piątek, 24 lutego 2012

Harmonogram na okna drewniane

Przestrzeganie odpowiedniej kolejności robót na budowie pozwali zaoszczędzić czas i uniknąć licznych poprawek, spowodowanych uszkodzeniami lub zabrudzeniem wcześniej położonych materiałów. Niniejszy artykuł podpowiada o czym należy pamiętać i jak zaplanować montaż okien drewnianych.

Stolarka drewniana zyskuje w Polsce rosnącą liczbę zwolenników. Dzięki nowoczesnej technologii produkcji jest wyjątkowo wytrzymała i cechuje się wysokimi właściwościami izolacyjnymi. Naturalność, ekologia i „oddychające” właściwości drewna sprawiają, że okna tego typu są cenione przez nabywców. Przed przystąpieniem do budowy domu, może pojawić się dylemat nad optymalnym terminem montażu stolarki. Naturalne właściwości drewna wymagają zachowania odpowiednich warunków pod względem wilgotności w pomieszczeniach.

Przed czy po mokrych pracach
Obecna technologia produkcji okien opiera się na profilach składających się z kilku, uprzednio wysuszonych warstw drewna oraz precyzyjnej impregnacji za pomocą powłok lakierniczych. Dzięki temu stolarka odporna jest na czynniki atmosferyczne oraz okresowe oddziaływanie wilgoci. Zakłada się, że podczas eksploatacji wilgotność drewna nie przekracza 15proc. W takich warunkach stolarka zachowuje swoje standardowe właściwości, nie pojawia się ryzyko rozwoju grzybów ani wypaczenia. Przeprowadzanie takich prac jak wylewanie posadzek, gipsowanie i tynkowanie, pojawiają się niekorzystne warunki dla drewna. Wilgotność powietrza w zamkniętym i rzadko wietrzonym pomieszczeniu podczas „mokrych” prac budowlanych może wynosić nawet 90%. - Odpowiednie warunki użytkowania stolarki określają występującą wilgotność w przedziale od 50% do 70% a temperaturę na 18 do 20°C oraz zakładają sprawnie funkcjonujący system wentylacyjny – mówi Sławomir Dubiela z firmy MS więcej niż OKNA - Okna drewniane powinno się także montować podczas temperatury na zewnątrz powyżej -5°C, więc korzystniej jest przełożyć termin na wiosnę. Warto także przewidzieć mocowanie stolarki przed wykończeniem elewacji, bowiem zazwyczaj nie sposób uniknąć zniszczenia tynku w trakcie montażu – radzi ekspert.

Ostrożność popłaca
Właściwy montaż okien gwarantuje, że zachowają one swoje wysokie właściwości techniczne. Przed przystąpieniem do prac należy gruntownie zabezpieczyć stolarkę przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Najlepiej użyć do tego folię oraz papierową taśmę malarską. Szczególną uwagę należy zwrócić na ochronę takich elementów jak okucia czy okapniki, gdyż kontakt aluminium z wapnem może prowadzić do korozji.

Przed rozpoczęciem użytkowania stolarki warto sprawdzić czy na powierzchni okuć, ram lub szyb nie znajdują się osady z farby, tynku czy też innych zabrudzeń. Do zasad prawidłowej eksploatacji należy także zaliczyć regularne wietrzenie oraz ogrzewanie budynku zimą. W przypadku zaobserwowania efektu skraplania się pary wodnej na wewnętrznych powierzchniach okien, należy otworzyć okna w celu wymiany powietrza w pomieszczeniu.

Brak okien kusi złodzieja
Dla zachowania długiej żywotności okien powinno się ustalić kolejność ich montażu po mokrych pracach budowlanych. Często jednak pośpiech przy kończeniu inwestycji lub obawa przed kradzieżami stanowią dylemat podczas ustalania harmonogramu. Wykonywanie prac wykończeniowych wiąże się z montażem kosztownych elementów hydraulicznych i elektrycznych, co może kusić potencjalnego złodzieja jeśli teren domu nie jest zabezpieczony. Instalacja alarmu, nadzór nad terenem budowy, sprawianie pozorów częstej obecności, czujne oko sąsiada to tylko parę ze sposobów na zmniejszenie ryzyka kradzieży. Chociaż ostateczna decyzja o terminie montażu stolarki zależy od inwestora, warto w planach brać pod uwagę zdanie kierownika budowy oraz producenta okien. Zachowanie odpowiedniej staranności podczas montażu okien będzie procentowało w przyszłości. Okna drewniane są długowieczne, a możliwość ich konserwacji sprawia, że mogą zachować pierwotny wygląd przez długie lata.

Źródło: Agencja inPlusPR
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info
Foto: MS więcej niż OKNA (www.ms.pl)