piątek, 27 stycznia 2012

Gadżety dla okna

Rolety, nawiewniki, moskitiery, zabezpieczenia antywłamaniowe – dodatkowe akcesoria są nie tylko praktyczne, ale mogą także zwiększyć funkcjonalność okien i poprawić bezpieczeństwo naszego domu. Najnowsze propozycje producentów stolarki stanowią także gratkę dla zwolenników technologicznych nowinek.

Decydując się na zakup okien, warto rozważyć także wyposażenie ich w uzupełniający osprzęt. Chociaż większość akcesoriów można dopasować do już zamontowanej stolarki, w niektórych przypadkach niezbędne jest zaplanowanie ich montażu na etapie projektu ( np. ukrycie kasety rolety pod elewacją). Analizując oferty producentów, warto zwrócić uwagę na to, co wchodzi w skład wyposażenia standardowego, a także śledzić sezonowe rabaty. Wiele firm oferuje specjalne promocje przy zakupie. Może to być np. zdalne sterowanie rolet za 1zł. Należy pamiętać, że najważniejszym kryterium wyboru dodatkowych akcesoriów powinna być ich użyteczność.

Rozwiązanie na złodzieja

Standardowe okucia z zaczepami rolkowymi, choć dobrze uszczelniają stolarkę, nie są najefektywniejszym zabezpieczeniem chroniącym przed. Dlatego też producenci często polecają okucia antywłamaniowe z ryglami grzybkowymi oraz zaczepami przeciwwyważeniowymi.
Praktycznym rozwiązaniem jest hamulec okienny sterowany klamką, dzięki któremu możemy zatrzymać otwarte okno w dowolnej pozycji, a także wielostopniowy system uchyłu okna, dzięki któremu skrzydło po uchyleniu pozostanie w wybranej przez nas pozycji – dodaje Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA. Coraz bardziej popularnym zabezpieczeniem stają się także kontaktrony (czujniki instalacji alarmowej, które montuje się po wewnętrznej stronie ramy oraz skrzydła). Przy zamkniętym oknie są one niewidoczne. Jeśli niepowołana osoba będzie chciała się dostać do wnętrza budynku, uruchomiony zostanie system alarmowy, z którym kontaktrony są skorelowane. W przeciwieństwie do czujników ruchu instalowanych w pomieszczeniach, kontaktrony reagują zanim niepowołana osoba dostanie się do wnętrza budynku. Ponadto przy wyjściu z domu wystarczy rzut oka na panel sterowania alarmem, aby dowiedzieć się, które okna zostawiliśmy nieopatrznie otwarte.

Zalety rolet

Kolejnym rozwiązaniem zwiększającym bezpieczeństwo domu są rolety zewnętrzne. Zapewniają one także ochronę przed nadmiernych hałasem dobiegającym z zewnątrz, ograniczają straty ciepła. Ponadto, stanowią skuteczną ochronę przed niepożądanymi promieniami słonecznymi. Aby zwiększyć komfort ich obsługi możemy zamówić moduł zdalnego sterowania. Wystarczy wyposażyć rolety w silnik elektryczny, a następnie wybrać odpowiedni kontroler. Urządzenie umożliwia sterowanie zasłonami poprzez włącznik natynkowy lub przez pilota radiowego, co w znacznym stopniu zwiększa wygodę użytkowania. Zaawansowane piloty wyposażone są w programator czasowy. Zapewnia to możliwość nadawania nazw poszczególnym programom (np. "Kuchnia", "Balkon") oraz otwieranie i zamykanie konkretnych okien w konkretnym dniu o danej godzinie. Może to symulować obecność właścicieli w domu, stanowiąc dodatkową ochronę przed włamaniem.

Komfortowe nawiewniki

Wymianę powietrza można zapewnić poprzez otwieranie okien kilka razy dziennie. Powoduje to jednak, że ciepło ucieka z pomieszczeń, a wysokość rachunków za ogrzewanie wzrasta. Czasami otwarte okno zostawiane jest podczas nieobecności lokatorów, co stanowi pokusę dla złodziei. Aby uniknąć takich sytuacji warto rozważyć montaż nawiewników. Obecnie możemy wybierać spośród szerokiej oferty - od prostych modeli manualnych po zaawansowane - automatyczne. Nawiewniki automatyczne działają w oparciu o poziom wilgotności w pomieszczeniu. Jeśli jej on wysoki, nawiewnik uchyla się szerzej zapewniając intensywniejszą wentylację. Jeśli jest niski – przepływ powietrza jest zmniejszany. Tańszym rozwiązaniem są modele, które regulujemy ręcznie – mówi Artur Głuszcz. Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie rozmieszczenie nawiewników, które powinno być indywidualnie dostosowywane dla każdego obiektu. W tym celu należy wziąć przeanalizować rozkład pomieszczeń, ich liczbę oraz funkcję. Każde z nich w zależności od powierzchni i przeznaczenia wymaga innego przepływu powietrza. W praktyce oznacza to, że w mieszkaniu dwupokojowym z reguły instaluje się co najmniej 2 nawiewniki – po jednym w każdym pomieszczeniu. Po szczegółowe informacje należy zwracać się do sprzedawców okien bądź specjalistów budowlanych, którzy właściwie nam doradzą.

Moskitiera przeciw owadom

Do popularnych rozwiązań należą tzw. moskitiery ramkowe. Siatki stanowiące ich główną cześć, produkowane są z włókna szklanego. Materiał ten jest odporny na działanie wilgoci i doskonale przepuszcza światło, przez co jest prawie niewidoczny. Ramki wykonywane są z lekkiego aluminium, dzięki czemu całość można bez problemu zdjąć w dowolnym momencie. Dodatkową zaletą tego materiału jest możliwość pomalowania go lub pokrycia okleiną, aby komponował się ze stolarką. Wybierając moskitierę należy zwrócić uwagę na jej budowę. Materiał, z którego wykonana jest ramka wpływa na trwałość całej konstrukcji. Ważny jest też kształt oraz wielkość powierzchni, które z kolei decydują o sprężystości siatki. Estetykę zapewnia wykonanie narożników pod kątem 45 stopni i uszczelka licująca się z profilem ramki. Takie zabezpieczenie przed insektami można zakładać zarówno na oknach, jak i na drzwiach balkonowych czy tarasowych.

Żródło: Agencja inplusPR
Fot. MS więcej niż Okna