poniedziałek, 13 lutego 2012

Ciepłe okna są w modzie


Chociaż stolarka energooszczędna jest produktem z wyższej półki cenowej, coraz więcej Klientów decyduje się na jej kupno. Twierdzą, że większy wydatek zwróci się podczas użytkowania okien i pozwoli na oszczędności w przyszłości.

W ostatnich latach w Polsce obserwowany jest trend na energooszczędność w budownictwie. W Europie Środkowej zostało zbudowanych już kilkanaście tysięcy domów pasywnych, które charakteryzuje wysoka efektywność wykorzystania energii. W naszym kraju pierwszy tego typu obiekt z certyfikatem powstał w 2011r. i wciąż przybywa nowych inwestycji. Rozwiązania przeznaczone dla tradycyjnych budynków jednorodzinnych, które gwarantują dobre parametry izolacyjne zyskują nowych zwolenników. Rynek materiałów oraz technologii energooszczędnych ciągle się poszerza, stając się bardziej dostępny dla przeciętnego inwestora. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Homo Homini, blisko 1/2 Polaków deklaruje, że byłaby skłonna zainwestować w materiały oraz rozwiązania energooszczędne z troski o środowisko. Główną motywacją zakupu stanowią jednak względy ekonomiczne. Dla przykładu, nieszczelne okna mogą powodować straty energii na poziomie 15 - 25 proc. w domach jednorodzinnych, zaś w blokach mieszkalnych sięgają nawet 45 proc., co w zauważalny sposób odbija się na rachunkach za ogrzewanie.
Zmianę w podejściu klientów do energooszczędności, a także w ich decyzjach zakupowych potwierdzają sami producenci. - W minionym roku 56,5 proc. wyprodukowanych przez nas wkładów szybowych było wkładami 3-szybowymi, które charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła Ug=0,5W/m2k. Tym samym ponad połowa z produkowanych przez nas okien była wyposażona w wysoce energooszczędne wkłady szybowe - mówi Piotr Nadolny z firmy MS więcej niż OKNA, przodującej na rynku pod względem udziału produktów energooszczędnych w ogólnej sprzedaży. - Należy przy tym podkreślić, że zainteresowanie produktami energooszczędnymi rośnie, bowiem w grudniu ten odsetek był jeszcze większy i wyniósł 61,9 proc.
Okna energooszczędne są jednym z najważniejszych elementów konstrukcji, który ma wpływ na izolację całego budynku. Wybierając tego typu stolarkę, powinno się zwrócić szczególną uwagę na współczynnik przenikania ciepła (Uw). Warto pamiętać, że im jest on niższy, tym lepsze właściwości ma okno. Obecnie na rynku dostępnych jest sporo rozwiązań, które zapewniają wysokie parametry izolacji. Popularnością cieszą się wkłady trzyszybowe, gdzie przestrzeń wypełniona jest gazem szlachetnym. Duże znaczenie ma także szerokość oraz głębokość profilu okna oraz liczba komór. Teoretycznie im jest ich więcej, tym straty energii są mniejsze, jednak optymalna szerokość każdej z nich wynosi ok. 7-8mm. Zarówno w przypadku ramy jak i skrzydła okna, istotnym czynnikiem wpływającym na ich izolacyjność jest materiał używany do wzmacniania konstrukcji. Dobrym rozwiązaniem są wzmocnienia termiczne z kompozytów poliestrowo-szklanych wypełnionych pianką poliuretanową, które znacząco obniżają współczynnik przenikania ciepła. Specjaliści zaznaczają, że różnica przy inwestycji w stolarkę energooszczędną w zwraca się w przeciągu kilku lat użytkowania, poprzez oszczędności na kosztach ogrzewania. Ich wysokość zależy oczywiście od jakości stolarki i powierzchni zajmowanej przez nią w budynku.

Źródło: Agencja inPlus.pl
Foto: MS więcej niż OKNA
Redakcja dla potrzeb serwisu: www.okna-drzwi.info


MS więcej niż OKNA to lider wśród polskich producentów okien i drzwi i jedna z najlepiej rozpoznawalnych marek na rynku. Firma działa od 1991 roku.