne MS iD Design.

Oszczędzać z głową
Wybierając materiały budowlane oraz wykonawcę, z pewnością warto być powściągliwym w wydatkach – ale w przemyślany sposób. W obydwu przypadkach zrezygnowanie z jakości i wybór najtańszej oferty może przynieść opłakane skutki, a w najgorszym przypadku zakończyć się nawet wymianą wadliwych elementów lub koniecznością poprawek. Często za nieprzemyślane oszczędności przychodzi zapłacić dopiero w czasie użytkowania domu. Warto więc zawczasu wziąć pod uwagę np. koszty ogrzewania i wybrać materiały energooszczędne. Dla przykładu, różnica w cenie okien o bardzo dobrej izolacyjności zwróci się w postaci niższych rachunków już po ok. 7 latach, w dłuższej perspektywie czasu przynosząc dodatkowe zyski. Innym istotnym czynnikiem, którego nie należy pominąć jest długość i warunki gwarancji. Zakup elementów i materiałów budowlanych od renomowanego producenta daje pewność, że w przyadku otrzymania wadliwego produktu dodatkowe koszty pokryje firma, a my nie pozostaniemy sami z problemem. Przy budowie domu należy przede wszystkim pamiętać, że zazwyczaj przyjdzie nam w nim mieszkać przez długi czas, a za nierozważne zakupy możemy płacić latami.

Źródło: Agencja inPlusPR
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto: MS więcej niż OKNA


O Firmie
MS więcej niż OKNA posiada w swojej ofercie m.in. okna i drzwi PVC i drewniane, rolety i moskitiery, a także produkty z kamienia naturalnego oraz okna i konstrukcje aluminiowe (www.ms.pl).